Kilka czynników wskazujących, że znajdujesz się pod presją

Poznaj główne oznaki, które sugerują, że znajdujesz się pod presją. W ten sposób będziesz w stanie uniknąć możliwych skutków ubocznych.
Kilka czynników wskazujących, że znajdujesz się pod presją
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 30 kwietnia, 2022

Masz tendencję do zakładania, że bycie pod presją jest czymś, czego nie będziesz miał problemów z rozpoznaniem. W rzeczywistości uczono cię, że kiedy nie możesz dłużej radzić sobie z określoną emocją lub działaniem, będziesz tego świadomy i zdołasz to wyeliminować lub kontrolować.

Jednak wiele razy jesteś tak pochłonięty i skupiony na osiągnięciu określonego celu lub pokonywaniu codziennych przeszkód, że nie zdajesz sobie sprawy, że jesteś pod presją. Rzeczywiście, z pomocą swojego umysłu blokujesz znaki ostrzegawcze.

„Prawda jest taka, że na świecie nie ma stresu ani niepokoju, to twoje myśli tworzą te fałszywe przekonania”.

-Wayne Dyer-

Znaki wskazujące, że jesteś pod presją

Kiedy zacznie się pojawiać stres, twoje ciało zacznie wysyłać ci sygnały w postaci fizycznych objawów. Chociaż możesz sądzić, że nie są one ważne, warto ich wysłuchać, zastanowić się nad ich pochodzeniem, „po co” i jak możesz je powstrzymać.

Kobieta przytłoczona i przepracowana

Bez wątpienia zgodzisz się, że niedostateczna ilość snu lub codzienne jedzenie fast foodów nie jest najzdrowszym sposobem na życie i rozwój jako istota ludzka. W rzeczywistości są to wyraźne oznaki, że coś nie działa w twoim stylu życia.

W tym artykule omówimy osiem głównych oznak, które wskazują, że twoje ciało jest pod presją. Wskazane jest, aby pamiętać o tych objawach, zwłaszcza jeśli zauważysz, że kilka z nich pojawia się w tym samym czasie.

1. Śpisz i odpoczywasz mało

Odpoczynek jest niezbędny dla twojego fizycznego i wewnętrznego ciała. Jeśli trudno ci zasnąć, śpisz tylko lekko lub masz koszmary i nie czujesz się wypoczęty po przebudzeniu, prawdopodobnie jesteś w dużym stresie.

„Odpocznij; pole, które wypoczęło, daje obfite plony”.

-Owidiusz-

2. Czujesz się zmęczony w ciągu dnia 

Przekonasz się, że potrzebujesz więcej godzin, niż masz w swoim normalnym dniu, aby twój umysł, serce i duch naprawdę odpoczęły. Jeśli nie możesz cieszyć się uczuciem całkowitego odpoczynku, coś jest nie tak.

3. Często chorujesz 

Kiedy twoje ciało znajduje się pod wysokim poziomem stresu, twój układ odpornościowy jest poważnie dotknięty i cierpi. Oznacza to, że łatwiej zapadasz na typowe choroby i czujesz się osłabiony.

4. Cierpisz na bóle mięśni

Kobieta pod presją

Kiedy jesteś poddawany silnemu naciskowi, twoje ciało napina się, wykazując znaczne skurcze mięśni szyi i pleców. To napięcie można rozładować, uprawiając ćwiczenia relaksacyjne i lekkie sporty.

„Czasami najbardziej produktywną rzeczą, jaką możesz zrobić, jest relaks”.

-Zaznacz Czarny-

5. Martwisz się przez cały dzień

Jeśli okaże się, że po prostu nie możesz przestać się martwić, zadaj sobie pytanie dlaczego. Jeśli ciągle myślisz i analizujesz pewne sytuacje w swoim życiu, które same w sobie powodują u Ciebie dyskomfort, to w tej sytuacji jest coś więcej, niż na pierwszy rzut oka. W rzeczywistości prawdopodobnie jesteś pod presją i stresem.

W takim przypadku musisz jak najszybciej się rozłączyć. Zastanów się nad wzięciem urlopu lub czasu wolnego, kiedy tylko możesz.

6. Masz trudności w radzeniu sobie ze stresem na co dzień

Jest to oczywisty objaw tego, że presja ma na ciebie wpływ. Znalezienie się w sytuacji, która wysysa z ciebie mnóstwo ciągłej energii, może sprawić, że nie będziesz w stanie kontrolować się w najmniejszych rzeczach.

W tej chwili jesteś na łasce swoich niekontrolowanych emocji i w każdej chwili prawdopodobnie wybuchniesz płaczem lub zaczniesz się złościć. Jest to jeden z głównych wskaźników tego, że twoje ciało jest pod zbyt dużym naciskiem i podlega wewnętrznemu zużyciu.

Przytłoczony mężczyzna przed lustrem

7. Czujesz potrzebę jedzenia fast foodów

Zwiększony stres prowadzi do podniesienia poziomu kortyzolu w organizmie. To sprawia, że odczuwasz potrzebę i chęć spożywania pokarmów i napojów bogatych w cukry i tłuszcze nasycone.

8. Masz problemy z trawieniem

Jednym z głównych miejsc docelowych objawów stresu jest układ pokarmowy. To prawda, że bóle brzucha mogą mieć różne pochodzenie. Jednak w okresach dużego stresu i nerwów bóle brzucha znacznie się nasilają. Rzeczywiście, Twój układ pokarmowy jest niezwykle wrażliwy  do sytuacji wysokiego ciśnienia, z jakimi boryka się twoje ciało.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.