Filmy, które pokazują przepaść między światem wiejskim a miejskim

W ostatnich latach dochodzi do swoistej konfrontacji interesów ludzi ze świata wiejskiego i miejskiego. Te filmy eksponują tę różnicę.
Filmy, które pokazują przepaść między światem wiejskim a miejskim
Cristina Roda Rivera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristina Roda Rivera.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Niektóre filmy pokazują przepaść między światem wiejskim a miejskim. To naprawdę interesujący temat w dzisiejszej psychologii i socjologii. Sposób, w jaki się zachowujemy, jest bezpośrednio związany z miejscem, w którym mieszkamy. Jako przykład, film Nomadland wysuwa na pierwszy plan różne sposoby życia, które istnieją w kraju takim jak Stany Zjednoczone.

Od kilkudziesięciu lat istnieje przepaść między światem wiejskim a miejskim. Coraz bardziej różne zachowania uwydatniają się w dwóch dość odmiennych sposobach życia. Obejmują one na przykład to, jak ludzie głosują, po jedzenie, które jedzą, pracę, którą wykonują, czy jak pojmują świat przyrody.

Świat wiejski i miejski od zawsze współistniały ze sobą. Rzeczywistości te zawsze potrzebowały siebie nawzajem i udało im się osiągnąć równowagę społeczną. Jednak ostatnio się to zmieniło i wydają się być sprzeczne nie tylko ideologicznie, ale i emocjonalnie.

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się pięciu filmom, które pokazują przepaść między światem wiejskim a miejskim. Pomogą Ci uświadomić sobie, że mimo wszystko wielkie ludzkie pytania są uniwersalne, niezależnie od tego, czy urodziliśmy się w mieście, czy na wsi.

1. Elegia dla bidoków (2020)

Film ten traktuje o przepaści między światem wiejskim a miejskim w Stanach Zjednoczonych. To adaptacja kontrowersyjnych wspomnień JD Vance’a, Hillbilly Elegy.

Elegia dla bidoków nie otrzymał zbyt wielu dobrych recenzji. Jednak wiele osób twierdzi, że jest to niezwykle dokładne wyjaśnienie tego, co się dzieje i jak głosują teraz ludzie w Stanach Zjednoczonych.

Film opowiada historię studenta prawa z Yale, który wraca do jego rodzinnego miasta w Appalachach. Zastanawia się nad historią swojej rodziny i tym, jak wpłynęła ona na jego niezależne życie w innym mieście. Ten typ wiejskiej rodziny można znaleźć w każdym mieście i stanie w Stanach Zjednoczonych, nawet jeśli nie są na pierwszym planie.

Historia Jamesa Davida Vance’a jest historią człowieka, który chce odnaleźć się w swojej przeszłości, aby lepiej zrozumieć kim jest i skąd pochodzi. W filmie Rona Howarda występują takie osoby jak Amy Adams, Glenn Close, Gabriel Vasso i Freida Pinto.

2. Do szpiku kości (2010)

Film oparty na powieści Daniela Woodrella i adaptowany przez reżyserkę Debrę Granik. Tworzy ogromne napięcie między tajemnicą a rzeczywistością. Ten ponury film jest tak samo twardy, niezachwiany i porywający jak jego bohaterowie. Ludzie ci ledwo zarabiają na życie pośród zimnych, szarych wzgórz.

Jennifer Lawrence gra Ree, 17-letnią dziewczynę, która musi opiekować się dwoma młodszymi braćmi. Jej matka jest chora, a ojciec wyszedł z więzienia za kaucją i zniknął. Jeśli rodzina nie pozałatwia swoich spraw, ich dom zostanie zabrany.

W dalszej części filmu pojawia się podejrzenie, że lokalna mafia mogła zabić jej ojca z powodu starych urazów. Niezniszczalna w obliczu otaczającej ją biedy i przemocy, prężna i zaradna, Ree wyrusza na niebezpieczną wyprawę, aby odnaleźć ojca i spłacić dług. Los całej jej rodziny pozostaje w jej rękach.

