Bezwarunkowa miłość: dlaczego jest ważna dla dzieci?

Bezwarunkowa miłość: dlaczego jest ważna dla dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 24 stycznia, 2020

Bezwarunkowa miłość jest bardzo ważna dla naszych dzieci. Psycholog Urszula Perona opowie nam o tym w tym artykule.

Zapytani o to, kto jest osobą, która sprawiła, że czuliśmy się najbardziej kochani, najczęściej odpowiadamy, że są to rodzice lub dziadkowie. Dlaczego? Co wyjątkowego ma w sobie ta bezwarunkowa miłość, którą nas obdarzają i która sprawia, że czujemy się tak kochani?

Kluczem jest bezwarunkowość. To szczere i bezwarunkowe kochanie nie rozumie doskonałości, oczekiwań ani błędów, a jedynie akceptuje. Stąd znaczenie bezwarunkowej miłości dla naszych dzieci. Zagłębmy się nieco bardziej w ten temat.

Dziecko z sercem w dłoni

«Jeśli nie mam miłości, jestem niczym».

– List św. Pawła do Koryntian, 13: 1-

Bezwarunkowa miłość

Bezwarunkowa miłość jest najczystszym i najszczerszym wyrazem miłości. Zazwyczaj jest zarezerwowana dla naszych dzieci. Jest wrodzona, nie musisz robić nic, aby się pojawiła. Po prostu, gdy rodzi się dziecko jego rodzice zakochują się w nim bez względu na to, jakie ono jest.

Prawdopodobnie żadna inna osoba nie pokocha nas w ten sam sposób: bez żadnych warunków. Bez względu na to, jacy jesteśmy, bez względu na nasze błędy i wady. Bez robienia czegokolwiek, by być kochanym. Po prostu będąc sobą.

Bezwarunkowa miłość ma wielką wartość w pierwszych latach rodzicielstwa. Jest to podstawa rozwoju bezpiecznej więzi przywiązania i jej późniejszej struktury emocjonalnej.

Dziecko, które czuje się bezpieczne i pod opieką, będzie chciało odkrywać świat i bez obawy wchodzić w interakcje z innymi. Wie, że jest bezpieczne miejsce, do którego zawsze może wrócić i w którym jest kochane. Ponadto wyrośnie na osobę z dobrą samooceną i prawdopodobnie jego relacje z innymi będą bardziej wartościowe.

Jak widzimy, ten rodzaj miłości zapewnia stabilność, poczucie ochrony i bezpieczeństwa. Są to niezbędne składniki dobrego samopoczucia i zadowolenia z życia.

Oznaki bezwarunkowej miłości do naszych dzieci

Z pewnością kochamy nasze dzieci bezwarunkowo, ale… czy one o tym wiedzą? Czy jesteśmy to w stanie odpowiednio przekazać? Prawda jest taka, że ​​czasami mogą postrzegać to zupełnie inaczej. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak się czują.

Ponadto, aby nasi bliscy czuli się przez nas bezwarunkowo kochani, należy wziąć pod uwagę niektóre kwestie.

Bezwarunkowa miłość – zalecenia

  • Mówmy dzieciom, jak bardzo je kochamy. Nie tylko wtedy, gdy robią wszystko dobrze.
  • Nie porównujmy ich do rodzeństwa, przyjaciół lub kuzynów. Ważne jest, aby nasze dzieci wiedziały, że akceptujemy je i kochamy takimi, jakimi są razem z ich zaletami i aspektami, które mogą poprawić. Ale jednocześnie mówmy, że aspekty te nie mają wpływu na naszą miłość do nich.
  • Spędzajmy z nimi czas. Bardzo ważne jest spędzanie czasu z naszymi dziećmi. Czasami praca nie pozwala nam spędzać z nimi tyle czasu, ile byśmy chcieli i myślimy „czy dobrze wykorzystuję czas, który dla nich mam”? Powinniśmy po prostu interesować się ich uczuciami, brać na poważnie ich myśli i starać się postawić na ich miejscu. W ten sposób uda nam się stworzyć silną więź. Innym dobrym sposobem spędzania z nimi czasu jest znalezienie wspólnego hobby: sport, kino, malarstwo… Coś, co naprawdę lubisz zarówno Ty, jak i Twoja pociecha.
    Mama i córka
  • Komunikacja. Kiedy ganimy nasze dzieci, często nie wyjaśniamy dlaczego to robimy. Mówimy „nie wchodź tam”, „nie dotykaj tego”, „nie rób tamtego”… Ważne jest, aby wyjaśnić powód, dla którego karcimy, jak również być stanowczym jeśli chodzi o nasze polecenia. Nie powinniśmy upokarzać dziecka, jeśli się myli, ale zachęcać do poprawy.
  • Rozróżnianie zachowania od cech danej osoby. Dziecko może źle się zachowywać, ale nie jest złe z natury. Możesz się bać, ale to nie znaczy, że jest tchórzem… Uważaj na stosowanie etykiet.
  • Nie myl miłości z nadopiekuńczością. Miłość do dziecka nie oznacza akceptacji wszystkiego, co ono robi ani oszczędzania mu nieprzyjemności. Zawsze lepiej jest pomóc mu znaleźć rozwiązanie i pozwolić działać pozostając przy jego boku. Ale tylko jako wsparcie, na wypadek, gdyby go potrzebowało.

Podsumowanie

Nie wolno nam również zapominać, że bezwarunkowa miłość jest ściśle związana z opieką. Możemy być bardzo czuli i wiele rozmawiać z naszymi dziećmi, ale jeśli nie zaspokoimy ich podstawowych potrzeb związanych z opieką, jedzeniem, higieną i nauką bezwarunkowa miłość nie będzie istnieć.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.