Ignacio Solares - poznaj jego listy do młodego psychologa

Ignacio Solares - poznaj jego listy do młodego psychologa
Carlos Santiago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Carlos Santiago.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Rozważasz studiowanie psychologii? Czy może znasz kogoś, kto o tym się zastanawia? Chciałbyś zagłębić się w historię tej nauki i dowiedzieć się, jak się rozwinęła? W takim razie książka, którą napisał Ignacio Solares, może Cię zainteresować.

Ta jego praca zawiera mnóstwo danych historycznych i została napisana dla wszystkich, którzy się interesują tym tematem, lecz nie do końca rozumieją czym tak naprawdę jest.

Aby odpowiedzieć na pytania swojej córki, Ignacio Solares napisał ponad dwieście stron. Właśnie dlatego książka ma tak intymny charakter i jest podobna stylowo do innych znanych książek, takich jak “Świat Zofii”. Ma na celu pomóc dziewczynce wybrać właściwą ścieżkę zawodową.

Kim jest Ignacio Solares?

Ignacio Solares to meksykański pisarz, który ma na koncie ponad 15 opublikowanych książek. Otrzymał kilka nagród oraz imienną odznakę za poświęcenie się narracji historycznej.

Ignacio Solares

Należy zwrócić uwagę, że Ignacio Solares nie jest ekspertem w dziedzinie psychologii stosowanej, ale JEST ekspertem w zakresie filozofii, listów i historii. Informacje zawarte w jego pracach są oparte na małych, lecz bardzo cennych bibliografiach.

Zanim zaczniesz czytać

Książka “Listy do młodego psychologa i Złota moneta: Freud czy Jung?” została opublikowana w Meksyku w 2003 roku. Składa się z dwunastu listów. Każdy z nich oferuje nam pewien przegląd teoretyczny i historyczny, który Ignacio Solares uważa za ważny dla “młodego psychologa”.

Jego książka nie jest jedyna w swoim rodzaju. Tu warto również wspomnieć “Listy do młodego pisarza” Mario Vargasa Llosa’y, “Listy do młodego poety” Rainera Marii Rilkego i “Listy do młodego matematyka” Iana Stewarta,

Wymienione książki pełnią rolę wprowadzenia do kierunków studiów, które na początku mogą być nieco przytłaczające.

Jak już wspomnieliśmy, Ignacio Solares zaczyna od wysłuchania pytań swojej córki. Następnie pisze dwanaście listów, w których próbuje wyjaśnić cel psychologii i jej ewolucję.

Wyświetla w nich między innymi takie tematy, jak psychoanaliza, nieświadomość zbiorowa, teoria synchroniczności, behawioryzm i pragmatyzm. Wszystkie te rozdziały psychologii odgrywają ważną rolę w jej podstawach. Narracja utworu jest bardzo prosta i zrozumiała.

Kogo mógłby zaciekawić Ignacio Solares?

Czy kiedykolwiek przypuszczałeś, że będziesz w stanie przeczytać bynajmniej części konwersacji wielkich psychologów? A właśnie, że możesz! W swojej książce  Ignacio Solares  zamieścił kilka fragmentów listów od różnych autorów.

Na przykład, znajdziesz w niej korespondencję między Jungiem i Freudem, Freudem i Charcotem, i wieloma innymi postaciami. Dodał także fragmenty niektórych swoich notatek. Jednak celem tej książki nie jest objęcie całej dziedziny psychologii.

Niemniej jednak jego praca może się przydać wielu osobom, które są zainteresowane poznaniem tego tematu, a także tym, którzy nie są pewni, czy psychologia jest dla nich. Dana książka może stać się początkiem kariery nowego wielkiego psychologa.

Głowa człowieka składająca się z kół zębatych

Myślę, iż zagorzali czytelnicy mają wyobraźnię i potrafią spojrzeć na rzeczy z innej perspektywy. Czy jest lepszy sposób na to, niż czytanie o temacie, który Cię najbardziej pasjonuje lub którym się po prostu interesujesz?

W tym przypadku chodzi o psychologię. Nie zapominaj, że książka ta dedykuje się “młodym psychologom”. Tym, którzy dopiero rozpoczynają swoje studia albo tym, którzy jeszcze nie są pewni, jaką ścieżkę kariery zawodowej wybrać.

Nawet jeżeli nie jesteś obeznany z tematem, Ignacio Solares w swoim utworze oferuje zwięzłe i konkretne wyjaśnienie tej dziedziny nauki.

Próbuje objąć i przeanalizować najważniejsze historyczne wydarzenia w psychologii jako gałęzie drzewa wiedzy (nie jako nauki, przez co właśnie książkę często się krytykuje).

Wnioski

Czytanie tej książki nie uczyni Cię ekspertem. Jednak czas, który w to zainwestujesz, na pewno nie będzie stracony. Gdyż jest to tylko wprowadzenie do nauki, cała idea polega na tym, aby po zakończeniu tej książki czytelnik chciał uzyskać więcej informacji.

Innymi słowy, ta książka jest niczym punkt wyjściowy, od którego możesz zacząć swoją przygodę w badaniu tej niesamowitej nauki.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.