Gdy czujesz się nieszczęśliwy - kilka wskazówek, by zmierzać naprzód

Są chwile, kiedy nic Cię nie uszczęśliwia i czujesz, że nie masz powodu do uśmiechu. Wtedy nadszedł czas, aby iść do przodu.
Gdy czujesz się nieszczęśliwy - kilka wskazówek, by zmierzać naprzód
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 24 marca, 2022

Czasami czujesz się nieszczęśliwy. Gubisz się i trudno ci znaleźć coś, co mogłoby to zmienić. Być może twój partner sprawia, że jesteś nieszczęśliwy, nie lubisz swojej pracy lub chcesz zmienić sposób, w jaki żyjesz lub postrzegasz życie. Czujesz jednak, że utknąłeś, nie możesz iść do przodu.

Wir codziennego życia często uniemożliwia ci zatrzymanie się i zastanowienie, czy to, co robisz, jest tym, czego naprawdę chcesz. To również powstrzymuje Cię od refleksji nad powodem, dla którego jesteś nieszczęśliwy. Co więcej, wszystkie Twoje codzienne czynności odwracają Twoją uwagę od czegoś, co ma ogromne znaczenie: od Ciebie.

„Życie jest pełne samotności, nieszczęścia i cierpienia – i kończy się o wiele za wcześnie”.

-Wody Allen-

Nieszczęśliwy? Co zrobić, by iść naprzód

Odrobina zdrowego egoizmu jest konieczna od czasu do czasu, aby dojść do siebie, wiedzieć, kim jesteś i mieć pewność, że miejsce, do którego się wybierasz, sprawi, że będziesz szczęśliwy. Ponadto, aby wyjaśnić, że jest to miejsce, które wybrałeś, a nie to, że inni wybrali dla ciebie.

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby iść do przodu, gdy czujesz, że utknąłeś. Najważniejsza jest głęboka refleksja nad swoimi emocjami, uczuciami i pragnieniami.

Kobieta z łodzią we włosach

1. Pomyśl o tym, czego chcesz

Co chcesz? Co cię ekscytuje? Nie daj się wpłynąć na to, czego inni myślą, że chcesz. Musisz zastanowić się, czego chcesz i co cię uszczęśliwia. Wszyscy mamy marzenia i pragnienia, których boimy się spełnić, ale życie jest krótkie i czas iść w kierunku tego, za czym tak naprawdę tęsknimy.

2. Działaj, by być szczęśliwym

Nie wystarczy myśleć. Musisz także zacząć robić wszystko, co może doprowadzić Cię do realizacji Twojego snu. Na przykład, jeśli zawsze chciałaś być aktorką, zacznij od zapisania się na kurs teatralny, chodź na wydarzenia związane z teatrem lub kinem i wchodź w interakcję z ludźmi, którzy mają takie same zainteresowania jak ty. W ten sposób zaczniesz cieszyć się tym, co cię uszczęśliwia.

„W ciągu jednej minuty mogę zmienić swoje nastawienie iw tej minucie mogę zmienić cały dzień”.

-Spencer Johnson-

3. Zwolnij tempo swojego życia

Przestań próbować robić wszystko na raz. Zrób sobie przerwę. Zastanów się, co jest pilne, a co może poczekać. Znajdź czas, aby poświęcić się sobie, aby cieszyć się tym, co lubisz najbardziej, bez względu na to, czy chodzi o spacer w świetle księżyca, spożywanie posiłku z przyjaciółmi lub rodziną, czy kolację z partnerem. Zawsze można znaleźć chwilę dla siebie.

4. Doceń to, co czujesz

Twoje uczucia są ważne. Zadaj sobie pytanie, jak teraz czujesz się w swoim życiu. Co ci się w tym nie podoba? Jeśli czujesz się smutny, czas zacząć wprowadzać zmiany. Zacznij od siebie. Zmień sposób ubierania się lub sposób noszenia włosów. Zmień sposób, w jaki chodzisz, sposób, w jaki odnosisz się do ludzi. Nie masz nic do stracenia. Oznacza to po prostu, że spróbujesz czegoś nowego, a nawet dobrze się bawisz.

Niebo z gwiazdami i księżycem

Jeśli chcesz płakać, zrób to. Nie ma znaczenia, kto patrzy. Wypuść swój smutek. Nie powstrzymuj tego. Niech twoje łzy rozwiążą twoje zmartwienia i wszystko, co cię nie uszczęśliwia. Właściwie płacz jest konieczny, jeśli chcesz później móc zastąpić łzy pięknym uśmiechem.

5. Ciesz się innymi

Izolowanie się i brak interakcji z innymi oddala cię i pogrąża jeszcze głębiej w smutku. Potrzebujesz uścisków, pocałunków, pieszczot, słów zachęty i pocieszenia.

W rzeczywistości trzeba przebywać z innymi ludźmi i cieszyć się ich radością i zaraźliwymi uśmiechami. Jednak może nie masz ochoty nikogo widzieć. Niemniej jednak, kiedy czujesz się w ten sposób, często jest to najlepszy czas, aby wyjść i dobrze się bawić, ponieważ nie masz żadnych oczekiwań.

Co byś zrobił, gdybyś się nie bał?

Powinieneś zadawać sobie to pytanie każdego dnia. Wtedy będziesz mógł odłożyć na bok to, co cię przeraża. Pamiętaj, że jest wiele sposobów robienia rzeczy i ważne jest, aby robić je w sposób, z którym czujesz się komfortowo. Pokonanie strachu i podjęcie ryzyka może sprawić, że zdasz sobie sprawę, że Twój strach jest całkowicie do pokonania. Jest również tworzony przez Ciebie.

Wyjście ze swojej strefy komfortu i zrobienie czegoś ryzykownego, niezależnie od tego, czy odniesiesz sukces, czy nie, sprawi, że będziesz cieszyć się radością życia i pokaże Ci, że warto cieszyć się swoim życiem.

“Zawsze wydaje się to niemożliwe dopóki tego nie zrobimy.”

-Nelson Mandela-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.