Chemseks: niebezpieczna praktyka seksualna

Chemseks: niebezpieczna praktyka seksualna

Ostatnia aktualizacja: 07 października, 2019

W ostatnich latach Europa Zachodnia doświadczyła wzrostu popularności niebezpiecznej seksualnej praktyki znanej jako chemseks. Jest ona szczególnie powszechna w miastach o dużej populacji.

Chemseks narodził się w 2012 w Wielkiej Brytanii, jednak stopniowo rozprzestrzenił się na całym kontynencie. 

Czym jest chemseks? Termin pochodzi od wyrażenia “chemiczny seks”, które odnosi się do kombinacji dwóch elementów: narkotyków i seksu. To niebezpieczne połączenie sprawia, że ludzie przekraczają pewne granice oraz wpadają w nałóg nowego typu.

Czym jest chemseks

Ta nowa forma seksualnego eksperymentu obejmuje zażywanie narkotyków. Jej głównym celem jest osiągnięcie większej przyjemności płynącej z seksu. Ekstaza, utrata kontroli i zahamowań oraz inne skutki uboczne substancji odurzających zwiększają libido.

W rezultacie zbliżenie jest dłuższe lub próbuje się nowych form seksu, do których w zwyczajnych warunkach by nie doszło. Przynajmniej to jest coś, w co wierzą osoby praktykujące chemseks.

narkotyki

W tym przypadku zażywanie narkotyków w kontekście seksualnym zmienia znaczenie przypisywane ich spożyciu. Nie jest związane ono już tylko z zabawą. Innymi słowy, nie chodzi już tylko o to, by poczuć przyjemne efekty tych substancji chemicznych.

Wyjątkową kwestią, jeśli chodzi o chemseks jest to, że narkotyki zażywa się w bardzo konkretnym celu. Dlaczego? Ponieważ tracenie zahamowań oraz doświadczanie ekstazy pod wpływem narkotyku, a następnie decydowanie się na seks jest inne od zażywania narkotyku wyłącznie po to, by się podniecić oraz poprawić i wydłużyć intymne zbliżenie.

Narkotyki najczęściej zażywane w chemseks to mefedron, metamfetamina oraz GHB (znane również jako płynna ecstasy). Jednakże niektórzy zażywają te środki razem lub łączą je z alkoholem czy kokainą.

Najpopularniejszy sposób, w jaki ludzie angażują się w chemseks jest poprzez media społecznościowe. Te maratony ekscesów czasami trwają cały weekend, od piątku do niedzieli. Obfitość różnych aplikacji oraz dostępność internetu sprawia, że tego typu wydarzenia jest bardzo łatwo znaleźć. W rzeczywistości, większość ludzi spotyka się właśnie za pomocą aplikacji internetowych.

Jakiego typu osoby angażują się w chemseks?

Większość praktykujących chemseks to homoseksualni mężczyźni. Generalnie opisują się jako MSM, czyli mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami. Mimo to, w grupach chemseksu można też znaleźć osoby heteroseksualne.

Według raportu o chemseksie przeprowadzonego przez ApoyoPositivo (internetowe źródło dla ludzi zakażonych wirusem HIV) 39% praktykujących posiadało wyższe wykształcenie, 83,5% było zatrudnionych, a 96% było gejami.

Dlaczego to takie niebezpieczne?

Kiedy zaczynasz zastanawiać się nad tym zjawiskiem, nietrudno zrozumieć, że największym zagrożeniem jest uzależnienie od narkotyków. Coś, co zaczyna się jako okazjonalna przyjemność może zamienić się w niebezpieczny nawyk.

Poza tym, istnieje ogromne ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. W rzeczywistości szpitale w Madrycie i Barcelonie zaczęły w ostatnich latach zauważać wzrost liczby mężczyzn zarażonych wirusem HIV.

Chemseks popycha do przekraczania barier i nieostrożnych stosunków seksualnych. W rezultacie partnerzy seksualni rzadko sięgają po odpowiednie zabezpieczenia. Dodatkowo, jedna noc chemseksu może oznaczać kilku partnerów seksualnych.

Praktyka ta może również spowodować pojawienie się innych chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak żółtaczka typu B i C. Tego typu choroby były popularne w latach 80., co zbiegło się z boom’em zażywania heroiny. Narkomani, którzy często dzielili się strzykawką byli szczególnie narażeni na zakażenia. W dzisiejszych czasach widzimy nawrót tych chorób, ponieważ ludzie na nowo stosują tą samą strzykawkę.

Warto też pamiętać, że chemseks nie posiada wyłącznie fizycznych następstw. Może również skrzywdzić na poziomie psychologicznym. Może spowodować łagodne napady lęków i depresję, psychotyczne załamania, halucynacje wzrokowe i słuchowe oraz przewlekłe zmiany behawioralne.

chemseks

Dlaczego ludzie praktykują chemseks?

Warto zauważyć, że stosunki homoseksualne były i są nadal bardzo stygmatyzowane w naszym społeczeństwie. Ta utajona homofobia oznacza, że seks między gejami jest widziany jako nienaturalny lub zakazany.

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie praktykują chemseks. Jednym z najważniejszych jest to, by czuć się pewniej w sytuacjach intymnych. Osoby te chcą również przynieść ulgę negatywnym odczuciom, które posiadają wobec własnej orientacji seksualnej. Wiele osób homoseksualnych internalizuje społeczną homofobię oraz posiada problemy z zaakceptowaniem siebie oraz własnej seksualności.

Istnieją również inne przyczyny, o których wspomnieliśmy już wcześniej. Ludzie zażywają narkotyki w czasie seksu, aby spotęgować przyjemność. Ponadto pragną też przedłużyć stosunek. Na koniec, narkotyki sprawiają, że mogą oni doświadczyć pewnych doznań, których bez nich nie byliby w stanie.

Jak widzisz, niebezpieczeństwa płynące z chemseksu są o wiele większe, niż jego zalety. W konsekwencji praca prewencyjna powinna skoncentrować się nie tylko na grupie zagrożonej tym ryzykiem, lecz na całym społeczeństwie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.