Dni zdrowia psychicznego dla uczniów i studentów

Biorąc pod uwagę częste występowanie stresu i lęku wśród dzieci i młodzieży, stany takie jak Nowy Jork będą oferować studentom dni urlopu dla zdrowia psychicznego. Ten kamień milowy stanowi niewielki, ale bardzo istotny postęp w trosce o dobrostan psychiczny najmłodszych.
Dni zdrowia psychicznego dla uczniów i studentów

Ostatnia aktualizacja: 19 lipca, 2022

Na ten moment to tylko projekt ustawy, ale jest już rozważany – jest to również ważna sprawa publiczna. Stany Zjednoczone dążą do ustanowienia dni zdrowia psychicznego dla uczniów i studentów. Celem jest zapewnienie dni odpoczynku dzieciom i nastolatkom, gdy czują się one szczególnie przesycone bodźcami, zestresowane lub mają inne problemy psycho-emocjonalne.

Istnieje wiele szkół, które starają się nadać zdrowiu psychicznemu priorytet, na jaki ono zasługuje. Zdają sobie sprawę z faktu, że po pandemii wiele problemów, które już wcześniej istniały w tym obszarze, nasiliło się. Nastąpił znaczny wzrost depresji, zaburzeń odżywiania i lęku wśród najmłodszych członków społeczeństwa.

Co więcej, nie można zignorować liczby samobójstw w tej grupie wiekowej. Dni odpoczynku pozwoliłyby uczniom na sesję terapii psychologicznej lub po prostu dzień odpoczynku. Wielu nauczycieli zauważa, jak ich uczniowie coraz częściej cierpią na bóle głowy, bóle brzucha lub zaczynają dziwnie się zachowywać.

Działanie to ma również na celu podniesienie świadomości i podkreślenie rzeczywistości, która była zaniedbywana przez dziesięciolecia.

Rodzice powinni być świadomi możliwych problemów emocjonalnych lub psychologicznych u swoich dzieci. Dni odpoczynku pomogłyby ludziom skupić się na ich dobrym samopoczuciu psychicznym.

Smutny nastolatek patrzy w lustro
Problemy ze zdrowiem psychicznym w ostatnich latach niepokojąco wzrosły wśród najmłodszych członków społeczeństwa.

Dni zdrowia psychicznego dla uczniów i studentów

Dzieci i młodzież mają prawo do dorastania i cieszenia się dobrym zdrowiem psychicznym. Aspekt psychologiczny jest równie ważny jak fizyczny. Jednak często nie rozumiemy, że za ich destrukcyjnymi, wyzywającymi i apatycznymi zachowaniami kryje się smutek, strach i niepokój. Tego rodzaju emocje są wystarczająco złożone dla osoby dorosłej. Dla kogoś w wieku 12, 13 czy 15 lat są jeszcze bardziej przytłaczające.

Nic dziwnego, że w ostatnich latach stan zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży uległ pogorszeniu. Pandemia potroiła problemy zaburzeń psychicznych u najmłodszych w naszym społeczeństwie. Raport UNICEF ostrzega, że jeden na siedmiu nastolatków w wieku od 10 do 19 lat cierpi na zaburzenia psychiczne. Najbardziej druzgocącą liczbą jest 46 000 nastolatków, którzy każdego roku decydują się zakończyć swoje życie.

Dalsze badania przeprowadzone przez Uniwersytet we Fryburgu podkreślają, że ostatnie lata odosobnienia i restrykcji wywołały u wielu dzieci specjalne potrzeby edukacyjne, które nie są zaspokajane. Życie niektórych nastolatków było skomplikowane już przed pandemią. Teraz ich problemy mogą być jeszcze większe, a skutki tej sytuacji są ogromne.

Zachowanie dzieci jest formą komunikacji. Bycie wrażliwym na ich zachowania i zrozumienie, co się za tym kryje, ułatwia nam udzielanie im wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego, którego potrzebują.

Potrzeba nowych przepisów dotyczących psychologii dzieci i młodzieży

Od 2018 roku Stany Zjednoczone starają się poprawić opiekę psychiatryczną nad dziećmi i młodzieżą. Utah było jednym z pierwszych stanów, które opracowały ustawę zezwalającą na dni zdrowia psychicznego, które mogą być przeznaczone na odpoczynek. Maine i Illinois również dały zielone światło do zatwierdzenia tego projektu. Obecnie jest wiele stanów, które również mają nadzieję wkrótce wprowadzić nowe zasady.

