David Eagleman: biografia eksperta od mózgu

David Eagleman jest neurobiologiem, który dał się poznać jako pisarz literacki. Uważany jest za showmana ze względu na pracę, którą wykonuje w telewizji, w swoich książkach i na wykładach.
David Eagleman: biografia eksperta od mózgu
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 02 kwietnia, 2023

David Eagleman jest amerykańskim neurobiologiem. Jest uważany za jednego z wiodących współczesnych ekspertów w dziedzinie mózgu. Jest także jednym z najbardziej cenionych popularyzatorów nauki na świecie, dzięki gracji i prostocie, z jaką porusza kwestie, które dla większości z nas są naprawdę złożone.

Eagleman stał się sławny dzięki programowi telewizyjnemu The Brain With David Eagleman. Był to serial przypominający słynny Kosmos Carla Sagana. Serial był nominowany do nagrody Emmy w 2016 roku. Jednak ważniejszym dorobkiem są jego książki, przetłumaczone na ponad 32 języków.

Co ciekawe, jednym z bardziej udanych tekstów Davida Eaglemana jest Sum, utrzymany w nurcie science fiction. W tej książce Eagleman pokazuje, że jest nie tylko genialnym człowiekiem nauki, ale także niezwykłym pisarzem. Kolejną jego ważną książką jest Incognito: The Secret Lives of the Brain, bestseller na portalu Amazon w 2011 roku. Okazuje się, że Eagleman nie jest tylko “zwykłym” neurobiologiem.

„Większość tego, co dzieje się w ludzkim mózgu, dzieje się bez naszej wiedzy lub świadomości. Świadomy umysł (część, która budzi się do życia rano) jest jak schowek na miotły w rezydencji mózgu. To najmniejsza część tego, co ma miejsce”.

-David Eagleman-

obserwuje pod światło
Postrzeganie czasu jest jednym z obszarów zainteresowań Davida Eaglemana.

David Eagleman

David Eagleman urodził się 25 kwietnia 1971 roku w Albuquerque (Nowy Meksyk, Stany Zjednoczone). Był synem Artura i Cirel Egelmanów. Jego ojciec był psychiatrą i władał ośmioma językami. Jego matka była odnoszącą sukcesy nauczycielką biologii. Rodzice Eaglemana byli niestrudzonymi czytelnikami i przekazali Davidowi swoją pasję do książek.

Od bardzo młodego wieku Eagleman wykazywał oznaki bycia dzieckiem obdarzonym wielką inteligencją. Jedno wczesne doświadczenie wzbudziło jego ciekawość. Kiedy miał osiem lat, spadł z dachu. Ta niebezpieczna sytuacja pozwoliła mu dostrzec, że w takich wydarzeniach czas wydaje się płynąć inaczej. To skłoniło go do zainteresowania się tematyką postrzegania czasu.

Eagleman poszedł do liceum w Albuquerque. Następnie postanowił studiować literaturę brytyjską i amerykańską na Rice University w Houston. Ukończył ostatni rok studiów na Uniwersytecie Oksfordzkim (Wielka Brytania), biorąc udział w wymianie studenckiej. W 1993 roku uzyskał tytuł licencjata, ale wkrótce odkrył, że prace innych pisarzy i filozofów nie zaspokajają jego ciekawości.

Zdecydował się zrobić doktorat z neurologii w Baylor College of Medicine, który ukończył w 1998 roku. Następnie podjął studia podoktoranckie w prestiżowym Salk Institute w San Diego. Stamtąd wyjechał, aby przejąć laboratorium w Baylor College w Teksasie. Reszta jest historią: opowiada o życiu młodego naukowca, który w krótkim czasie zaczął podbijać świat.

Wiele zainteresowań

Eagleman, który przyjął tę pisownię swojego nazwiska po szeroko zakrojonych badaniach nad swoim drzewem genealogicznym, jest badaczem o wielu twarzach. Wielu określa go jako płaza, zdolnego do poruszania się z jednego tematu i obszaru do drugiego z niezwykłą łatwością. Z agłębiał się w dziedziny tak różnorodne, jak synestezja, percepcja czasu i plastyczność mózgu. Jednocześnie rozwijał swoją karierę pisarską, o której wspominaliśmy wcześniej.

Ponadto Eagleman szczególnie interesuju się Big Data. Kiedyś został ugryziony przez gąsienicę (w 2003 roku) i jego reakcją było stworzenie strony internetowej, aby użytkownicy mogli dzielić się swoimi podobnymi doświadczeniami. W ten sposób zebrał ogromną ilość informacji. Stworzył także godną pozazdroszczenia mapę i bazę danych.

Wirtualna kula z dużymi danymi
Inteligencja danych lub danych masowych, znana jako Big Data, jest jednym z obszarów, które przyciągają neurobiologów.

Słynna stała się również konferencja TED prowadzona przez Davida Eaglemana. W połowie swojego wystąpienia zaskoczył słuchaczy, zdejmując koszulę i pokazując coś w rodzaju kamizelki, która była w stanie przełożyć dźwięk jego głosu na wrażenia dotykowe. To zapoczątkowało dla niego nową karierę jako wynalazcy. Opracował urządzenie, które pomaga osobom niedosłyszącym słyszeć. Opracował również narzędzie, które wykazało dobre wyniki w wykrywaniu schizofrenii.

Eagleman parał się również słabo rozwiniętą dziedziną neuroprawa . Jednym z jego najśmielszych pomysłów jest rehabilitacja przestępców za pomocą „gimnastyki przedczołowej”. Jest to terapia ćwicząca umiejętność podejmowania decyzji. Krótko mówiąc, David Eagleman, który jest obecnie profesorem w Stanford, jest jednym z największych umysłów naszych czasów. Bez wątpienia jest kimś, o kim będziemy słyszeć jeszcze przez wiele lat.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.