Twoja wyobraźnia: gdzie szarość staje się wielokolorowa

Wyobraźnia jest ściśle związana z ważnymi procesami umysłowymi, takimi jak kreatywność, język i empatia.
Twoja wyobraźnia: gdzie szarość staje się wielokolorowa
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Wyobraźnia to fantastyczna umiejętność, która przenosi Cię do innych światów i rzeczywistości. Ta cecha, często kojarzona z dzieciństwem lub szaleństwem, jest jedną z najcenniejszych, jakie posiadamy. Mimo że przez lata był zaniedbywana, w ostatnich czasach odkryto jej niezaprzeczalną rolę w ważnych funkcjach psychicznych.

Wyobraźnia uwzniośla Cię, uczłowiecza i czyni bardziej kompletnym. Pomaga interpretować przeszłość i patrzeć w przyszłość, znajdować innowacyjne rozwiązania, a nawet komunikować się. Bez wyobraźni Twój świat byłby wąski i ograniczony, postrzegałbyś tylko to, co namacalne, a Twoja esencja bycia zniknęłaby.

Dzieci bawią się

Inteligencja i język

Wyobraźnia jest ściśle związana z inteligencją. Bez niej myśli nawet by nie istniały. To dlatego, że każda koncepcja, z którą masz do czynienia, jest mentalną reprezentacją obrazu, rzeczywistości. Myślenie to przekształcanie, interpretowanie i kształtowanie tego, co Cię otacza, nadając temu znaczenie. Bez wyobraźni nie bylibyście w stanie konceptualizować świata tak, jak to robicie.

Twoje myślenie opiera się na języku. Kiedy myślisz, robisz to za pomocą słów, fraz i stwierdzeń. Jednak język to kolejna zdolność, w której pośredniczy wyobraźnia. Dzięki niemu możesz skojarzyć dźwięki i symbole z odpowiadającymi im reprezentacjami rzeczywistymi. Na przykład podczas czytania przywołujesz treść w swoim umyśle i nadajesz formę i rzeczywistość czemuś, czego tak naprawdę nie ma.

Kiedy komunikujesz się z kimś, mentalnie przekształcasz jego słowa w znaczące obrazy i pomysły. To Twoja wyobraźnia pozwala Ci zrozumieć, co mówią inni. Pozwala także na werbalne uchwycenie własnego wewnętrznego świata.

Rola wyobraźni w empatii

Wyobraźnia nie tylko pozwala Ci zrozumieć, co ktoś do Ciebie mówi – pozwala Ci tego doświadczyć. Empatia polega na postawieniu siebie na miejscu drugiej osoby, wyjaśnieniu jej emocji i motywacji oraz wyobrażeniu sobie, jak to jest być na jej miejscu.

Aby się w kogoś wczuć, musisz uciec od własnej osobistej koncepcji i przenieść się do emocjonalnej rzeczywistości innej osoby. Bez wyobraźni ograniczałbyś się do swoich punktów widzenia, a połączenie emocjonalne nie byłoby możliwe.

Mała dziewczynka przebrana za superbohatera

Marzenia i wspomnienia

Jednym z najciekawszych aspektów ludzkiego umysłu jest to, że za każdym razem, gdy sobie coś przypomina, obraz ten zmienia się. Twój umysł nie jest magnetofonem, Twoje wspomnienia nie są całkowicie obiektywne, są przesiąknięte emocjami i interpretacją. Wspominanie to przywoływanie, wyobrażanie sobie przeszłości, a czyniąc to integrujesz wiedzę i emocje, które posiadasz w tym momencie.

Z drugiej strony sny są jednym z najobszerniejszych przejawów wyobraźni. Kiedy śnisz, przenosisz się do świata, który istnieje tylko w Twojej wyobraźni, nawet jeśli nie jest to świadomy proces. Bez wyobraźni nie istniałby fantazyjny i spektakularny symboliczny świat, który rozwijasz w swoich snach.

Kreatywność i innowacja

Istotnym elementem kreatywności jest umiejętność wyobrażenia sobie czegoś, co jeszcze nie istnieje i ożywienia tego poprzez pomysłowe kombinacje. Kreatywność pozwala wprowadzać innowacje, marzyć poza tym, co istnieje i urzeczywistniać to. To wyobraźnia sprawia, że społeczeństwa rozwijają się i ewoluują. Jako społeczeństwo bez wyobraźni, tkwilibyśmy w znanym nam miejscu, ponieważ nie bylibyśmy w stanie wyobrazić sobie niczego, co byłoby inne i ulepszone.

To prawda, że niektórzy ludzie są z natury bardziej kreatywni niż inni. Jednak każdy ma wyobraźnię. Niemniej jest to praktyka, która wymaga rozwoju. Wyobrażanie i tworzenie pomaga Ci uelastycznić Twoje nastawienie, a także służy jako działanie oczyszczające. Powinieneś pracować nad swoją najbardziej pomysłową stroną.

chłopiec bawi się ciężarówką

Związek między wyobraźnią a percepcją

Może się wydawać, że postrzeganie i wyobrażanie to całkowicie niezależne, a nawet sprzeczne pojęcia. Udowodniono jednak, że na poziomie neurofizjologicznym wyobrażanie sobie działania jest podobne do jego wykonywania. Na przykład, jeśli wyobrażasz sobie, że podnosisz ciężar, aktywują się te same obszary, jak gdybyś to robił. Dlatego wyobrażanie jest kolejnym sposobem eksperymentowania i doświadczania.

Wyobraźnia nie jest cechą drugorzędną i nieistotną, jest ściśle związana z ważnymi procesami umysłowymi. Dlatego tak ważne jest oszczędzanie i wzmacnianie wyobraźni. Jest to jakość, która sprawia, że uczysz się z przeszłości, rozumiesz teraźniejszość i tworzysz przyszłość.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Artola, T., Barraca, J., Mosteiro, P., Ancillo, I., Poveda, B., & Sánchez, N. (2012). Prueba de imaginación creativa para adultos. Madrid: TEA Ediciones.
  • Egan, K. (1999). Fantasía e imaginación, su poder en la enseñanza primaria: una alternativa a la enseñanza y el aprendizaje en la educación infantil y primaria (Vol. 30). Ediciones Morata.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.