Głód emocjonalny - jak odróżnić go od rzeczywistego?

Odróżnienie głodu rzeczywistego od emocjonalnego nie jest łatwe. Jednak jest to niezbędne, jeśli chcesz uzdrowić swój związek z jedzeniem.
Głód emocjonalny - jak odróżnić go od rzeczywistego?

Ostatnia aktualizacja: 06 marca, 2022

Głód emocjonalny. Niewątpliwie o nim słyszałeś. W rzeczywistości być może nawet czasami mówiono ci, że „nie jesteś głodny, po prostu się nudzisz”. Jeśli utożsamiasz się z tego rodzaju sytuacją, będziesz wiedział, że często może to być przytłaczające. Dlatego w tym artykule powiemy Ci, jak odróżnić głód emocjonalny od rzeczywistego.

Głód emocjonalny oznacza, że używasz jedzenia do regulowania nastroju. Innymi słowy, jego spożycie traci swoje pierwotne znaczenie, polegające na odżywianiu się elementami potrzebnymi do wydolności fizycznej.

To normalne, że często czujesz się przytłoczony uczuciami smutku, złości, frustracji lub rozczarowania. Co więcej, jeśli nie masz osobistych narzędzi i zasobów, aby sobie z nimi poradzić, łatwo i kusząco jest sięgnąć po jedzenie, aby złagodzić dyskomfort.

Musisz pamiętać, że spożywając określone rodzaje żywności, aktywujesz obwód nagrody w mózgu. To daje przyjemne doznania.

Jednak to dobre samopoczucie jest tylko tymczasowe. Rzeczywiście, raczej prędzej niż później, twój ukryty problem pojawia się ponownie. Tym razem jednak towarzyszy temu również poczucie winy za zjedzenie więcej niż to konieczne. Dlatego, aby zatrzymać cykl emocjonalnego jedzenia, musisz być w stanie to rozpoznać i odpowiednio postępować.

Kobieta. Głód emocjonalny

Jak odróżnić głód rzeczywisty od emocjonalnego

Następnie przyjrzymy się kilku cechom wyróżniającym prawdziwy głód i głód emocjonalny. Pomogą ci one określić, czy masz do czynienia z jednym czy z drugim.

Prawdziwy głód

  • Pojawia się stopniowo i narasta w czasie.
  • Prawdziwy głód powstaje w żołądku, ponieważ jest to doznanie fizjologiczne.
  • Jesteś świadomy tego, co będziesz jadł. Ty to kontrolujesz i planujesz. Masz możliwość wyboru rodzaju żywności, którą chcesz w danym momencie spożywać.
  • Generalnie wybierasz pożywne potrawy oraz zdrowe i zbilansowane potrawy, które zaspokoją Twój apetyt.

Głód emocjonalny

  • Pojawia się nagle. W rzeczywistości odczuwasz nagłe pragnienie jedzenia, którego potrzebujesz natychmiast.
  • Nie powstaje w żołądku, ponieważ nie jest to odczucie fizjologiczne. Ma swój początek w twoim umyśle jako rezultat pewnych obrazów lub mentalnych reprezentacji jedzenia. Ponadto, gdy myślisz lub wyobrażasz sobie rodzaj jedzenia, impuls do jego zjedzenia staje się tak silny, że tracisz kontrolę.
  • Twoja dieta staje się chaotyczna. Jesz w sposób automatyczny i niekontrolowany, bez odmierzania ilości i celowego wybierania pokarmów. Jesz pod wpływem impulsu, z konieczności, w dużych ilościach i bez świadomego wyboru.
  • Z reguły spożywasz żywność hiperkaloryczną i ultraprzetworzoną, która jest bogata w tłuszcze i cukry oraz ma niewielką wartość odżywczą. Te pokarmy, oprócz tego, że są szkodliwe, nie wypełniają cię lub robią to tylko na chwilę.
Kobieta je ciastko

Jak możesz uniknąć emocjonalnego jedzenia?

Jak widać, różnice między obydwiema koncepcjami są jasne i oczywiste. Jeśli zwrócisz uwagę na znaki, z łatwością zrozumiesz, z jakim głodem masz do czynienia. Co jednak możesz zrobić, gdy rozpoznasz, że cierpisz na głód emocjonalny?

Przede wszystkim bądź czujny. Kiedy poczujesz głód, zatrzymaj się i spróbuj określić, jaki to jest, zgodnie z powyższymi wskazówkami.

Następnie zapisz, jakie sytuacje lub emocje wywołują w tobie głód emocjonalny. Na przykład możesz uciec się do tego rodzaju diety, aby uspokoić uczucie niepokoju. Możesz też użyć go, aby przestać odczuwać smutek lub pustkę.

Po zidentyfikowaniu wyzwalających emocji musisz opracować zdrowsze strategie radzenia sobie. Możesz użyć medytacji, oddychania przeponowego lub pisania terapeutycznego. W rzeczywistości każda opcja, która pomoże ci przetworzyć ten nieprzyjemny stan emocjonalny, będzie przydatna.

Musisz przywrócić jedzeniu właściwą funkcję. Przypomnij sobie, że jedzenie jest paliwem dla twojego ciała, a nie skrótem dla twojego umysłu, więc nie musisz stawić czoła swojemu bólowi.

Aby to zrobić, musisz podjąć stanowczą decyzję o odłączeniu idei jedzenia od swoich stanów emocjonalnych. Kiedy czujesz, że twoja równowaga emocjonalna jest zagrożona, zastosuj bardziej użyteczną i zdrową alternatywę. Oczywiście, jeśli sytuacja stanie się dla Ciebie zbyt ciężka, zawsze możesz zwrócić się do profesjonalisty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Menéndez, I. (2007). Alimentación emocional. DeBolsillo.
  • DRESSL, N. L., ETCHEVEST, L. I., FERREIRO, M., & TORRESANI, M. E. (2018). CORTISOL COMO BIOMARCADOR DE ESTRÉS, HAMBRE EMOCIONAL Y ESTADO NUTRICIONAL. Revista Nutrición Investiga. Volúmen3(1).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.