In a heartbeat: cudowny film o zakochanych chłopcach

In a heartbeat: cudowny film o zakochanych chłopcach

Ostatnia aktualizacja: 22 lutego, 2018

In a heartbeat to tytuł niemego, krótkiego filmu, który zyskał sobie niesamowitą popularność w mediach społecznościowych. Swoją sławę zawdzięcza prostemu i jasnemu sposobowi, w jaki ukazuje początki miłości między dwójką nastoletnich chłopców.

Film In a heartbeat wspaniale okazuje, jak jeden chłopiec dostaje rumieńców, kiedy widzi drugiego i jak mijający ich ludzie zupełnie nie zauważają, tego co zaczyna się między nimi dziać.

Kluczem do sukcesu jest sposób w jaki film odważnie prezentuje społeczeństwo w miłością homoseksualną we wczesnym, dość skomplikowanym czasie. Chodzi tu o czas, w którym zainteresowania dzieci dopiero zaczynają kwitnąć, a one same jeszcze nie wiedzą co rodzi tak intensywne uczucia.

In a heartbeat: pokazuje czym nie jest homoseksualizm

Żyjemy w bardzo tolerancyjnym społeczeństwie. Nie jest tak jednak w mniejszych grupach, gdyż posiadają już one dominujący model seksualności. Chociaż akceptujemy heteroseksualizm w pewnym wieku, społeczeństwo nadal nie zgadza się na nie w wieku nastoletnim.

Problem w tym, że pojawia się zbyt wiele dwuznaczności. Nie będziemy zagłębiać się we wszystkie wyjaśnienia, jakich potrzebuje nasze społeczeństwo, ważne jest jednak aby stwierdzić jasno, że seksualna orientacja:

  • Oznacza rozpoznawanie i akceptowanie pociągu do pewnych rzeczy z otoczenia twojego obiektu pożądania.
  • Oznacza definiowanie siebie w kategoriach społeczno-seksualnych.
  • Nie powinna być mylona lub ograniczana do czynności seksualnych.
  • Ma wiele różnych aspektów: pociąg seksualny, erotyczne fantazje, seksualna aktywność, więzi emocjonalne..

Dlatego właśnie pragniemy obalić mity. Czym nie jest homoseksualizm:

  • Nie oznacza on pociągu we wszystkich przypadkach (pragnienia, fantazji, emocji, zachowań) WYŁĄCZNIE w kierunku ludzi o tej samej płci.
  • Nie jest STAŁYM pociągiem w kierunku osób tej samej płci.
Nastolatka w łazience

Zamęt w społeczeństwie

Ktoś o tożsamości i orientacji różnej niż heteroseksualizm unormowany do dominującej relacji mężczyzna-kobieta, może nabrać wrażliwości w stosunku do swoich uczuć i relacji.

Wówczas pojawia się wątpliwość, niepokój, lęk. Jest to czas chaosu, który oni sami, ich środowisko oraz społeczeństwo powinni akceptować i przetwarzać w sposób naturalny.

Dlatego właśnie dzieła takie jak “In a heartbeat” pomagają ludziom rozumieć i potwierdzać swoje uczucia. Szczególnie takie, których sami nie do końca nie rozumieją.

Dlaczego? Ponieważ ten krótki film ujednolica miłość i zainteresowanie bez względu na obiekt naszej uwagi, czy orientację seksualną.

W większości przypadków mijają lata nim dana osoba zaakceptuje swoją orientację seksualną. Dzieje się tak ze względu na ujednolicenie emocji, myśli i zachowań, które wiążą się z seksualnością.

Czas sam w sobie to jednak za mało. Istnieją również pewne bariery, które utrudniają odpowiednie przejście.

Załamany nastolatek

In a heartbeat: trud homoseksualizmu w dzieciństwie

Bariery te powstają, gdyż nie są analizowane w naukach społeczeństwa. Większość heteroseksualnych osób wie w jaki sposób funkcjonuje sfera seksualna między kobietą, a mężczyzną. Czy możemy jednak powiedzieć to samo o związkach męsko-męskich lub damsko-damskich?

To bezpośredni dowód na to, że osoby homoseksualne muszą zaczynać od zera. Oznacza to, że muszą zwracać się do szczególnych miejsc, aby odkrywać swoją seksualność.

W istocie samo występowanie takich miejsc oznacza, że istnieje pewne ograniczenie co do okazywania uczuć, czy zachowań o charakterze seksualnym, jakie tradycyjnie uważane są za akceptowalne.

Społeczno-rodzinne napięcia są jak aktywny wulkan, do którego ludzie stale dorzucają negatywne słowa i czyny. Jest to częste źródło seksualnych represji, czy podminowania osób w sposób, który hamuje ich rozwój.

Niestety powstanie i sukces “In a heartbeat” to nowość. Dzieje się tak dlatego, że nadal istnieją części naszego społeczeństwa, w których nie toleruje się innych rodzajów pociągu seksualnego. Mają świadomość jedynie tego, co jest tradycyjnie akceptowalne, czyli relacje kobieta-mężczyzna.

Dlatego tak istotne jest, abyśmy podzielili się tą informacją. Jeśli chodzi o sferę seksualną nadal wiele musimy zrozumieć i wiele stoczyć bitew.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.