Nie potrzebuję Cię, ale chcę z Tobą być

Nie potrzebuję Cię, ale chcę z Tobą być

Ostatnia aktualizacja: 20 października, 2018

Nie potrzebuję Cię, ale chcę z Tobą być. Mogę żyć sam, ale wybieram życie z Tobą. To zdanie jednoznacznie pokazuje, że jesteśmy pewni tego, co czujemy do drugiej osoby, ale nie jesteśmy od niej zależni, ponieważ dobrze wiemy, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy.

Kiedy zdajemy sobie sprawę, że kochamy naszego partnera, ale jednocześnie nie potrzebujemy go, aby być w pełni szczęśliwym możemy to nazwać zdrową i dojrzałą miłością. Miłością w pełnej formie. Taką, w której nie ma zależności, a druga osoba nie służy jedynie wypełnianiu naszych braków i spełnianiu naszych potrzeb. 

“Nie potrzebuję Ciebie, ja Ciebie wybieram”.

-Walter Riso-

para na ławce nocą

Szanuję Twoją wolność, ale chcę być z Tobą

W dojrzałej miłości szanuje się wolność drugiej osoby i ceni się ją ponad wszystko. Nagradza ona nie przywiązanie lub uwięzienie, ale pozwala, aby druga osoba nas wybrała. Tak więc poprzez tę wizję miłości, każdy z nas ma szereg wolności:

  • Wolność wyboru. Każda osoba ma zdolność i prawo do wyboru ścieżki, nawet jeśli ma z kimś bardzo silną więź.
  • Wolność odczuwania. Pomimo tego głębokiego związku z drugą osobą, każdy odczuwa emocje na swój sposób. Należy je szanować, ponieważ wszyscy widzimy świat na różne sposoby i budujemy rzeczywistość po swojemu.
  • Wolność wyrażania własnej opinii. Każda osoba wyraża to, co czuje i myśli w określony sposób. Wychowanie, kultura i doświadczenia mają wpływ na to, jak wyrażamy siebie.

Gdy jesteśmy w jakimkolwiek związku, czy to z partnerem, przyjacielem czy rodziną wiemy, że wolność drugiej osoby jest ważna. Dlatego szanujemy jej decyzje.

Miłość i wolność nie zaprzeczają sobie. W rzeczywistości wolność przestaje istnieć, gdy żądamy, aby druga osoba stała się dokładnie taka, jak my tego chcemy.

Wspaniale jest wiedzieć, że nie musimy być tacy sami, aby nasz związek się rozwijał.

serce w dłoni

Wiem, gdzie chcę dotrzeć, ale chcę być z Tobą

Pamiętanie o tym, że w związku mamy różne opinie i cele, pozwala nam nie polegać na drugiej osobie, ponieważ:

  • Cenimy to, kim jesteśmy. Znamy samych siebie i rozumiemy, że jesteśmy tak samo wartościowi jak inni. Nie potrzebujemy ich aprobaty.
  • Wiemy, że możemy realizować nasze plany. Zdrowy związek nie przeszkadza partnerom w osiąganiu indywidualnych celów i realizowaniu własnej podróży.
  • Rozumiemy, że nie możemy być razem za wszelką cenę. Kiedy nasz partner nie może dłużej z nami zostać, ponieważ musi podążać za swoimi celami, rozumiemy to i go wspieramy.

Tak więc, jeśli dobrze wiemy, czego chcemy i dokąd zmierzamy, będziemy w stanie zrozumieć, że nasze wybory nie zależą od tych, którzy nas kochają. Ponieważ pomimo wspólnej drogi mamy także własne ścieżki i to właśnie my podejmujemy na nich decyzje.

zakochana para na różnych planetach

Mogę żyć bez Ciebie, ale chcę być z Tobą

“Mogę żyć bez Ciebie, ale chcę być z Tobą”. To kolejne zdanie, która odzwierciedla uczucia wobec drugiej osoby, którą szanujemy i chcemy, aby mogła spełniać swoje marzenia. Pomimo tego, jak bardzo chcemy być blisko ukochanej osoby rozumiemy, że chce lub musi ona odejść.

W dojrzałej miłości wiemy, że nie potrzebujemy drugiej osoby do życia, nawet jeśli chcemy z nią być. Nie oznacza to, że nas to nie boli, lub że w którymś momencie mamy nie będziemy przygnębieni. Oznacza to, że mimo to nie będziemy manipulować drugą osobą, ponieważ rozumiemy, że ona ma swoje własne życie, pragnienia i wybory.

Świat się nie skończy, gdy ukochane osoby przestają być blisko. Zawsze będziemy mieli więcej rzeczy, nad którymi będziemy mogli pracować, więcej nowych rzeczy do odkrycia, więcej miejsc, o których możemy się nauczyć. I zawsze będziemy mogli nauczyć się czegoś więcej o nas samych.

Szczęście nie zależy od otoczenia, ale od naszego wnętrza, naszej życiowej postawy i wyborów. Aby to osiągnąć najlepszą strategią jest dobrze traktować samego siebie. Ponadto, jeśli to zrobimy będziemy mieć też lepsze relacje z innymi, ponieważ nie będziemy budować z nimi więzi z konieczności, ale dlatego, że tak zdecydujemy. Nie wypełnią naszej pustki ani nie pokryją naszych potrzeb, po prostu będą nam towarzyszyć w drodze.

“Jeśli kiedykolwiek mi Ciebie zabraknie ja będę mógł iść dalej, ale zostać z Tobą to moja decyzja”.

-Santiago Cruz-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ledesma, A. C. (2018). Reflexiones entre el amor romántico, el amor maduro, la locura y el amor sin etiqueta en psicoterapia de pareja. Revista REDES, (37), 51-60.
  • Nistal, T. A. (2019). ¿ Poliamor, amor libre o en libertad? Potencialidades y dificultades. MLS Psychology Research2(1).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.