To, czemu się oddajesz, czyni cię właśnie tym, kim jesteś

To, czemu się oddajesz w życiu, czyni cię tym, kim jesteś. Określa to zarówno ciebie, jak i ścieżki, którymi decydujesz się podążać.
To, czemu się oddajesz, czyni cię właśnie tym, kim jesteś
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Powiedz mi, czemu się oddajesz w życiu, a powiem ci, jaki jesteś. To dlatego, że właśnie te rzeczy naprawdę określają cię jako osobę, istotę ludzką, duszę. Osobę należącą do świata, który tworzysz na co dzień. To, czemu się oddajesz, czyni cię właśnie tym, kim jesteś.

Wokół jest tak wiele rzeczy, którym mógłbyś się oddać. Jednak, niestety, nie wszystko jest dobre. Na przykład, jeśli przyjrzysz się uważnie własnemu środowisku, zobaczysz ludzi, którzy poświęcili wszystko dla miłości, rodziny, sąsiadów… ale także dla pieniędzy, sławy, ambicji i władzy…

Czemu się oddajesz?

Niestety, w dzisiejszych czasach jest zbyt wielu ludzi, którzy oddali się dla zysku. Dzieje się tak niezależnie od faktu, że cel nie zawsze musi uświęcać środki i że po drodze rani wielu niewinnych ludzi. Z drugiej strony są ludzie, którzy oddają wszystko, co mają, w imię tego, w co wierzą. Ludzie, którzy wierzą w dobroć, solidarność, przyjaźń, miłość, braterstwo, równość… i mnóstwo innych cech w pozytywnym spektrum.

„Ludzie mówią, że ta lub inna osoba jeszcze się nie odnalazła. Ale jaźń nie jest czymś, co się znajduje, jest czymś, co się tworzy”

-Thomas Szasz-

Mężczyzna

Oto kilka przykładów, których w większym lub mniejszym stopniu prawdopodobnie byłeś świadkiem we własnym środowisku. Powinny one dać ci pewne pojęcie, dlaczego jako ludzie stajemy się tym, czemu się poddajemy.

Ci, którzy oddali się pieniądzom

Być może widziałeś to w swoim najbliższym otoczeniu, wśród przyjaciół i rodziny, a może w mediach. Rzeczywiście, otaczają nas ludzie całkowicie oddani pieniądzom. Ludzie, których jedyną życiową obsesją jest gromadzenie fortuny. Co więcej, robią to, depcząc każdego lub cokolwiek, co stanie im na drodze.

Należy za wszelką cenę unikać takich osób. To dlatego, że nie cofną się przed niczym, aby osiągnąć swój cel. Właściwie dla tych ludzi to coś więcej niż cel, to obsesja.

Ci, którzy oddali się miłości

Inni ludzie wokół ciebie mogą postanowić oddać się miłości. Zrobią wszystko dla ludzi, których kochają. Są wolnymi duchami, życzliwymi, zawsze wspierającymi i mają niewiele do ukrycia. Jednak często nie jest łatwo rozpoznać ludzi, którzy oddali się miłości, ponieważ się tym nie chwalą. W rzeczywistości są pokorni, cisi i ostrożni. Nie rozmawiają dużo i wolą po prostu zajmować się swoimi sprawami.

Ci, którzy poddali się władzy

Są też tacy, którzy całkowicie oddali się władzy. Ich jedyną i największą ambicją jest bycie ważniejszym każdego dnia i posiadanie mocy do zarządzania losami swoich rówieśników. Te osoby są łatwe do zidentyfikowania, ponieważ zazwyczaj są niepewne siebie, muszą się bronić. Mają tendencję do myślenia, że wszystko w ich środowisku jest zdradliwe. Są rozczarowani i wierzą, że wszystko upadnie, jeśli nie będą tego kontrolować.

Ci, którzy oddali się dobroci

Z drugiej strony są też troskliwi ludzie, którzy postanowili oddać swoje życie innym. Ci ludzie nie dbają o to, kim jesteś, dadzą ci to, czego potrzebujesz, nie prosząc o nic w zamian. To dlatego, że tacy po prostu są. W rzeczywistości czują się szczęśliwi, oddając niewielką część siebie innym, którzy zgubili drogę.

Pośpiech. To, czemu się poddajesz

Ci ludzie nie zwracają na siebie uwagi. Niemniej jednak zawsze są w pobliżu, oferując trochę siebie, aby inni byli trochę szczęśliwsi.

„Nie ma większej satysfakcji, która mogłaby się równać z patrzeniem wstecz przez lata i uświadomieniem sobie, że wyrosłeś w samokontroli, osądzie, hojności i bezinteresowności”

-Ella Wheeler Wilcox-

Każdy się czemuś poddaje

Prędzej czy później wszyscy odnajdujemy swoją drogę w życiu i decydujemy, czemu się poddamy. Niezależnie od tego, czy są to dobra materialne, nadmierne ambicje, ludzie, kłamstwa, miłość itp. Są to po prostu ścieżki, które wybieramy w miarę postępu, wzrostu i rozwoju.

Jednak zawsze powinieneś pamiętać, że ostatecznie stajesz się kimkolwiek, czemu się poddajesz. Dlatego powinieneś to dobrze przemyśleć i mądrze wybierać. Pamiętaj, że twój wybór wpłynie nie tylko na Ciebie, ale też na wszystkich, z którymi dzielisz swoje życie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.