Drzewa - czego mogą nauczyć o znalezieniu szczęścia

Drzewa - czego mogą nauczyć o znalezieniu szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 04 maja, 2018

Drzewa wyrastają z ziemi w sposób iście królewski i wspaniały, odżywione przez silne korzenie łączące je z ziemią. Nie boją się burz. Zamiast opierać się zmianom, pozwalają sobie być prowadzone przez cykle natury, pogodnie i szczęśliwie.

Wszystko, co musisz zrobić, to obserwować ich majestatyczne milczenie, aby zacząć rozumieć całą magiczną mądrość, którą w sobie zawierają.

W swojej niezapomnianej książce Biała bogini Robert Graves powiedział, że drzewa mają wiele wspólnego z ludźmi.

Jednak jest w nich coś bardziej mistycznego, zrównoważonego, spokojnego, a nawet szlachetnego. W rzeczywistości w mediach społecznościowych stało się ostatnio popularne pewne fascynujące zjawisko związane z drzewem .

“Wiatr nie łamie drzewa, które się ugina”

-afrykańskie przysłowie-

Niedawno koncepcja nieśmiałej korony drzewa momentalnie przykuła uwagę milionów użytkowników Twittera. Wkrótce biolodzy i przyrodnicy zaczęli szczegółowo analizować nieśmiałość koron, termin ukuty w latach 50., by opisać niezwykłe, fascynujące zjawisko naturalne.

W tropikalnych lasach deszczowych, drzewa rosną bardzo blisko siebie a ich liście są bardzo rozległe. Ale mimo to istnieją pewne gatunki, które nigdy się nie dotykają, pozostawiając przestrzeń w baldachimie i tworząc fascynujące prześwity, piękne żyłkowe wzory, które wpuszczają światło słoneczne w las poniżej i tworzą oszałamiający obraz.

Drzewa te współistnieją w doskonałej harmonii, być może komunikując się w jakimś starożytnym języku. Pokazują, że czasami w przyrodzie przetrwa nie tylko najsilniejszy. Bywa i tak, że wzajemny szacunek tworzy piękno.

Mądre drzewa.

Drzewa mają korzenie, które poruszają się w poszukiwaniu substancji odżywczych

Drzewa nie są nieśmiałe i nie pozostawiają nic przypadkowi. W rzeczywistości są niesamowicie mądre i warto przyjrzeć się im w bardziej intymny, refleksyjny sposób, aby dzięki temu można się było od nich uczyć.

Wiemy na przykład, że “terapia przy pomocy drzew” i “kąpiele leśne” stają się znów popularne. To nie tylko chodzenie po lesie czy przytulanie się do drzewa, ale zrozumienie, jakie są,  abyśmy mogli być tacy jak one.

  • Kiedy myślisz o korzeniach drzewa, od razu myślisz o czymś, co jest trwałe, sztywne i twarde. W rzeczywistości ludzie kojarzą korzenie ze związkami rodzinnymi, które definiują i określają ich życie.
  • Jednak nie jest to do końca prawdą. Drzewa tak naprawdę poruszają strategicznie swoimi korzeniami w poszukiwaniu składników odżywczych, co pozwala im rosnąć, kwitnąć i rozwijać się.
  • Drzewa stosują raczej zaskakujące mechanizmy gromadzenia żywności. Wiele z nich rozszerza końce swoich korzeni na duże odległości w poszukiwaniu substancji odżywczych.

Możemy też tak zrobić. Możemy szukać własnej drogi i odkrywać nowe perspektywy. Dlaczego nie poruszać się w nowych kierunkach, aby znaleźć to, czego chcemy lub potrzebujemy?

Żadne drzewo nie jest takie samo i każde opowiada jakąś historię

Pierścienie pnia mówią nam znacznie więcej niż tylko o wieku rosnącego majestatycznie w środku lasu, pola lub góry drzewa. Dendrochronologia może opowiedzieć całą historię życia drzewa, od pór roku w których nastąpił niedobór wody, przez lata śnieżne, aż po skutki epidemii i pożarów…

  • My także posiadamy wewnętrzne ślady, blizny i rany. Również wyrośliśmy z przeciwności, a każdy z tych trudnych momentów uczynił nas wyjątkowymi i specjalnymi.
  • Każda osoba jest magiczną istotą, która wzeszła w środku rozległej i chaotycznej dżungli, ze swymi własnymi liśćmi, które są muskane promieniami słońca i wstrząsane przez wiatr. Z własnymi ranami, które leczy w ciszy, z korzeniami i gałęziami, które służą jako schronienie, aby inni mogli się rozwinąć, a nawet dotknąć nieba, jeśli tego zapragną…

Drzewo-kobieta.

Cierpliwy cykl drzew

Bambus spędza pierwsze 7 lat swojego życia, rosnąc w dół, rozszerzając swoje korzenie w milczeniu i mądrości, powoli, ale pewnie.

Po tym czasie dzieje się coś niesamowitego: może wyrosnąć do 30 metrów w ciągu kilku krótkich miesięcy. Staje się wysoki, elastyczny i odporny – jeden z najbardziej fascynujących organizmów w świecie przyrody.

“Drzewa są sanktuariami. Kto wie, jak z nimi rozmawiać, wie, jak ich słuchać, może poznać prawdę. “

-Herman Hesse-

Wszystko w przyrodzie ma swój cykl, a jeśli jakikolwiek organizm wie coś o czasie, to są to właśnie one. Z drugiej strony ludzie są najbardziej niecierpliwymi istotami na planecie. Szukamy szybkich rozwiązań, szybkich sukcesów i natychmiastowej satysfakcji.

Nic z tego nie ma sensu w świecie przyrody. Drzewa nie doświadczają frustracji; cierpliwie inwestują we własny wewnętrzny wzrost, obserwując teraźniejszość, pozwalając kiełkować nasionom i znajdując najlepsze składniki odżywcze.

Kolorowe drzewo.

Uczmy się od nich i inspirujmy się mądrością ich cykli i pełnym szacunku językiem. Wszystko zajmuje trochę czasu. Wszystko przychodzi i odchodzi, ale drzewa nigdy nie przestają dbać o siebie i innych.

Wszyscy jesteśmy częścią delikatnej równowagi, ekosystemu, w którym musimy wybrać uczucia, uwagę i szacunek, aby wzrastać i żyć w doskonałej harmonii.

Bądźmy jak one.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.