Celtyckie przysłowia o życiu i śmierci

Celtyckie przysłowia o życiu i śmierci

Ostatnia aktualizacja: 20 marca, 2018

Tradycja celtycka jest jedną z najstarszych i najbardziej niezwykłych tradycji na świecie. Jej zwyczaje, legendy i historia są bardzo atrakcyjne dla dociekliwych, co zawdzięczają licznym filmom i serialom telewizyjnym. Celtyckie przysłowia są również doskonałym źródłem prawdziwej mądrości.

Dziś zaprezentujemy Ci celtyckie przysłowia skłaniające do refleksji nad naszym codziennym życiem.

Chociaż terytoria Celtów głównie obejmowały Wielką Brytanię, ich strefa wpływów rozciągała się z jednej strony po wschodnią Europę, zaś z drugiej po Hiszpanię i Portugalię. Dzisiaj nadal można znaleźć jej wpływy w Galicji w Hiszpanii, gdzie nadal oglądać można forty, zwane “castros”, które służyły za schronienie w czasach wojny.

Celtowie byli wielkimi fanami sztuki. Z pewnością to z niej pochodzi spora część ich mądrości, którą prezentują nam po dziś dzień celtyckie przysłowia. Wyróżniają się one swoją szczerością, zaskakującą prawdziwością, a przede wszystkim, zaklętą w nich mądrością.

Celtyckie przysłowia o życiu i śmierci

1. Stały gość nigdy nie jest mile widziany

Gościnność jest ogromną zaletą. Nadużywanie życzliwości gospodarza jest jednak niegrzeczne. Jeśli zamierzasz odwiedzić członka rodziny lub znajomego, pamiętaj aby nie zostawać na zbyt długo. Nie możesz zapominać o tym, że nie jesteś u siebie i jesteś jedynie gościem.

Podczas spędzanych w gościnie dni lub tygodni, staraj się pomagać przy obowiązkach domowych. Bądź grzeczny i pomocny, a przed wyjazdem podaruj gospodarzom drobny upominek. W ten sposób przekonasz ich o swojej wdzięczności i być może zaproszą cię ponownie w przyszłości.

2. Jeśli sypiasz z psami, budzisz się z pchłami

To jedno z najbardziej znanych celtyckich przysłów. Uważaj na to z kim się zadajesz, szczególnie jeśli wiesz, że nie są to dobrzy ludzie. Uważaj komu ufasz, bo to zaufanie może obrócić się przeciwko tobie. Często napotykamy na ludzi, którzy nie są dla nas dobrzy, dlatego ostrożność może być nasza ogromną przewagą.

Jeśli zignorujesz ostrzeżenia i doznasz krzywdy ze względu na swoje decyzje, to odpowiedzialność za to co się stanie będzie jedynie ciążyć na tobie.

3. Gniewne słowa najlepiej łagodzą zamknięte usta

W obliczu obelg, krzyków i gróźb najlepszą reakcją jest brak odwetu. Każda rozgniewana osoba często wyraża się nie zastanawiając się nad swoimi słowami, czy też formą przekazu. Nie ulegaj pokusie by angażować się w wymianę zdań, bądź rozważny w szczególności jeśli zależy ci na relacji z daną osobą.

Wyczucie sytuacji i odpowiednie dobieranie słów to niezbędne umiejętności potrzebne do powstrzymania przejścia dyskusji w wycieczki personalne, które mogą wyrządzić dużo krzywdy. Zdolność panowania nad emocjami określa twoją dobroć i mądrość. Nie zniżaj się do poziomu kłótni. Opanowana postawa może zostać przyjęta również przez twojego rozmówcę. Wówczas zyskasz sobie szacunek i podziw.

Kobieta - wojownik

4. Najsłodsze maliny rosną wśród ostrych cierni

Często zniechęcamy się na drodze do realizacji swoich celów. Zdajemy sobie sprawę, że mimo największych wysiłków nie dostrzegamy oczekiwanych rezultatów. Dajemy z siebie wszystko, jednak nasza praca jest nieopłacalna. 

Celtowie uczą nas, by przekonać się czy dana sytuacja, bez względu na to jak bardzo jest trudna, niesie w sobie promyk nadziei. Pozytywne rezultaty osiąga się dzięki wysiłkowi i determinacji, choć nie zawsze są one takie, jak się spodziewamy.

Ciężka praca idzie w parze ze szczęściem. Droga może być długa i wyboista, ale nagroda zawsze będzie warta wysiłku. Pomyśl o tym jak ciężko jest znaleźć inspirację, jeśli nie wykazujemy żadnej inicjatywy.

5. Patrz na słońce, lecz odwracaj się od burzy

Każdy z nas ma lepsze i gorsze momenty. Bez względu na to jak bardzo cenimy sobie rutynę, życie jest w swojej naturze zmienne. To oraz inne celtyckie przysłowia zachęcają nas do spoglądania w przyszłość z optymizmem oraz do odwracania się od tego co negatywne. Celtowie każą nam zachować zdrową równowagę między nadzieją i ostrożnością, przygodą i zachowawczością. W ten sposób rośniemy.

W tym rozumieniu odważna osoba to nie ta, która ignoruje swoje lęki, lecz ta, która stara się je przezwyciężać. Osoba, która gotowa jest na podejmowanie ryzyka i akceptowanie konsekwencji swoich decyzji.

Grupa celtów

6. Wybaczaj, ale nigdy nie zapominaj

Wybaczanie jest mądrością, lecz zapominanie głupotą. Wybaczaj tym, którzy cię skrzywdzili i zapomnij o szczegółach, jednak pamiętaj o tym, czego się nauczyłeś. Szczególnie jeśli wyrządzona krzywda nie była umyślna, to ty prosiłeś o wybaczenie lub starałeś się zadośćuczynić.

Wybaczanie uczyni cię silniejszym i jednocześnie mądrzejszym. Skorzystaj z okazji i zrozum jak mogą czuć się inni, kiedy to ty popełniasz błędy. Pomyśl o tym, że życie w harmonii jest przede wszystkim treningiem empatii, szczególnie w obliczu błędów.

7. Kłamstwo dociera dalej, niż prawda

Czasem tak bardzo obawiamy się prawdy, ze wolimy słuchać kłamstw. Oszukujemy samych siebie, aby nie musieć stawiać czoła rzeczywistości, kiedy tak naprawdę wiemy, że to błąd. Akceptacja jest pierwszym krokiem w kierunku zmiany, postępu, a nawet rezygnacji, jeśli nie mamy innego wyboru.

W dłuższym rozrachunku, jeśli kłamstwo jest znaczące to wyrządza więcej krzywdy, niż prawda. Zastanów się co wolisz: szybki, niezbyt mocny cios, czy stałe nękanie, które prowadzi do ciężko gojących się ran. Własnymi wyborami możesz ćwiczyć panowanie nad tym co dzieje się wokół ciebie.

Te celtyckie przysłowia są dowodem na to, że Celtowie doskonale rozumieli ludzką naturę – na poziomie który ciężko jest przebić. Oprócz bycia doskonałymi strategami byli też pionierami w nadawaniu praw własności ziemi kobietom, które były niezależne od mężczyzn.

Dzisiaj ich nauki są bardziej ważne, niż kiedykolwiek wcześniej. Pokazują nam, że tolerancja, rozwaga i rozumienie świata to kwestie, nad którymi zastanawiali się ludzie już ponad tysiąc lat temu. Doszli oni do wniosków oraz założeń, które w naszym nowoczesnym świecie nadal stanowią mądre wskazówki.

Ilustracje autorstwa Ethana Mongina


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.