Należy jednak zauważyć, że nie wszystkie państwa opowiadają się za sformalizowaniem tego ustawodawstwa. Niektórzy uważają, że wiele dzieci uzna to za pretekst do opuszczania zajęć. Zarówno państwowe agencje edukacyjne, jak i lokalne okręgi szkolne wiedzą, jak uregulować tę propozycję. Ostatecznie zdają sobie sprawę, że pilniejsze niż kiedykolwiek jest udzielenie odpowiedzi odnośnie pomocy w zakresie zdrowia psychicznego dla studentów.

Dni odpoczynku dla zdrowia psychicznego

Zapewnienie dni odpoczynku dla zdrowia psychicznego ma na celu wystosowanie odpowiedzi, którą nie zawsze można znaleźć w samych szkołach. Nie wszystkie ośrodki dysponują wystarczającymi środkami na udzielanie pomocy psychologicznej. Pomysł polega na zaoferowaniu uczniom bezpłatnych dni na odpoczynek, rozłączenie się lub skorzystanie z zewnętrznej pomocy psychologicznej.

Nauczyciele będą badać wskaźniki, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia psychicznego uczniów. Po wykryciu danego przypadku skontaktują się z rodziną w celu rozwiązania problemu. Intencją jest również, aby rodzice aktywnie włączyli się w psycho-emocjonalny dobrostan swoich dzieci.

Dni zdrowia psychicznego powinny skupiać się na doładowaniu emocjonalnym. Zaleca się, aby w tym czasie dzieci nie korzystały z ekranów (telefonów komórkowych, tabletów i komputerów). Powinni także prowadzić relaksujące zajęcia na świeżym powietrzu i spędzać czas rodziną. Co najważniejsze, należy zadbać o szczególne potrzeby każdego dziecka.

Chłopiec bawiący się piaskownicą
Chociaż dni odpoczynku dla zdrowia psychicznego uczniów są pozytywną zmianą, potrzebne są lepsze strategie opieki.

Wniosek

Opieka zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży jest całkowicie przeciążona. Oczekiwanie na pierwszą wizytę u specjalisty może zająć średnio dwa miesiące. Tymczasem częstość występowania zaburzeń lękowych, depresji, samookaleczeń i zaburzeń odżywiania stale rośnie.

Dni odpoczynku dla zdrowia psychicznego dla uczniów i studentów w Stanach Zjednoczonych są dobrą propozycją. Oczywiście to tylko plaster, który nie goi rany. Dlatego potrzeba bardziej wyspecjalizowanych środków i profesjonalistów, zarówno w samych ośrodkach edukacyjnych, jak i poza nimi. Stosunek psychologów na liczbę nastolatków jest znikomy, a problem jest jeszcze większy w populacji dzieci i młodzieży.

Farmaceutyki mogą być przepisywane przez podstawową opiekę medyczną, a szkoły mogą również oferować dni odpoczynku. Jednak to nie wystarczy. Potrzebne są nowe strategie zdrowia psychicznego, zdolne do reagowania na problem, który już jest prawdziwym zagrożeniem zdrowia. Nasze dzieci i młodzież potrzebują naszej pomocy bardziej niż kiedykolwiek.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • de Figueiredo CS, Sandre PC, Portugal LCL, Mázala-de-Oliveira T, da Silva Chagas L, Raony Í, Ferreira ES, Giestal-de-Araujo E, Dos Santos AA, Bomfim PO. COVID-19 pandemic impact on children and adolescents’ mental health: Biological, environmental, and social factors. Prog Neuropsychopharmacol Biol Psychiatry. 2021 Mar 2;106:110171. doi: 10.1016/j.pnpbp.2020.110171. Epub 2020 Nov 11. PMID: 33186638; PMCID: PMC7657035.
  • Impacto del covid en la salud mental de los niños y adolescentes según Unicef: https://www.unicef.org/press-releases/impact-covid-19-poor-mental-health-children-and-young-people-tip-iceberg

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.