3. Rozumiemy się bez słów (2014)

Ta francuska komedia dramatyczna działa na wielu płaszczyznach: jako rustykalna opowieść rodzinna, film o głuchocie i śpiewie oraz studium małomiasteczkowej polityki.

Louane Emera gra Paulę, córkę szalejących na punkcie seksu rolników, Rodolphe’a i Gigli (François Damiens, Karin Viard). Jej rodzice mają nieco groteskowe poczucie humoru.

Jej rodzice i młodszy brat są głusi, a Paula jest ich tłumaczką, zwłaszcza gdy sprzedają na targu sery ze swojej farmy. Rodolphe postanawia kandydować na burmistrza, a Paula ma okazję wziąć udział w paryskim konkursie śpiewu, który może zmienić jej życie.

Jej rodzice nie mogą jednak znieść myśli, że ich córka ma piękny głos, zwłaszcza jeśli oznacza to, że ich opuści. W związku z tym Paula musi zmierzyć się nie tylko z decyzją o opuszczeniu rodziny, ale także o tym, czy powinna zmienić swoją rutynę rolniczą w regionie Loary na kosmopolityczny i nowoczesny Paryż.

4. Duch roju (1973)

Duch roju Víctora Erice opowiada historię dwóch sióstr. Są to pomysłowa i wrażliwa ośmioletnia Ana (Ana Torrent) oraz dwa lata starsza, bardziej realistyczna i złośliwa Isabel (Isabel Telleria).

Jest rok 1940, tuż po hiszpańskiej wojnie domowej i faszystowskim zwycięstwie generała Franco. Siostry mieszkają w małym, prawie opustoszałym miasteczku kastylijskim, w rezydencji ocalonej przed zniszczeniem podczas wojny.

Mieszkają z ojcem Fernando (Fernando Fernán Gómez), pszczelarzem, który nocami pisze wiersze o pszczołach. Ich samotna i bezradna matka Teresa (Teresa Gimpera) pisze tajemnicze listy do kochanka mieszkającego obecnie za granicą, aby ich uczucie nie umarło. Przez większość czasu dziewczynki są same, z wyjątkiem jednej okazji, gdy ojciec zabiera je na poszukiwanie grzybów.

Pewnego dnia wędrowny wystawca filmowy wyświetla w ratuszu hiszpańską wersję filmu Jamesa Whale’a o Frankensteinie z 1931 roku. Siostry są na widowni tego wydarzenia. Ana jest zafascynowana potworem, ale nie rozumie, dlaczego zabił kogoś ani dlaczego mieszkańcy wioski zabili jego.

Duch roju wpłynął na twórczość Hiszpana Carlosa Saury i meksykańskiego reżysera Guillermo Del Toro. Jego film, Labirynt fauna, miał swoją premierę w Cannes w 2006 roku, pod wyraźnym wpływem twórczości Erice.

5. Grona gniewu (1940)

Grona gniewu to wyreżyserowana przez Johna Forda adaptacja klasycznej powieści Johna Steinbecka. To film z 1940 roku, którego akcja rozgrywa się podczas Wielkiego Kryzysu.

Klan Joad szuka lepszego życia w Kalifornii. Po tym, jak bank przejmuje ich dotkniętą suszą farmę, rodzina musi się przeprowadzić. Prowadzeni przez syna, Toma (Henry Fonda), ładują się na ciężarówkę i wszyscy udają się na zachód, aby poprawić swój los.

Po drodze, nękani trudnościami, spotykają dziesiątki innych rodzin odbywających tę samą podróż i trzymających się tego samego marzenia. Wszyscy są wywłaszczonymi i żałośnie potrzebującymi ludźmi, którzy pragną czegoś więcej. W Kalifornii Joadowie szybko zdają sobie sprawę, że ziemia obiecana nie jest dokładnie tym, czego oczekiwali.

Film ten pozostaje krytycznie ważną kroniką trudnych czasów w amerykańskiej historii i porusza wciąż aktualne pytania dotyczące ubóstwa, pracy na roli i ogromnych przepaści między bogatymi a biednymi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.