Cytaty Benjamina Franklina skłaniające do przemyśleń

Benjamin Franklin nie mówił o rzeczach, które nie są nam znane. Wręcz przeciwnie, nawet dzisiaj nadal działamy w taki sam sposób jak przed laty.
Cytaty Benjamina Franklina skłaniające do przemyśleń
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Niektóre cytaty Benjamina Franklina są jak małe kapsułki mądrości, nad którymi nadal możemy się dziś zastanawiać. Był on oczywiście jednym z ojców założycieli USA. Najbardziej niesamowitą rzeczą jest to, że otrzymał tylko 10-letnie wykształcenie.

Miał nienasyconą ciekawość, która podsycała jego pasję samouka i pomogła mu w wynalezieniu żelaznego pieca w 1744 roku i piorunochronu w 1752 roku. Niesamowite wynalazki Benjamina Franklina uczyniły go sławnym.

Nie możemy jednak zapomnieć o innych aspektach Benjamina Franklina, takich jak jego praca jako polityk, pisarz, dyplomata, mąż stanu i działacz. Uważano go również za osobę niespokojną, o niesamowitej zdolności do odniesienia sukcesu w różnych zawodach. Dzisiaj przedstawimy najbardziej znane cytaty Benjamina Franklina.

1. Cytaty Benjamina Franklina: “Łatwiej jest zapobiegać złym nawykom niż z nimi zrywać”

Ten pierwszy cytat mówi o czymś bardzo ważnym: złych nawykach. Każdego dnia ludzie na całym świecie próbują rzucić palenie, picie i branie narkotyków. Jednak każdego dnia wiele osób wraca do swoich nałogów.

Jak twierdzi Franklin, o wiele łatwiej jest zapobiegać tworzeniu się złego nawyku. Nawet nie próbując czegoś, z presji społecznej czy z ciekawości, możemy być pewni, że nie będziemy od tego uzależnieni. Złamanie złego nawyku wymaga jednak znacznie większego wysiłku. Może to być skomplikowane i wymagać dużo energii i zasobów.

Kiedy nasze ciało przechodzi przez rzucanie nałogu, może być nie do zniesienia, a nasza siła woli może być tak słaba, że ​​nawet zdanie od naszego lekarza (“Jeśli będziesz palić/pić/brać narkotyki, umrzesz”) może nie wystarczyć aby zmusić nas do zaprzestania karmienia naszego nałogu. Dzięki profilaktyce nigdy nie spotkasz się z tą ekstremalną sytuacją. To właśnie to jest kluczem.

alkoholiczka

2. Cytaty Benjamina Franklina: “Nie mów źle o nikim, ale mów o wszystkim co jest w nim dobre”

Gdybyśmy przeanalizowali, jak mówimy o innych, z pewnością bylibyśmy zaskoczeni, jak często jesteśmy nadmiernie krytyczni, osądzający i zazdrośni. Może to wyuczone zachowanie. Być może nasza własna niepewność i lęki sprawiły, że zachowaliśmy się w ten sposób. Ten drugi cytat Benjamina Franklina zachęca nas do robienia czegoś odwrotnego.

Zmiana sposobu, w jakim mówimy automatycznie nie jest łatwe, ale jeśli jesteśmy tego świadomi, gdy mówimy słabo o kimś, już osiągnęliśmy podstawy. To jedyny sposób, abyśmy zmienili nasze przyzwyczajenia krok po kroku i zaczęli mówić uprzejmie o innych. Czy nie chciałbyś, aby inni unikali mówienia źle o Tobie? Cóż, Ty możesz zrobić pierwszy krok.

3. “Nie oblałem testu, znalazłem 100 sposobów, aby zrobić to źle”

Ponieważ był tak dobrym wynalazcą, Franklin odczuwał dużą presję po nieudanych próbach. Błędy mogą sprawić, że czujemy się, jakbyśmy nie byli wystarczająco dobrzy do tego, co robimy. Tak jakby wszystkie nasze próby były daremne, a my równie dobrze możemy po prostu się poddać.

