Bohater: Ty też możesz być nim dla siebie

Bohater: Ty też możesz być nim dla siebie
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Yamila Papa

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czekanie, aż w okolicy pojawi się jakiś bohater, którzy przyjdzie i Cię uratuje, jest jednym z największych błędów, jakie można popełnić. Wynika to z bardzo prostej rzeczy. Po prostu nikt nie będzie wiedział lepiej od właśnie Ciebie, jak to zrobić. Ale mała pomoc może czasami okazać się przydatna. Twoim najlepszym zbawcą jesteś Ty sam, ponieważ Twój bohater tkwi w Twoim wnętrzu. Musisz tylko go uwolnić.

Nie musisz zakładać specjalnego kombinezonu, jak to bywa w filmach, ani walczyć z wrogami reprezentującymi jakieś supermocarstwa. Wystarczy po prostu zwrócić uwagę na swoje potrzeby i zadbać o siebie, kiedy najbardziej tego potrzebujesz. W przeciwnym razie może pojawić się u Ciebie niepokój lub dyskomfort i zostać na zawsze. A tego przecież nikt z nas nie chce, nieprawdaż?

Twój własny bohater, który siedzi w Twoim wnętrzu (a ściślej rzecz biorąc to w Twoim umyśle) pomoże Ci poprawić poczucie własnej wartości i zabierze Cię na ścieżkę prowadzącą do Twoich marzeń. Pokaże także reszcie świata, że ​​masz zdolność robienia tego, co tylko zechcesz. Twoje szczęście zależy przecież wyłącznie od Ciebie i zdecydowanie od Twojego własnego bohaterstwa.

Znaczenie podejmowania decyzji, w których pomoże Ci Twój wewnętrzny bohater

Bohater to ktoś, kto cechuje się odwagą, umiejętnością działania we wszystkich, nawet najtrudniejszych warunkach i, w pewnym sensie, zdolnością do tworzenia szczęścia oraz dobrego samopoczucia. U siebie lub u innych ludzi. Ale w jaki sposób ten bohater jest w stanie to zrobić? To proste. Poprzez podejmowanie odpowiednich decyzji, a także wybór tego, co będzie robić i gdzie się udać. Tak więc, jeśli chcesz zostać swoim własnym bohaterem, Twoje decyzje będą bardzo ważne dla pomyślności tego procesu.

Problem polega na tym, że stale podejmujesz jakieś decyzje, ale tego nawet nie zauważasz. Począwszy od ubrań, które wkładasz na siebie z rana, do tego, co masz zamiar zjeść lub jak spędzasz cały dzień. Twoja codzienność jest pełna decyzji o różnej wadze i trafności. Najlepsze decyzje są związane z naszą postawą. Jak decydujesz się stawić czoła całemu dniu? Jak postępujesz, gdy tylko napotykasz na jakieś trudności i problemy?

Podejmowanie decyzji

Często myślisz o tym, że dzierżysz w rękach mniej władzy nad swoim życiem, niż to naprawdę ma miejsce. Dlatego też decydowanie o tym, w jaki sposób zamierzasz działać i jakie jest Twoje nastawienie do różnych sytuacji ma fundamentalne znaczenie. Każdy bohater jest świadomy tej mocy i ją z pieczołowitością pielęgnuje. Czy w naszym przypadku to też zadziała? Nie musisz pytać. Po prostu zacznij działać.

Przestań już oddawać główną rolę i decydujący głos tym wszystkim wewnętrznym podszeptom i obawom. One nie pomagają Ci w żaden sposób. One tylko nie pozwalają Ci iść do przodu i chcą zatrzymać Cię koniecznie w Twojej strefie komfortu. Zamiast tego zdecyduj się odciąć od nich. Uratuj siebie samego od tej złej atmosfery i fałszywych podpowiedzi.

Ty jako bohater i złoczyńcy, których zwalczasz

Każdy bohater, oprócz oczywiście swojej odwagi definiowany jest powszechnie przez nieustanną walkę z wrogami, mającą rzecz jasna na celu ocalenie świata. Jeśli chcesz zostać swoim własnym bohaterem, musisz także nauczyć się walczyć z własnymi wrogami. I mieć chęć ocalenia całego świata. Ale Twojego całego świata.

Niepokojący cień

Kim są ci Twoi wrogowie? Wszystkim. I zarazem każdy, kto łapie Cię w pułapkę niepokoju i dyskomfortu, a także wszystkiego, co Cię dręczy. Obejmuje to lęki, nieufność, konflikty, toksyczność i wiele innych problemów… Ale przede wszystkim Ciebie. Za każdym razem, kiedy źle traktujesz siebie lub nie myślisz o sobie samym, zapominasz o całym potencjale, jaki masz.

Czy to oznacza zatem, że musisz walczyć sam przeciwko sobie? Nie. W przeciwieństwie do bohaterów filmów, seriali, komiksów i książek, musisz przekształcić wszystko, co Cię krzywdzi, w coś, co zapewni Ci przyniesie dobre samopoczucie. Lub przynajmniej w coś, z czego zawsze możesz się uczyć. Twoja walka nie jest tak naprawdę walką, jest poszukiwaniem zrozumienia i świadomości. To właśnie ona pozwoli Ci obrócić koło fortuny na bardziej pomyślne dla Ciebie wyniki. I na dodatek zacząć dbać o siebie. To jest klucz do sukcesu.

Jak mogę zostać moim własnym bohaterem?

Widzieliśmy już, że bycie świadomym swoich decyzji i zachęcanie do kompleksowej postawy, aby zdobyć świadomość i przekształcić ją w pomocnego sojusznika, to wspaniały sposób na to, aby stać się swoim własnym bohaterem. Ale co jeszcze możesz zrobić?

Ważne jest to, aby zacząć analizować, co i kto kontroluje Twoje życie. Czy to jest Twój szef, Twoja rodzina, Twoja praca, czy obowiązujące w naszym społeczeństwie? Kiedy udzieliłeś tego “pozwolenia”, by mogli oni zrobić z Tobą wszystko, co tylko chcą?

Nie oznacza to oczywiście, że wszyscy wokół Ciebie stali się nagle Twoimi wrogami. Zamiast tego mamy na myśli to, że czasami ci ludzie mogą stać się przeszkodami na drodze do rozwoju, nawet jeśli mają najlepsze intencje. Dlatego ważne jest to, aby zwracać uwagę na otoczenie tak, aby nie miało ono na Ciebie wpływu w negatywny sposób.

Serce w dłoni

Klucz do stania się ważną dla siebie samego postacią, jaką jest Twój własny bohater nie znajduje się gdzieś na zewnątrz. Znajduje się wewnątrz każdego z nas. Jest to zdolność do ujrzenia wszystkiego na własne oczy i nadania sobie tego znaczenia, na jakie zasługujesz. Dzięki temu Twój wewnętrzny bohater będzie w stanie zapewnić Ci lepsze wsparcie. A wszystko dlatego, że przy Tobie jest tylko jedna osoba, która będzie Ci towarzyszyć przez całe życie, na zawsze, na dobre i na złe. A ta osoba jest właśnie Tobą. To Twój wewnętrzny bohater. Po co marnować czas na bycie swoim własnym krytykiem i największym wrogiem?

Dbaj o siebie, kochaj siebie samego i zrozum siebie. Prawdziwymi bohaterami nie są ci, którzy nieustannie walczą z potworami lub przelatują przez chmury. Bohater to każdy człowiek, który może każdego dnia ratować siebie samego i czasami także innych z zamiarem uczynienia swojego życia satysfakcjonującym. I na dodatek może i chce zapewnić szczęście najbliższym.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.