10 cytatów na nowy początek - poznaj je!

10 cytatów na nowy początek - poznaj je!

Ostatnia aktualizacja: 29 maja, 2021

Życie nieustannie wyrzuca nas na brzeg morza, gdzie jedynym wyjściem zdaje się być nowy początek. Kiedy robiąc postęp zdajemy sobie sprawę z tego, że poszło tak źle, że lepiej wrócić do punktu wyjścia lub gdy stawiamy czoła utracie ukochanej osoby, złudnej nadziei czy przyjemnej rzeczywistości.

Jest to moment, kiedy cytaty o zaczynaniu od nowa są bardzo pomocne.

Tak naprawdę słowa ostatecznie są wytworem naszego umysłu. W każdej minucie życia rozpoczynamy coś i kończymy. Zarówno w sensie biologicznym, jak i psychologicznym, cały czas przemijamy.

Zmiany zachodzą bez przerwy i być może istnieją tylko dwie skrajne sytuacje, kiedy możemy stwierdzić, że zaczyna się i kończy sens absolutny: kiedy zostajemy spłodzeni i kiedy umieramy.

Życie jest jak mecz piłki nożnej: “nie kończy się dopóki sędzia nie zagwiżdże”. Dlatego też nigdy nie jest zbyt późno aby zacząć od nowa. Istnieje wiele przykładów osób, które tego spróbowały, również w podeszłym wieku, i którym to się udało. Mnóstwo z nich zostawiło nam w spadku piękne cytaty o zaczynaniu od nowa. Tu na przykład mamy cudowną sentencję Clive’a Staplesa Lewisa:

Rozpoczynanie od nowa to dla nas powracająca sytuacja. Nie łatwo jest przyjąć do wiadomości, że coś ważnego dobiegło końca, i że w ten czy inny sposób, wszystko zostało w przeszłości. Nowy początek wymaga odwagi oraz motywacji.
Dlatego zebraliśmy 10 cytatów o zaczynaniu od nowa, które mogą napełnić cię siłą, kiedy wszystkie wyjścia zdają się zamykać.

W niektórych momentach musimy stawić czoła przytłaczającym stratom. Zdarzają się one, kiedy ktoś umiera lub ostatecznie nas opuszcza. Również kiedy tracimy pracę, posiadłość, od której zależy wiele czynników lub znaczącą ilość pieniędzy. To właśnie w tych sytuacjach czujemy, że musimy zacząć od nowa i w dodatku od zera.

“Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku”.
-Lao- Tse-

W momencie rozpoczynania od nowa strach jest naszym największym wrogiem. To normalne. Jednak w tym przypadku warto pamiętać o Josephie Campbellu, wielkim myślicielu, który również pozostawił nam po sobie cytaty, pomocne przy ponownym starcie.
Ostrzega nas, że zagrożenia istnieją czasem wyłącznie w naszej wyobraźni. Najczęściej to najbardziej nam drogie znajduje się po drugiej stronie obaw. Campbell podsumowuje to w tym zdaniu:

Istnieją inne momenty, w których potrzeba zaczęcia od nowa wynika niekoniecznie ze straty, lecz przede wszystkim z porażkiTak jak w przypadku, gdy zamierzamy otworzyć nową firmę i wszystko idzie źle, aż nadchodzi moment, w którym kontynuacja wydaje się niemożliwa.

“Porażka daje możliwość rozpoczęcia na nowo w sposób bardziej przemyślany”.

-Henry Ford-

“Nikt nie może cofnąć się w czasie i napisać nowego początku, ale każdy może zacząć od dzisiaj i dopisać nowe zakończenie”.

-María Robinson-

Potrzebujemy męstwa, aby przyznać się do porażki. Również odwagi i siły aby zrozumieć, że żadna porażka nie jest ostateczna. Wręcz przeciwnie: błędy to wielcy nauczyciele, którzy zawsze nas odżywiają. Trzeba nauczyć się przemiany pomyłek w źródło mądrości.

Początek i koniec są względne

Koncepty początku i końca są bardzo względne. Każda rzeczywistość ma swoje cykle. Zimą wszystko się kończy, tylko po to, by rozpocząć się znów wiosną. Właśnie to jest pięknie przedstawione w sentencji Lao- Tse: “To, co dla larwy jest końcem świata, reszta świata nazywa motylem”.

Właśnie tym jesteśmy, wiecznym końcem i bezkresnym początkiem. W taki czy inny sposób, nic się nie zaczyna i nic się nie kończy. Zachodzą procesy, gdzie istnieją zadania, które kończą się by dać miejsca innym. O tym przypomina nam Pablo Alborán w tym zdaniu:

“Dotarcie do celu nie oznacza końca. Często mam wrażenie, że zakończenie czegoś nie jest niczym więcej, jak początkiem nowej drogi. I to wrażenie popycha mnie do rozpoczęcia od nowa”.

-Pablo Alborán-

Siła by rozpocząć od nowa daje nam przekonanie, że warto spróbować jeszcze raz. Życie wymaga od nas zdolności do rozwoju. Doświadczenie i wiedzę w sztuce życia nabywa się jedynie żyjąc. I nowe drogi są zawołaniem do poczucia dogłębnie pulsu życia. Do odnowienia i odkrycia nowych okoliczności. Mark Twain przedstawia to w ten sposób:

“Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj”.

-Mark Twain-

Motyle - wiatraki

Nie zapominajmy, że nic nie trwa wiecznie. Zakończenia i początki stanowią część życia. Prędzej czy później staniemy twarzą w twarz z koniecznością zaczęcia od nowa. Właśnie w tych momentach pojawia się możliwość naprawienia błędów, dostosowania działań i podwyższenia celów. Nowy początek zawiera w sobie magię i emocje nowej szansy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.