Efekt domina, czyli każdy krok się liczy

Efekt domina, czyli każdy krok się liczy
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Jeżeli jesteś osobą, która nie może patrzeć na niesprawiedliwość, ale uważa, że sama nic nie jest w stanie z tym zrobić, to czas już dowiedzieć się czym jest efekt domina. Po przeczytaniu tego artykułu poczujesz w sobie prawdziwą siłę sprawczą i chęć wprowadzania zmian.

Każda długa wędrówka wymaga zrobienia pierwszego kroku. Wielkie transformacje zaczynają się od małych zmian. Na tym właśnie polega efekt domina. Jeśli chcesz coś zmienić, zacznij od siebie, a z czasem uda Ci się zmienić świat.

Efekt domina – zacznij od siebie samego

Jak już wspomnieliśmy, efekt domina to seria zmian, która zaczyna się od zmiany własnej osoby. Jeśli chcesz, żeby mówiono o Tobie z szacunkiem, musisz sam w taki sam sposób mówić o innych. Jeśli chcesz, żeby Cię doceniano, musisz sam siebie doceniać.

mężczyzna rozmyśla

Zastanów się przez chwilę nad swoim postępowaniem i szczerze ze sobą porozmawiaj. Wsłuchaj się w siebie i w swoje najgłębiej skrywane uczucia. Zapytaj siebie jak się czujesz i co chcesz w swoim życiu zmienić. Spójrz problemom prosto w oczy, staw im czoła i zacznij po kolei zmieniać to, co wymaga zmiany.

Kiedy zaczniesz rozmowę z samym sobą, zadaj sobie kilka ważnych pytań. Co chcesz robić? Jakie są Twoje cele? Odrzuć wszystkie maski, które nosisz wbrew sobie. Pozbądź się fałszywej skromności i zobacz siebie takim, jaki naprawdę jesteś. Pozbądź się tego, co nie współgra z Twoim dobrym samopoczuciem. Uwolnij się od wszystkiego, co ci nie służy lub cię krzywdzi. Czas już stać się tym człowiekiem, którym zawsze chciałeś być.

Popchnij pierwszy klocek domina

Kiedy poznasz dobrze samego siebie i podejmiesz pierwsze kroki, aby zmienić swoje życie na lepsze, możesz popchnąć pierwszy klocek i zacząć obserwować jak wokół Ciebie zaczyna działać efekt domina. Co to oznacza? Że wszystko, co robisz będzie miało wpływ na Twoje otoczenie i na bliskie Ci osoby.

Jeżeli zdecydujesz się zmienić jeden aspekt swojego zachowania, zauważysz, że wpłynie to na inne obszary Twojego życia. Na przykład możesz złożyć postanowienie, że przestaniesz narzekać, bo i tak nie ma w tym żadnego celu. Zamiast tego, zaczniesz okazywać samemu sobie i innym więcej zrozumienia. Albo po prostu będziesz sobą. Z czasem zauważysz, jak duży wpływ na Twoje życie miało negatywne podejście do spraw.

Kiedy przewracasz pierwszy element domina, musisz czekać na rezultaty ze spokojem i rozwagą. Na początku przewracasz tylko kilka pierwszych klocków, ale efekt domina się na nich nie kończy. Włożony na początku wysiłek sukcesywnie przewraca wszystkie, ułożone jeden za drugim klocki.

Efekt domina wymaga czasu

Kiedy wykonasz pierwszy krok, zaczniesz zauważać wokół siebie zmiany. Niektóre będą większe, inne mało zauważalne. Na wiele z nich trzeba będzie poczekać dłuższy czas, ale przekonasz się, że będą one miały silny wpływ na życie osób w Twoim bliższym i dalszym otoczeniu.

Pamiętaj, że to Ty stałeś się inicjatorem tych pozytywnych zmian. To Ty jesteś dla siebie i dla wielu osób źródłem szczęścia. To Ty znalazłeś w sobie odwagę, żeby przecierać trudne ścieżki, którymi teraz ktoś inny może pójść.

zmarszczki na wodzie

Pomyśl o zmianach, jakie inicjujesz za każdym razem, gdy popychając klocek wywołujesz efekt domina. Dobro, które motywuje Cię do wykonania tego ruchu płynie z głębi Twojego wnętrza i kiedy dociera do ludzi wokół Ciebie, dotyka ich duszy, a nie tylko powierzchownych aspektów ich życia.

Każdy z klocków domina odzwierciedla Twoją pasję i odwagę do spełniania własnych marzeń. To symbol Twojego dobrego serca i chęci niesienia pomocy słabszym. Przekazujesz innym swoja dobrą energię, która na wiele różnych sposobów wpływa na ich życie.

Efekt domina czyli warto włożyć energię w zmiany

Im częściej uruchamiasz efekt domina w swoim życiu, tym częściej widzisz efekty swoich działań w swoim otoczeniu. Dzięki temu, co robisz, niektórzy odnajdują nadzieję i radość, a inni nabierają pewności siebie i entuzjazmu. Z kolei zmiany w ich życiu zaczną mieć pozytywny wpływ na życie ich bliskich.

Czy nadal myślisz, że nie możesz zmienić świata? Zacznij od siebie samego. Niech Twoje pozytywne nastawienie i dobroć wypełnią przestrzeń wokół Ciebie. Popchnij pierwszy klocek domina i przekonaj się jak daleko sięgają Twoja dobroć i siła.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.