Ile czasu zajmuje wyrobienie nawyku?

Tworzenie nawyku wymaga wystarczającej motywacji, aby być wytrwałym i stałym w swoich planach. Jednak ile czasu naprawdę potrzebujesz na włączenie nowych zachowań do swojej rutyny?
Ile czasu zajmuje wyrobienie nawyku?
Adriana Díez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Adriana Díez.

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Jak długo trwa wyrobienie nawyku i włączenie go do swojego repertuaru zachowań? Jak długo trwa naturalny rozwój? Czy wszystkie Twoje działania można zamienić w nawyki w tym samym czasie? W poniższym artykule odpowiemy na te pytania i rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące kształtowania nawyków.

Wszyscy chcemy włączyć do naszych codziennych zajęć pewne praktyki, które pozwolą nam prowadzić zdrowsze życie. Na przykład rzucenie palenia, zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia i tym podobne. Co jednak dzieje się w trakcie pierwszych prób? Niestety w wielu przypadkach po kilku dniach tracimy motywację i po prostu odpuszczamy.

Tworzenie nawyku wymaga wysiłku. Oznacza to dostosowanie ciała lub rytmu życia do nowych i nieznanych wcześniej zajęć. Dlatego kluczem do stworzenia nawyku jest konsekwencja i wytrwałość. To cechy, które powstrzymują Cię przed poddaniem się.

Kiedy włączysz pewne zachowania do swojego planu dnia, łatwiej Ci będzie je wykonywać i będzie to bardziej naturalne. Dlatego pierwszym krokiem jest określenie, co chcesz osiągnąć. Jeśli jest to coś, czego pragniesz i czujesz się zmotywowany, aby do tego dojść, znacznie łatwiej będzie Ci rozpocząć proces zmiany.

„Różnica między możliwym a niemożliwym tkwi w ludzkiej determinacji”.

-Thomas Charles Lasorda-

zmęczona kobieta

Jak długo trwa wyrobienie nawyku?

W 1960 roku chirurg plastyczny Maxwell Maltz stwierdził, że wytworzenie nawyku zajmuje 21 dni. Później jednak ustalono, że neurony nie są w stanie w takim czasie całkowicie przyswoić sobie nowego zachowania. Po zaledwie 21 dniach istnieje ryzyko, że zachowanie może zostać porzucone.

„Plastyczność mózgu pokazała, że jest on gąbką, którą można formować i że nieustannie rekonfigurujemy naszą mapę mózgu”.

-Patricia Ramirez-

Dalsze badania przeprowadzone przez University College London wykazały, że wprowadzenie nowego zachowania do rutyny i utrwalenie go zajmuje średnio 66 dni. Odkryli również, że zatrzymanie zachowania na jeden dzień nie jest szkodliwe dla celu długoterminowego.

Tworzenie nawyku wymaga na początku rutynowej praktyki (stałej/częstej) w celu zautomatyzowania pewnych procesów. W związku z tym później wymaga on mniej wysiłku, aby go wykonać. Czas ćwiczeń będzie się różnić w zależności od zachowania, które chcesz nabyć i tego, czy jest Ci znajome. Na przykład coś, co jest całkowicie nowe i dalekie od zwykłej rutyny, może wymagać więcej czasu na praktykę niż nabycie nawyku, który jest Ci bardziej znany.

Co jest potrzebne do utrzymania nowego zachowania?

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to wygenerować plan działania. Oznacza to tworzenie krótko-, średnio- i długoterminowych celów, aby nie poddawać się przy pierwszej okazji i wytrwale realizować to, co sobie wyznaczyłeś. Dobrze zdefiniowane i zorganizowane plany ułatwiają cały proces.

Plan działania mający na celu wyrobienie nawyku.

Zadaj sobie pytanie, dlaczego chcesz nabyć nowe zachowanie. Nakreślenie przyszłości, w której widzisz, że osiągasz cel, pomoże Ci utrzymać motywację. W ten sposób nie stracisz z oczu marzenia, które skłoniło Cię do podjęcia decyzji o przyjęciu nowego nawyku. Co więcej, posiadanie swoich celów w zasięgu wzroku ułatwia Ci zbliżanie się do nich.

Nie zwlekaj! Innymi słowy, nie zostawiaj na jutro tego, co możesz zrobić dzisiaj. Im szybciej zaczniesz, tym szybciej osiągniesz to, czego chcesz. Tworzenie nawyku wymaga dyscypliny i ciągłej pracy. Potrafisz z powodzeniem stawić czoła tym wyzwaniom, jeśli naprawdę tego chcesz i z pasją podchodzisz do tego, co chcesz osiągnąć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lally, P., Van Jaarsveld, C. H., Potts, H. W., & Wardle, J. (2010). How are habits formed: Modelling habit formation in the real world. European journal of social psychology40(6), 998-1009.
  • Smith, K. S., Virkud, A., Deisseroth, K., & Graybiel, A. M. (2012). Reversible online control of habitual behavior by optogenetic perturbation of medial prefrontal cortex. Proceedings of the National Academy of Sciences109(46), 18932-18937.
  • Correa, M. (2007). Neuroanatomía funcional de los aprendizajes implícitos: asociativos, motores y de hábito. Rev Neurol44(4), 234-242.
  • Arlinghaus, K. R., & Johnston, C. A. (2019). The importance of creating habits and routine. American journal of lifestyle medicine13(2), 142-144.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.