Jednak Franklin wytrwał przy swoich pomysłach nawet po wielu nieudanych próbach. Porażki nie mają znaczenia. Poszukaj sposobów poprawy bez względu na wszystko. Błędy to możliwości uczenia się. Jeśli zdecydujemy się na zrobienie czegoś, wytrwanie i wyciąganie wniosków z naszych niedociągnięć pomoże nam podjąć mądrzejsze decyzje w następnych próbach.

Nie możemy obawiać się, że się potkniemy i zrobimy coś źle. Oznacza to, że się uczymy i następnym razem zrobimy to lepiej. Pamiętaj, że najlepsi wynalazcy popełniali błędy wiele razy, zanim zrobili to dobrze – tylko po wielu godzinach, z dużą siły woli, wytrwałością i pragnieniem.

mężczyzna i skała

4. “Bycie biednym w przeszłości nie jest wstydem, ale wstydzenie się tego jest”

Czwarty cytat z Benjamina Franklina, o którym będziemy rozmawiać jest na temat wstydu. Wstyd może nas sparaliżować i terroryzować. Dlaczego, od tak młodego wieku, wstydzimy się wszystkiego? Wstyd jest emocją, którą wytrenowaliśmy, by kojarzyła się z pewnymi okazjami.

Z drugiej strony wszyscy mamy przeszłość. Biedny lub bogaty. Jesteśmy tym, czego doświadczyliśmy. W wielu przypadkach musisz zaakceptować to, gdzie byłeś i co osiągnąłeś, aby zrozumieć moc, jaką masz nad tym, co się z Tobą dzieje. W tym sensie musimy być dumni z naszego życia, a nie zawstydzeni.

Dodatkowo, ten cytat Benjamina Franklina musi być zrozumiany w kontekście “nowo bogatych”, którzy są odrzucani przez tych, którzy byli urodzeni w bogatych rodzinach. W jego czasach było to rozumiane tak, że wszyscy urodzili się w pewnej klasie społecznej i właśnie tam powinni zostać. W dzisiejszych czasach, mimo że społeczna panorama jest tak odmienna, nadal jest prawdą to, że niektórzy ludzie patrzą z pogardą na tych, którzy nie uczyli się w prestiżowej szkole.

kobieta reprezentująca cytaty benjamina franklina

5. Cytaty Benjamina Franklina: “Jeśli masz wątpliwości, nie rób tego”

To normalne, że masz wątpliwości. Wątpliwości co do zrobienia czegoś lub nie zrobienia. Wątpliwości o decyzjach, które musimy podjąć… Niekiedy wątpliwości budzą niepewność, z którą musimy sobie poradzić. Jednak innym razem jest to czerwona flaga, kiedy podejmujemy decyzję, która nie jest bezpieczna.

Żadna ważna decyzja nie będzie całkowicie bez wątpliwości. Wątpliwość daje nam znać, że doszliśmy do momentu, w którym głębokie zastanowienie się będzie ważne. Czasami naprawdę trzeba się zatrzymać i poświęcić czas i zasoby na podjęcie decyzji. Ten konieczny paraliż nie musi jednak trwać wiecznie. Nie zawsze będziemy w stanie wyjaśnić wszystkie pytania, które mamy. Czasami nasze okoliczności nie będą na nas czekać.

Czy podobają Ci się cytaty Benjamina Franklina? Co o nich sądzisz? Czy sprawiły, że zastanowiłeś się nad pewnym aspektem swojego życia? Jak widzisz, nie mówił o rzeczach, które nie są nam znane. Wręcz przeciwnie, nawet dzisiaj nadal działamy w taki sam sposób jak sprzed laty a Benjamin Franklin zaprosiłby nas do refleksji i potencjalnej zmiany.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.