Akceptowanie odmowy: jakie ma znaczenie?

Akceptowanie odmowy: jakie ma znaczenie?

Ostatnia aktualizacja: 15 lipca, 2020

Akceptowanie odmowy jest tak ważne jak sama umiejętność odmawiania. Życie jest pełne sytuacji, w których musisz zrezygnować ze swoich pragnień i wymogów, ponieważ ich spełnienie nie jest możliwe. Zaakceptowanie tego faktu pomoże Ci się rozwijać.

Wiele już powiedziano o znaczeniu odmawiania. Jednak ludzie rzadko kiedy zastanawiają się nad tym jakie znaczeniem ma akceptowanie odmowy. Wiedza odnośnie tego, w jaki sposób odmówić jak tak samo ważna jak umiejętność zaakceptowania słowa “nie”.

Istnieją marzenia i pragnienia, których nie jesteś w stanie urzeczywistnić. To nieuniknione. Dlatego jeśli masz problemy z akceptowaniem odmowy w jakiejkolwiek sytuacji, Twoje życie będzie niezwykle trudne.

Kobieta rozmawiająca z dziewczynką

Etap życia, w którym zaakceptowanie odmowy jest najtrudniejsze, to dzieciństwo. W tym wieku do całkowicie normalne, ponieważ dzieci są niezwykle egocentryczne. Umiejętność kolektywnego postrzegania sytuacji rozwija się z czasem, jeśli wychowanie dziecka wspomaga rozwój tej umiejętności.

Akceptowanie odmowy polega na stawieniu własnym limitom, chociaż z założenia wydaje się to nieprzyjemne. To oczywiste, że kryje się za tym pragnienie, które zderza się z negatywną odpowiedzią. Właśnie dlatego w mniejszym lub większym stopniu pojawia się frustracja. To samo w sobie nie jest złe. To naturalna część życia, na którą należy reagować w naturalny sposób.

“Nie, nie, nie”

Każdy wie, że istnieją różne rodzaje odmawiania. Niektóre są chwilowe, zaś inne stałe. Poza tym niektóre z nich mogą polegać na rezygnacji z czegoś, co nie jest aż tak istotne, zaś inne zakładają rezygnację z czegoś, co cenisz, kochasz lub czego niezwykle potrzebujesz.

Żaden człowiek nie jest w stanie uciec przed różnymi doświadczeniami związanymi z mówieniem lub słyszeniem “nie”.

Odmowa jest czasami bezpośrednia, na przykład gdy o coś prosisz, a ktoś Ci tego odmawia. Innym razem nie chodzi nawet o sam fakt usłyszenia słowa “nie”, ale o zdarzenia, które sprawiają, że będziesz zmuszona odłożyć coś w czasie lub wyrzec się czegoś, czego pragniesz.

Załamana kobieta

Poza tym istnieją również ukryte “nie”, komunikowane przez ludzi poprzez serię gestów, które oznaczają odmowę lub obawę.

Oczywiście o wiele łatwiej jest usłyszeć słowo “nie”, gdy wiesz, że taka sytuacja jest jedynie chwilowa lub takie zaprzeczenie nie ma zbyt wielkiego znaczenia. Mimo tego niektórzy mają problem ze zrozumieniem i zaakceptowaniem nawet najbardziej błahych odmów.

Poza tym większość z nas ma problem z definitywnym “nie” lub odmową, która dotyczy ważnych kwestii. Ale dlaczego akceptowanie odmowy jest takie istotne?

Naucz się akceptować odmowę innych

Źródło słowa “nie” stanowi zazwyczaj inna osoba. Ta, która mówi “nie zostajesz dopuszczona” do pracy, projektu, na uniwersytet, do awansu, czy w jakiejkolwiek innej sytuacji. A może jest to głos, który mówi “Nie dotykaj mnie”, “Nie chcę być dalej w tym związku” lub “Nie zostałam zaproszona na imprezę”.

Takie odmowy bywają trudne do zaakceptowania. Musisz przyjąć, że inni nie muszą dbać o Twoje potrzeby, dorastać do Twoich oczekiwań ani dawać Ci tego, czego pragniesz. Ludzie nie istnieją po to, aby ułatwiać Ci życie. Każdy ma prawo do ustalania własnych granic w każdej sytuacji, która go dotyczy.

Trudności z zaakceptowaniem takiej odmowy oznaczają zazwyczaj, że nie jesteś w stanie rozpoznać ograniczeń nałożonych przez innych. Wchodzenie w interakcje ze światem oznacza wchodzenie w interakcje z różnicami. Sam fakt, że chcesz czegoś od innych nie wystarczy, aby to osiągnąć. Ludzie rozwijają się, gdy uczą się akceptować dosłowne lub ukryte “nie” innych.

Akceptowanie odmowy

Odmowy, jakie daje nam życie, są o wiele bardziej gwałtowne i trudno wchodzić z nimi w polemikę. Już od momentu narodzin otrzymujesz od innych wiele rzeczy, ale inne są Ci zabraniane.

Takie ograniczenie wychodzi z Tobą w świat, gdy Twoi rodzice wychowują Cię w sposób, który sprawi, że nie będziesz stykać się z taką rzeczywistością, ponieważ nie jest ona pomocna.

Ludzie nie stają się silni, gdy nie mają ograniczeń, ale kiedy uczą się je rozpoznawać i radzić sobie z nimi. Istnieje wiele kwestii, które będziesz musiała przeczekać, o które będziesz musiała walczyć, lub których nie osiągniesz. Zamartwianie się i narzekanie nie stanowią mądrego sposobu na unikanie konsekwencji związanych z tym, czego inni Ci odmawiają.

Akceptowanie odmowy sprawi, że staniesz się o wiele silniejsza i szczęśliwsza. Opór zwiększy jedynie Twoją frustrację i koniec końców zniekształci lub zasłoni Twoje najbardziej autentyczne pragnienia. Innymi słowy, przestaniesz żyć swoim życiem, ponieważ będziesz tęskniła za tym, co jest niemożliwe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bisquerra, R. (2012). De la inteligencia emocional a la educación emocional. Cómo educar las emociones, 24-35.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.