Zapalenie żołądka na skutek emocji: objawy, przyczyny i leczenie

Zapalenie żołądka na skutek emocji: objawy, przyczyny i leczenie
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Alejandro Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Choroby żołądka mają tendencję do występowania wraz z dużym dyskomfortem, a zapalenie żołądka związane z emocjami jest jednym z najgorszych. Pomimo istnienia wielu możliwych przyczyn bólu żołądka, niektóre z nich wydają się być całkowicie związane z problemami emocjonalnymi. Tak dzieje się w przypadku, gdy zapalenie żołądka ma podłoże emocjonalne.

Zaburzenie powstaje z powodu zapalenia śluzówki, która pokrywa wnętrze żołądka. Powoduje różnego rodzaju objawy i nieprzyjemne doznania. Główną różnicą między tym a innymi problemami żołądkowymi jest fakt, że nie jest ono spowodowane przez bakterie, ale przez stres i lęk. W tym artykule zajmiemy się głównymi objawami, skutkami a także działaniami, które możemy podjąć, by z nim zwalczyć.

Zapalenie żołądka powstałe na skutek emocji – jakie są objawy?

Podobnie jak wiele innych stanów związanych z błoną śluzową żołądka, emocjonalne zapalenie żołądka ma wiele objawów, które są ze sobą ściśle powiązane. Musimy pamiętać, że objawy te mogą pojawić się w postaci izolowanej (w przypadku ostrego zapalenia żołądka) lub w sposób ciągły (w przypadku przewlekłego zapalenia żołądka). Poniżej przyjrzymy się najczęstszym z nich.

Ból brzucha.

Ból brzucha

Najbardziej widocznym objawem tego stanu jest dyskomfort w żołądku. W okresach dużego stresu może być bardzo poważny. Ludzie dotknięci emocjonalnym zapaleniem błony śluzowej żołądka opisują to jako uczucie podobne do bólu wywołanego przez wrzody żołądka. Nie jest to niespodzianką, ponieważ w obu przypadkach źródłem problemu jest stan zapalny błony śluzowej żołądka.

Zbyt wczesne uczucie sytości

Ci, którzy cierpią na tę chorobę związaną z żołądkiem, często mówią, że ich apetyt jest znacznie zmniejszony. Na skutek tego pacjenci często zmniejszają ilość spożywanych pokarmów dziennie. To może jeszcze bardziej wpłynąć na ich samopoczucie.

Uczucie ciężkości

Opisywane również jako uczucie, że jedzenie pozostaje w żołądku przez długi czas. Objaw ten jest związany ze słabym trawieniem.

Kwasowość

Jednym z najbardziej irytujących objawów emocjonalnego zapalenia żołądka jest uczucie kwasowości w żołądku. Jest to uczucie pieczenia w naszym układzie pokarmowym, które może stać się szczególnie nieprzyjemne w czasach szczytowego poziomu stresu.

Nudności i odbijanie się

Gdy żywność nie jest przetwarzana w odpowiedni sposób, wielu pacjentów odnotowuje również takie problemy, jak częste odbijanie się i nudności.

Przyczyny tego stanu

W przeciwieństwie do wielu chorób wpływających na błonę śluzową żołądka, które pochodzą z infekcji bakteryjnych, emocjonalne zapalenie żołądka jest spowodowane wyłącznie problemami emocjonalnymi. Jeśli będziemy ignorować takie problemy, jak niepokój, stres i frustrację, może ono stać się przewlekłe a ten rodzaj zaburzenia stanie się produktem ubocznym.

Jeśli wyleczymy ukryte problemy emocjonalne, objawy choroby mogą wystąpić tylko w pojedynczych przypadkach. Ale jeśli mamy bardzo niespokojną osobowość, emocjonalne zapalenie żołądka może również stać się przewlekłe. Stanie się problemem, który można leczyć jedynie pod kątem psychologicznym.

Zapalenie żołądka i leczenie

Ten stan żołądka wynika z problemów emocjonalnych. Ważne jest, aby połączyć różne rodzaje leczenia by z nim walczyć.

Zabiegi muszą skupiać się na trzech zmiennych: pomocy medycznej, zarządzaniu emocjonalnym i zmianach w diecie.

Spójrzmy na każdy z nich.

Zapalenie żołądka.

Pomoc medyczna

Podobnie jak w większości chorób związanych z zapaleniem żołądka, możemy zmniejszyć objawy zapalenia błony śluzowej żołądka za pomocą leków. Niektóre takie leki to Omeprazol i Melox. Chronią one ściany żołądka przed nadmierną ilością kwasu, zmniejszając uczucie dyskomfortu.

Mimo to, podobnie jak w przypadku zaburzeń psychicznych, leczenie farmakologiczne powinno służyć jedynie jako uzupełnienie innych rodzajów leczenia. Nie powinno być stosowane jako jedyna forma zabiegów. Medyczne leczenie jest dobre do maskowania objawów, ale nie do leczenia źródła problemu.

Zarządzanie emocjami

Główną przyczyną tego typu zapalenia żołądka jest stres. Jedynym sposobem na całkowite wyleczenie jest nauczenie się jak radzić sobie z negatywnymi emocjami. W tym celu przydatne mogą być różne metody leczenia, od stosowania technik relaksacyjnych po psychoterapię.

Zmiany w diecie

Wreszcie, eksperci wykazali, że niektóre naturalne środki mogą pomóc w walce z zapaleniem żołądka. W połączeniu z dwoma innymi rodzajami leczenia, zdrowa dieta może pomóc wyeliminować najbardziej uciążliwe objawy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.