Znaczenie wdzięczności w związku

Znaczenie wdzięczności w związku
José Padilla

Napisane i zweryfikowane przez psycholog José Padilla.

Ostatnia aktualizacja: 25 stycznia, 2023

Wdzięczność w związku oznacza uznanie i dostrzeżenie tego, co Twój partner robi dla Ciebie. Jest to akt zrozumienia, ale przede wszystkim docenienia. Poczucie wdzięczności oznacza, że w pewien sposób zmienia się to, jak postrzegasz partnera – na lepsze. Co więcej, sprawia, że wydaje się on milszy, bardziej hojny, uczciwszy, a nawet mądrzejszy. Znaczenie wdzięczności w związku jest niezwykle ważne.

Dla odbiorcy wdzięczność często działa jak wzmocnienie. To tak, jakby wstrzyknięto komuś dawkę witamin, która zwiększa samoocenę jednostki i pośrednio poczucie własnej wartości. Ponadto, jeśli dana osoba poczuje, że wdzięczność jest naprawdę szczera, może to dodatkowo wzmocnić związek.

Para patrząc na siebie w miłości
Wyrażanie wdzięczności często poprawia jakość związku.

Znaczenie wdzięczności w związku

„Kultywuj nawyk dziękowania i bycia wdzięcznym za każdą dobrą rzecz, która do Ciebie przychodzi. A ponieważ wszystkie te rzeczy przyczyniły się do Twojego rozwoju, powinieneś uwzględnić je w swojej wdzięczności”.

-Ralph Waldo Emerson-

Bycie wdzięcznym tym, których kochasz, to świetny sposób, aby poczuli się docenieni. Wpływa to pozytywnie na Twoje relacje.

Wdzięczność jest związana z zachowaniami, które mają na celu utrzymanie więzi emocjonalnej. Innymi słowy, promuje wzajemne zachowania podtrzymujące w związkach. Badania dowodzą, że wdzięczność jest dobrym predyktorem satysfakcji generowanej w relacji. Co więcej, wydaje się przewidywać wzrost poczucia wspólności i zadowolenia zarówno odbiorcy, jak i osoby wyrażającej wdzięczność.

Ponadto zaobserwowano, że ludzie, którzy poświęcają czas na wdzięczność swojemu partnerowi, nie tylko czują się lepiej, ale także czują się bardziej komfortowo, wyrażając wszelkie obawy dotyczące ich związku. Co więcej, wdzięczność wzmacnia uczucia osób z unikowym stylem przywiązania. Pomaga to zwiększyć ich poczucie satysfakcji i zaangażowania w relacjach.

Ostatnie badania dowodzą, że wdzięczność w romantycznych związkach nie tylko zwiększa poczucie satysfakcji i zaangażowania, ale także chroni pary przed złymi skutkami kłótni i stresu finansowego.

Siła mówienia dziękuję

W badaniu prowadzonym przez 15 miesięcy Barton i in. (2022) zbadali skutki wyrażonej wdzięczności i postrzeganej wdzięczności (poczucie bycia docenionym przez partnera) u 316 par afroamerykańskich. Celem było zbadanie ochronnego efektu wdzięczności w romantycznych związkach.

Badanie to było nastawione na to, aby zrozumieć wdzięczność w związkach i sprawdzić, czy może to chronić pary przed wyzwaniami i trudnościami, czy to negatywną komunikacją, czy szerszymi czynnikami, takimi jak obciążenie finansowe”, powiedział Barton.

Pary biorące udział w badaniu zostały przebadane pod kątem kłótni, satysfakcji, poziomu stabilności związku, rozwiązywania konfliktów, pewności co do wspólnej przyszłości, wyrażania wdzięczności partnerowi i poziomu postrzeganej wdzięczności. Ponadto zgłaszali swój obecny poziom stresu finansowego.

Większość uczestników była w średnim wieku i mieszkała na wsi w Georgii. Wszyscy byli aktywni zawodowo. Około 65 procent par miało dochody poniżej 150 procent federalnego poziomu ubóstwa. W związku z tym można je zaklasyfikować jako ubogich pracujących.

„Naszą główną hipotezą było to, że postrzegana wdzięczność partnera miałaby coś, co nazywamy efektem buforowania stresu – chroniłaby pary przed spadkiem jakości związku, który zwykle ma miejsce, gdy pojawia się negatywna komunikacja lub wyższy poziom obciążenia finansowego” powiedział Barton.

Wdzięczność może złagodzić stres

Naukowcy odkryli, że osoby o wysokim poziomie wyrażanej i postrzeganej wdzięczności były bardziej zadowolone ze swoich relacji. Byli też bardziej pewni przyszłości. Ponadto zgłaszali mniej niestabilności, kłótni i myśli o zerwaniu.

Kiedy przetestowano efekty ochronne, stwierdzono, że wyższy poziom postrzeganej wdzięczności łagodzi stres związany zarówno z sytuacją finansową, jak i kłótniami. Jednak tego samego efektu nie zaobserwowano przy wysokim poziomie wyrażanej wdzięczności.

„Nawet jeśli negatywna komunikacja partnera wzrosła – pod warunkiem, że nadal czuł się doceniany – jakość związku nie spadła tak bardzo z czasem”, stwierdził Barton.

Smutna para przytulająca się
Kiedy ludzie czują się doceniani przez swoich partnerów, mają lepsze relacje i są bardziej odporni na stresory, zarówno krótko-, jak i długoterminowe.

Nie zapomnij podziękować swojemu partnerowi

Powyżej omówiliśmy wiele korzyści, jakie wdzięczność może przynieść w naszym życiu. Teraz nadszedł czas, abyś zaczął okazywać wdzięczność w codziennych sytuacjach. Pomoże to w rozwoju Twoich relacji.

Chociaż nie ma jednego sposobu, aby to zrobić, Barton sugeruje: „Pamiętaj, aby prawić komplementy, które są szczere i prawdziwe. Zapytaj swojego partnera, czy są jakieś obszary, w których czuje, że jego wysiłki nie są doceniane lub uznawane, i zacznij zwracać na nie uwagę”.

Ważne jest również, aby wyjść poza to, co powierzchowne. Badania sugerują, że większe więzi intymne powstają poprzez wyjście poza zwykłą wdzięczność. Na przykład zamiast mówić „Dziękuję, że przyniosłeś mi lunch”, powiedz coś w stylu „Dziękuję bardzo, że znalazłeś czas na przyniesienie mojego lunchu do biura. Naprawdę doceniam Twoją pomoc, ponieważ mam tak pracowity tydzień”.

Kiedy jesteś bardziej konkretny, mówisz swojemu partnerowi, jak bardzo go cenisz i jak dobrze się czujesz. Ten rodzaj uznania jest bardziej korzystny dla związku niż zwykłe podkreślenie przysługi, jaką Ci ktoś wyświadczył.

Wreszcie, wdzięczność to także pokarm dla związku. Pomaga wzmocnić więzi emocjonalne. Bycie wdzięcznym oznacza pokazanie partnerowi, jak cenny i ważny jest w Twoim życiu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.