Jak Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wpłynie na ludzką psychologię?

Teleskop Jamesa Webba niedawno pokazał nam niewielką część wszechświata. Ten obraz o niezwykłej jakości otwiera drzwi do innych światów, zaprasza do marzeń i pozwala uciec od rzeczywistości bezpośredniej, nieco chaotycznej i złożonej.
Jak Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wpłynie na ludzką psychologię?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

W świecie, który każdego dnia budzi się do coraz gorszych wiadomości i informacji, Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba jest oknem nadziei. Ten cud inżynierii kosmicznej pozwala nam zbliżyć się nieco do krawędzi wszechświata i kontynuować odwieczne poszukiwanie innych form życia poza naszym Układem Słonecznym.

Ten zestaw fotografii oglądany był przez specjalistów z różnych dziedzin z niemal dziecięcą ciekawością i emocjami. Kiedy NASA opublikowało zdjęcia spektakularnej Mgławicy Carina, Watykan szybko zareagował, twierdząc, że „to niezwykła moc Boga i jego miłość do piękna”.

W tym rozległym, nieskończonym i nieznanym scenariuszu nie da się być nieświadomym wszystkiego. Naprawdę trudno jest przestać patrzeć na te kosmiczne obrazy mgławic i nie doświadczyć głębokich odczuć. To niemal bezpośrednie zaproszenie do refleksji i introspekcji.

Nagle zdajemy sobie sprawę, jak niezwykle mali jesteśmy z tej gwiezdnej perspektywy. Jednak, jak twierdził Carl Sagan, jesteśmy jednocześnie rzadcy i cenni, ponieważ w stu miliardach galaktyk nie ma nikogo takiego jak my.

„Wykonaliśmy tak okropną robotę, zarządzając naszą własną planetą, że powinniśmy być bardzo ostrożni, zanim spróbujemy zarządzać innymi”.

-Carl Sagan-

Mgławice, zdjęcie z Teleskopu Jamesa Webba
Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba zapewnia nam najgłębszy i najostrzejszy obraz Wszechświata w podczerwieni, jaki kiedykolwiek uzyskano.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba i jego wpływ na ludzkość

Teleskop ten jest do 100 razy silniejszy niż teleskop Hubble. Został nazwany na cześć drugiego administratora Narodowej Administracji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej i ma określony cel: uchwycenie światła kosmosu (zwłaszcza podczerwonego) i skierowanie go w stronę szeregu instrumentów naukowych odpowiedzialnych za jego analizę.

Dzięki temu niezwykłemu instrumentowi będziemy mogli być świadkami narodzin gwiazd i planet. Co więcej, poza celami naukowymi, ma ogromny wpływ społeczny. Tajemnice wszechświata są nie tylko materiałem dla nauki, ale także karmią naszą własną wyobraźnię i refleksje.

Wizualna przyjemność, jaką zapewniają najnowsze zdjęcia kosmosu, zaprasza nas do zagubienia się w niesamowitych amorficznych formach mgławic, w ośmioramiennych gwiazdach, w głębokiej czerni i mocno nasyconych kolorach. Praktycznie każdy, bez względu na klasę społeczną, płeć, orientację polityczną czy religię, w jakiś sposób zareagował na ten zestaw zdjęć.

Przyjrzyjmy się, co Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba może wnieść do ludzkiej psychiki.

Tajemnica kosmosu jednoczy ludzi

Wszyscy chcemy wiedzieć więcej o wszystkim, co wykracza poza naszą planetę. Kiedy 12 lipca NASA pokazała nam ten maleńki wycinek wszechświata, świat się zatrzymał. Wszystkie sieci społecznościowe zalał ten sam obraz. Nie musieliśmy pasjonować się astrofizyką, żeby poczuć zainteresowanie i fascynację.

Te zdjęcia na kilka godzin rozmywały nasze granice indywidualności, by nas zjednoczyć. Byliśmy jak ciekawe dzieci, rozkoszujące się czymś nowym.

Wspaniałe zjawiska promują zachowania prospołeczne

Uniwersytet Kalifornijski opublikował w 2015 roku artykuł poświęcony emocjom zachwytu. Wydarzenia takie jak te mogą promować nowe zachowania u ludzi. Kiedy zadziwia nas niezwykłe, pozytywne i szokujące wydarzenie, przeprowadzamy procesy refleksji i introspekcji.

Fakt bycia świadomym naszej małości pośród wszechświata, który jest tak rozległy, tak piękny i tak pełen zagadek, może sprawić, że skupimy się trochę bardziej na innych, a nie na sobie. Spojrzenie na kosmos budzi w nas pokorę i prospołeczne zachowania. Jesteśmy drobinką kurzu pośród budzącego podziw ogromu. Czy nie byłoby lepiej trochę stonować nasz egoizm?

teleskop Jamesa Webba
Celem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba jest badanie powstawania gwiazd i planet oraz uzyskiwanie bezpośrednich obrazów egzoplanet i nowych.

Razem możemy tworzyć spektakularne postępy

Ponad 20 krajów współpracowało przy budowie Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Pracowało nad nim ponad 1000 naukowców, kształtując to inżynierskie osiągnięcie przyszłości. Ponadto umieszczenie w kosmosie satelity ważącego ponad 6 ton jest jednym z najdroższych i najbardziej skomplikowanych znanych do tej pory wydarzeń. Był to naprawdę ogromny sukces.

To wydarzenie jest wyraźnym przykładem tego, co ludzkość mogłaby osiągnąć, gdyby zawsze działała w sposób wzajemnie powiązany, ramię w ramię, dzieląc się energią i kapitałem intelektualnym. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie wydarzenia te pokazują, jak wiele możemy osiągnąć. Musimy jednak zjednoczyć nasze wysiłki na rzecz pełnego nadziei postępu.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, światło w latarce

Wiele stuleci zajęło nam dotarcie do miejsca, w którym jesteśmy dzisiaj. Wielu ludzi zostało uciszonych, spalonych i oczernianych za ujawnienie tajemnic wszechświata. Jednak w XXI wieku wciąż są tacy, którzy gardzą nauką i nadal wierzą, że Ziemia jest płaska.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ma służyć jako latarka wlatująca do jaskini Platona. Musi przekształcić cienie tajemnicy w ujawnione fakty, w dane do zbadania i prawdy do zrozumienia. Taki proces zajmie trochę czasu. Jednak jako ludzkość musimy być przygotowani na odkrycie nowych informacji, które prawdopodobnie wzmocnią nasz gatunek.

Miejmy nadzieję, że do tego czasu przestaniemy walczyć ze sobą i osiągniemy postęp w wiedzy, dojrzałości, pokorze i spójności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Garner, Rob (11 de julio de 2022). «NASA’s Webb Delivers Deepest Infrared Image of Universe Yet. NASA
  • Piff, P. K., Dietze, P., Feinberg, M., Stancato, D. M., & Keltner, D. (2015). Awe, the small self, and prosocial behavior. Journal of Personality and Social Psychology, 108, 883-899.
  • Wang, Jen Rae; Cole, Steve; Northon, Karen (27 de marzo de 2018). «NASA’s Webb Observatory Requires More Time for Testing and Evaluation»

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.