Zakochanie - czy może zdarzyć się z każdym?

Zakochanie - czy może zdarzyć się z każdym?

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2017

Zakochanie spada na nas zupełnie podświadomie i intuicyjnie. Nie musimy rozwiązywać skomplikowanych równań matematycznych, ani tworzyć list za i przeciw aby pozwolić, by ktoś skradł nasze serce. Zakochanie zdaje się żyć swoim życiem.

“Zakochanie jest jak skok z klifu. Twój mózg krzyczy, że nie jest to dobry pomysł, że ta decyzja przysporzy ci nieuniknionego bólu i cierpienia. Twoje serce jednak wierzy, że może pomóc ci się wznieść i odlecieć.”

-Marie Coulson-

Nasza intuicja jest tak wyszkolona, że unikamy zbędnego zastanawiania się nad tym, czy kogoś lubimy, czy nie. Rozwinęła się w ten sposób, abyśmy mogli podejmować szybkie oceny i decyzje. Z tego powodu podświadomie wiemy, kiedy ktoś nam się podoba, lub kiedy potencjalnie moglibyśmy się w tej osobie zakochać.

36 pytań o zakochanie

W 1997 roku psycholog Arthur Aron, profesor Stanowego Uniwersytetu Nowego Jorku w Stonybrook, przygotował test składający się z 36 pytań, który potwierdza, czy jesteśmy w stanie zakochać się i wytworzyć intymną więź z nieznajomym w niecałe 45 minut.

Test Arona ponownie zyskał popularność 9 stycznia 2015 roku, kiedy Mandy len Catron opublikowała artykuł w New York Times. W swoim artykule opowiada historię, kiedy to zakochała się dzięki 36 pytaniom testowym Arona.

Aron szukał powstawania intymności między dwojgiem zupełnych nieznajomych. Przeprowadził badania na kilku osobach, aby określić jakie pytania należy im zadać, aby dwoje nieznajomych zakochało się w sobie.

Wreszcie Aron wybrał kilka heteroseksualnych par, które miały odpowiedzieć na pytania. Odkrył, że zadawanie tych pytań każdej osobie w parze pozwalało na utworzenie między nimi silnej, intymnej więzi. Test dobiega końca, kiedy po zadaniu tych pytań, nasza dwójka patrzy się sobie prosto w oczy przez 4 minuty.

Upadanie

Dlaczego zakochujemy się w danej osobie?

Zakochanie, kiedy łączy nas z tą jedną, a nie inną osobą, jest wynikiem postępowania zgodnie z tym co podpowiada nam intuicja. Rozumiemy, że podoba nam się ta osoba, bynajmniej nie szukając w tym wszystkim logicznego uzasadnienia.

Najzwyczajniej w świecie doznajemy pewnego wrażenia, która pozwala nam jasno dojrzeć, że właśnie ta osoba, a nie kto inny, jest tym czego pragniemy i czego chcemy. Rzeczona intuicja zależy od dwóch podstawowych czynników: jeden z nich jest psychologicznej, a drugi chemicznej natury.

Nasz system wierzeń stanowi czynnik psychologiczny, który kieruje nami w wyborze konkretnej osoby. W ogólności poszukujemy osób o upodobaniach i stylu życia zbliżonym do naszego własnego. Czasami podświadomie szukamy ludzi, którzy odzwierciedlają członków naszej rodziny, lub przyjaciół i posiadają te same cechy, które tak szanujemy.

“Spotkanie dwóch osób jest spotkanie się dwóch substancji chemicznych: jeśli zachodzi reakcja, to obie się zmieniają.”

-Carl Jung-

Wzajemnie przyciąganie dwojga ludzi stanowi również zagadnienie natury chemicznej. Chemia miłości składa się ze wszystkich procesów hormonalnych oraz aktywacją neuroprzekaźników, które zachodzą w momencie kiedy dwoje ludzi wchodzi ze sobą w fizyczny kontakt.

Helen Fisher, badacz Wydziału Antropologicznego Uniwersytetu Rutgersa w New Jersey mówi, że mężczyźni zakochują się znacznie szybciej niż kobiety.

W oparciu o swoje badania stwierdza, że część mózgu mężczyzn, odpowiedzialna za stymulację wizualną jest bardziej aktywna. Z tego powodu, na przestrzeni dziejów, kobiety starały się być bardziej atrakcyjne fizycznie i uczynne względem mężczyzn.

Odkryto jednakże, że w przypadku kobiet, w momencie doboru partnera, główna aktywność mózgu przebiega w trzech obszarach związanych z pamięcią. Aby zrozumieć, czy dany mężczyzna byłby dobrym mężem, lub ojcem, kobieta musi przypomnieć sobie jak się zachowywał oraz co mówił.

Taniec w zegarze - zakochanie

Czy zakochanie może zdarzyć się z każdym?

Tak naprawdę Aron stworzył swoje 36 pytań po to, aby udowodnić, że intymność między dwojgiem ludzi może nawiązać się w 45 minut.

Każda para powinna zadać sobie każde z tych pytań. Zostały one podzielone na trzy grupy oraz powinny być zadawane fazami, gdyż każde kolejne jest bardziej intymne niż poprzednie. Na końcu znajdują się te najbardziej intymne pytania testowe, takie jak:

  • Kiedy ostatni raz płakałeś w obecności innej osoby? Kiedy ostatni raz płakałeś sam?
  • Powiedz swojemu partnerowi co ci się w nim podoba.
  • Opowiedz partnerowi o swoim osobistym problemie i zapytaj o wskazówki postępowania w takiej sytuacji. Poproś go również o ocenę tego jakie jest twoje podejście do problemu, z którym się z nim podzieliłeś.

Eksperyment polega na udzielaniu odpowiedzi an te pytania, które stopniowo tworzą wzajemne zrozumienie z drugą osobą. Pytania stają się coraz bardziej osobiste i pozwalają nam na krok po kroku coraz lepsze poznawanie drugiej osoby, na dużo bardziej wnikliwym poziomie.

Tym co pojawia się na skutek tej osobistej wiedzy jest uczucie intymności, które jest konieczne, abyśmy mogli się w sobie zakochać.

Może to wydawać się sztucznie napędzanym i przyspieszonym sposobem na zakochanie. Tak naprawdę, najbardziej podstawowy aspekt który łączy nas z inną osobą ulega wzmocnieniu w trakcie tego procesu. Czynnikiem tym jest oczywiście intymność, intymność która może poprowadzić nas ku miłości.

“Mój plan polega na tym, że pewnego dnia, nie wiem jak, ani w jakim kontekście, będziesz mnie potrzebować.”

-Mario Benedetti-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.