Czy można poznać drugą osobę do końca?

Ludzie czasem nas zawodzą. Czasem okazuje się, że osoby ci najbliższe są całkiem inne niż myślałeś. Niekiedy musimy po prostu zaakceptować fakt, że nigdy nie zdołamy poznać drugiej osoby  do końca.
Czy można poznać drugą osobę do końca?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

W różnych sytuacjach przekonujemy się, jak trudno jest poznać drugą osobę do końca. Czasami ktoś nas zaskakuje swoim zachowaniem (w dobry lub zły sposób) albo sprawia nam zawód. Zaczynamy przekonywać się, że lepiej nie mieć wobec ludzi żadnych oczekiwań. Czy jest to jednak słuszne podejście?

Angielski poeta John Donne powiedział kiedyś, że ‘Żaden człowiek nie jest samotną wyspą’. Chciał w ten sposób podkreślić, że każdy z nas jest częścią większej całości. Niestety, nawet przy najbardziej pozytywnym nastawieniu do innych, czasem doznajemy zawodu.

Większość osób czuje się komfortowo w sytuacjach przewidywalnych. Jeżeli od kogoś czegoś oczekujemy, spodziewamy się, że oczekiwania te zostaną spełnione. Chcielibyśmy wiedzieć, że w określonej sytuacji możemy liczyć na kogoś bliskiego, na przyjaciół czy partnera. Możemy się jednak pomylić i zawieść ponieważ poznać drugą osobę i przewidzieć jej kroki jest niezwykle trudno.

“Człowiek nie rodzi się raz na zawsze w momencie opuszczenia łona matki. Życie zmusza go, by rodził się nieustannie na nowo.”

Gabriel García Márquez

Czy można w pełni poznać drugą osobę?

Prawda jest taka, że bardzo trudno jest poznać druga osobę do końca. Każdy z nas jest oddzielnym światem i nie da się do końca zrozumieć, co dzieje się w umyśle drugiego człowieka. W związku z tym nie jesteśmy w stanie poczuć tego, co czuje ktoś inny i przewidzieć, jak zareaguje w określonej sytuacji.

Para siedzi na plaży

Akceptacja tego faktu nie powinna być jednak powodem do zmartwień. Nikt nie ma pełnej kontroli nad własną rzeczywistością oraz nad istniejącymi w niej rzeczami i ludźmi.

Ludzie się zmieniają (i czasem jest to konieczne)

Jednym z powodów, dla których tak trudno jest poznać drugą osobę jest fakt, że wszyscy z czasem się zmieniamy. Podejmujemy nowe wyzwania życiowe, dojrzewamy, idziemy do przodu, a przez to zmieniają się nasze cechy charakteru.

Jest to dość kontrowersyjne stwierdzenie, bo wiele osób żyje w przekonaniu, że charakter człowieka kształtuje się we wczesnej dorosłości raz na zawsze.

Profile twarzy ludzkiej w drzewie
  • Jeśli zaakceptujemy fakt, że człowiek się zmienia, unikniemy wielu trudnych sytuacji i zawodów. Ludzie się zmieniają ponieważ zmieniają się ich życiowe okoliczności. Życie prowadzi nas często ścieżkami, na których musimy przewartościować swoje idee i przekonania, a potem stworzyć siebie samych na nowo.
  • Badania takie, jak te przeprowadzone przez dr Nathana W. Hudsona na uniwersytecie w Michigan wykazały coś bardzo interesującego. Dowiodły, że wielu z nas nie jest zadowolonych ze swojego charakteru. W związku z tym szukamy sposobów na dopracowanie swojego prawdziwego ja. Musimy przez to zderzyć się z własnymi kompleksami, wzmocnić poczucie tożsamości i zmienić pewne cechy, aby móc odnaleźć spełnienie.

Ten proces zmiany wymaga czasem odsunięcia się od niektórych osób i sprawienia im zawodu. Kiedy wkraczasz na ścieżkę samospełnienia, z pewnością zaskoczysz otoczenie swoimi decyzjami. Może nawet zaskoczysz samego siebie!

Chcesz poznać drugą osobę? Przestań widzieć to, co chcesz zobaczyć

Często słyszymy, jak ktoś mówi, że niemożliwe jest poznać drugą osobę do końca. Słowa te wybrzmiewają najczęściej w chwilach frustracji i gorzkich konfliktów wynikających z niespełnionych oczekiwań. Prawda jest jednak taka, że wszyscy popełniamy błędy i nie da się z tym nic zrobić. Prędzej czy później zawodzimy tych, którzy nas kochają.

Nie jest to jednak jedyna rzecz, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę. W niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie poznać kogoś bo nie patrzymy na niego takim, jaki naprawdę jest. Zamiast tego widzimy obraz, jaki sami stworzyliśmy we własnym umyśle. Wypieramy często wszystko, co do tego wyobrażenia nie pasuje.

Niektórzy tworzą nawet w głowach wizję drugiego człowieka, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Zakładają, że są w stanie odgadnąć i przewidzieć zdecydowanie zbyt wiele rzeczy na temat tej osoby. Przez to zaczynają idealizować na przykład swojego partnera i starają się za wszelką cenę znaleźć w rzeczywistości potwierdzenie tego nierealnego wyobrażenia.

Jaki z tego wniosek?

Lewis R. Goldberg, ekspert w dziedzinie ludzkiego charakteru mówi, że na podstawie czyjejś osobowości nie da się w pełni przewidzieć jego zachowania. Istnieje w tym obszarze mnóstwo szczegółów i niewidocznych elementów, których nie jesteśmy w stanie kontrolować.

Podsumowując, jest niemożliwe, aby poznać druga osobę do końca, bez względu na to, jak blisko ze sobą jesteście. Jedyne co możemy zrobić to zaufać i zaakceptować fakt, że ludzie są nieprzewidywalni.

Jak wszyscy wiemy, nic w tym świecie nie jest pewne. Najlepiej jest zatem cieszyć się chwilą obecną i zaakceptować, że życie jest zmienne, niepewne i pełne niespodzianek.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.