Zen Coaching - 8 kluczy do lepszego życia

Zen Coaching - 8 kluczy do lepszego życia
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 19 kwietnia, 2019

Zen Coaching łączy w sobie dwa cele. Z jednej strony dyscyplina “coachingu” jest ukierunkowana na nawiązywanie połączeń, instruowanie i szkolenie innych, aby osiągnąć swoje cele. Jest to pomysł z zachodu.

Z drugiej strony zen to tysiącletni system filozoficzny, mający nadzieję przede wszystkim na przebudzenie sumienia. Po tym przebudzeniu można lepiej zrozumieć owoce swojej indywidualnej i subiektywnej ewolucji i rozpoznać swój główny cel osiągnięcia pokoju i harmonii.

Dlatego Zen Coaching polega na kultywowaniu potencjału rozwoju umysłowego i duchowego poprzez osiąganie celów, które przynoszą nam szczęście. Stąd przybliżymy 8 podstawowych aspektów, aby rozpocząć tę ścieżkę wzrostu.

1. Zmierz się z własnymi uprzedzeniami

Wszyscy jesteśmy pełni nieuzasadnionych wierzeń. Nawet najbystrzejsi i najbardziej racjonalni z nas są winni tego grzechu. Niestety, wiele naszych uprzedzeń kończy się na tworzeniu ważnych blokad drogowych w naszym życiu.

Przezwyciężenie naszych uprzedzeń nie jest łatwe. Aby stawić im czoła, najpierw musimy je rozpoznać. Zbadaj “prawdy”, które zawsze zakładasz, że są oczywiste i nie do podważenia. Następnie miej odwagę, by przewartościować ich słuszność, popatrzeć na nie z nowego punktu widzenia i zostaw je w tyle, jeśli nie ma wystarczająco dobrych powodów, aby je nadal w sobie trzymać.

kamienie na piasku

3. Zen coaching – przesortuj swoje wstępne cele do trzech kategorii

Zen Coaching sugeruje organizowanie celów w trzech wymiarach: być, robić i mieć. Sfera “być” to wartości, zdolności i ewolucja osobista, które chcemy osiągnąć. Dziedzina “robić” ma związek z działaniami, które chcemy przeprowadzić, a także konkretnymi osiągnięciami, które chcemy odhaczyć. Wreszcie, dziedzina “mieć” odnosi się do świata materialnego i tego, co chcemy posiadać.

Ważne jest, aby wszystkie te cele były dokładnie ustalone i nie pozostały ogólne. Należy również określić termin ich osiągnięcia. Jeden miesiąc, jeden rok, pięć lat itd. Definicja i termin są kluczowe.

3. Rozpoznaj to, czego nie możesz zmienić

Życie ma swoje własne ograniczenia. Pierwszym z nich jest śmierć, na którą nikt z nas nie ma żadnej mocy. Poza tym istnieją inne przeszkody, których nie powinniśmy przekraczać, a których powinniśmy nauczyć się rozpoznawać i akceptować.

skok w jaskini

Zen Coaching radzi, że jeśli nie potrafimy zidentyfikować niemożliwych pragnień i się ich wyrzec, nigdy nie będziemy szczęśliwi. Wydamy za dużo energii koncentrując się na niemożliwym. To odciąża nas od celów, do których powinniśmy zmierzać.

4. Zen coaching – skoncentruj się na teraźniejszości

Życie w teraźniejszości nie oznacza utraty perspektywy. Wszyscy mamy przeszłość, która ukształtowała nas i uczyniła nas takimi, jakimi jesteśmy. Ale powinniśmy zachowywać się w sposób, który wskazuje na projekty i cele w przyszłości.

Zen Coaching uczy nas, że płaszczyzna działania powinna skupiać się na teraźniejszości. Przeszłość jest w naszych umysłach, podobnie jak przyszłość. Akcja dzieje się tu i teraz. Dzisiejsze życie jest takie, jakie jest obecnie, więc trzeba w nim żyć teraz.

5. Przyjmij odpowiedzialność

Za każdym razem gdy bierzemy odpowiedzialność za nasze działania i nasze życie, wygrywamy. Kiedy przestajemy się wiktymizować lub trzymać się zewnętrznych pretekstów, aby usprawiedliwić to, czego nie osiągnęliśmy.

medytująca kobieta

Przyjmowanie odpowiedzialności oznacza bycie zdolnym do zaakceptowania faktu, że jakiekolwiek życie, które przeżywamy, jest owocem naszych sukcesów i naszych błędów. Nie możemy zrzucać odpowiedzialności i winić niczego ani nikogo innego – tylko siebie. Mimo że nie możemy kontrolować wszystkiego co nam się przydarza, możemy kontrolować, jak reagujemy na to wszystko.

6. Odzyskaj swój czas

Czas jest najcenniejszą rzeczą, jaką mamy jako ludzie. Pod pewnymi względami jest to jedyna rzecz, którą naprawdę posiadamy podczas naszego życia. Często nie jesteśmy tego świadomi, dlatego marnujemy go bezmyślnie.

Wykorzystanie naszego czasu to jedyny sposób na zarobienie go. Wyeliminuj wszelkie nieistotne działania, z których nic nie wynika. Zrób miejsce dla ważnych rzeczy.

7. Zen coaching – podejmij zobowiązanie do następnego kroku

Kiedy zrozumiemy, że osiągnięcie dużych celów wymaga robienia rzeczy krok po kroku, rozpoczęliśmy podróż. Zen Coaching zaprasza nas do bycia świadomym, cierpliwym i zdyscyplinowanym w drodze do tego, czego pragniemy.

Każde wielkie osiągnięcie można podzielić na małe kroki. Każdy krok jest kamieniem na długiej ścieżce działań, które doprowadziły nas do miejsca, w którym jesteśmy dzisiaj.

8. Podejmuj decyzje i podejmuj odpowiednie działania

Niepewność jest stałą rzeczywistością. Nigdy nie będziemy wiedzieć na pewno, czy dana droga jest lepsza od innej. Jeśli jednak spędzimy zbyt wiele czasu na podejmowaniu decyzji, zostaniemy sparaliżowani. Zen coaching podkreśla, że ​​ważna jest tylko decyzja. Refleksja jest ważna, ale musisz szybko przejść do fazy akcji. Bardzo często tylko działanie może rozwiać te wątpliwości.

uwolniona kobieta - zen coaching

Wszystkie te punkty prowadzą nas do wniosku, że nie jest tak trudno żyć lepiej. Zen Coaching uczy nas przede wszystkim, że musimy zaakceptować rzeczywistość za to czym jest i starać się żyć tak konstruktywnie, jak to tylko możliwe. Wszystko inne będzie za tym podążać.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.