Techniki samoregulacji emocji - 4 sposoby na spokój

Techniki samoregulacji emocji - 4 sposoby na spokój

Ostatnia aktualizacja: 15 kwietnia, 2019

Różne emocje zawsze rodzą się z jakiegoś powodu i dlatego nie jest dobrym pomysłem, aby dusić je w sobie zatrzymując wewnątrz organizmu. Takie zamknięcie ich pod ciśnieniem w naszym wnętrzu nie służy niczemu dobremu, tak samo jak oddanie im steru do kontroli naszego zachowania. Istnieją jednak techniki samoregulacji emocji, które czynią nas mądrzejszymi w tej dziedzinie.

Jedną z najtrudniejszych do opanowania emocji jest gniew, ponieważ to właśnie on wyzwala w nas najwięcej energii. Jest wielu ludzi na świecie, którzy pozwalają sobie na upusty gniewu, co kończy się tym, że mówią lub robią coś, co krzywdzi ich samych lub innych. Podobnie strach przejmuje czasem nad nami kontrolę, budując w naszym wnętrzu ograniczenia, które spowalniają nasz wzrost lub szkodzą naszej jakości życia.

Dlatego tak ważne jest, żeby każdy człowiek poznał techniki samoregulacji emocji. Są to proste metody, które pozwalają nam zarządzać tym, co czujemy, dzięki czemu łatwiej jest osiągnąć punkt równowagi między powstrzymywaniem emocji a ich ekspresją. Poniżej przedstawiamy cztery z nich.

„Ten, kto zwycięża innych, jest silny; ale kto zwycięży samego siebie, jest potężny ”.

-Lao Tse-

1. Techniki samoregulacji emocji : Vipassana

Vipassana to starożytna metoda medytacji oparta na samoobserwacji. Jej nazwa oznacza „zobacz rzeczy takimi, jakimi są”. W licznych kulturach Indii jest to odpowiednik środków do rozwijania tak zwanej „sztuki życia”. Technika ta polega w zasadzie na poświęceniu czasu na przyglądanie się sobie tak, jakby patrzył na nas ktoś z zewnątrz.

Chodzi o to, aby udać się w spokojne miejsce, zamknąć oczy i głęboko oddychać. Obserwuj swój oddech. Uświadom nam, w jaki sposób powietrze wchodzi do ciała, a potem jak z niego wychodzi. Następny krok to przejrzenie każdego z obszarów ciała, aby określić, co się czuje, gdy przechodzimy przez nie mentalnie, w naszych myślach. Najlepiej byłoby, gdyby stosować tę technikę codziennie, przez kilka minut. To ćwiczenie pomaga rozwinąć samokontrolę.

Medytacja

2. Otoczenie wirtualne

Inną techniką do samoregulacji emocji jest użycie wirtualnego lub wyimaginowanego otoczenia. Polega na wystawieniu Cię w symulowany sposób na różne sytuacje, wobec których czujesz się szczególnie bezbronny. Drugim krokiem będzie ich ocena (zarówno samej sytuacji, jak i Twoich uczuć). Obecnie istnieją psycholodzy i instytuty, które posiadają niezbędną technologię do cyfrowego odtworzenia pewnych sytuacji. Nie jest to jednak jedyny sposób.

Gdy niezbędna technologia nie jest dostępna, nie ma nic lepszego niż użycie własnej wyobraźni. Możesz narysować lub opisać słowami dowolną z sytuacji, w których czujesz, że tracisz nad sobą kontrolę. Chodzi o to, aby dokładnie określić, które konkretne bodźce lub momenty sprawiają, że masz wrażenie, że zaraz wyjdziesz z siebie. Następnie spróbuj zrozumieć tę emocję, przyczynę, która ją wywołała a także to, co może ją zastąpić lub zmniejszyć.

3. Terapia sztuką to świetny przykład techniki samoregulacji emocji

Terapia sztuką to znacznie więcej niż moda czy jeden z wielu trendów psychoterapeutycznych. W rzeczywistości istnieje od zawsze, ale dopiero ostatnio nadaje jej się znaczenie, na jakie naprawdę zasługuje. Metoda ta polega na wykorzystaniu różnych gałęzi sztuki jako sposobu wyrażania emocji i osiągnięcia większej równowagi emocjonalnej. Ponadto pomaga także w przepracowywaniu konfliktów psychicznych i budowaniu nowych znaczeń.

Jest to jedna z najbardziej skutecznych technik samoregulacji emocji, ponieważ głównie zachęca nas do ich wyrażania poprzez twórczy język. Ten jeden prosty fakt to już ogromny krok naprzód. Emocje muszą być przemyślane i ponownie przypomniane, aby mogły zostać wyrażone poprzez pisanie, malowanie, rzemiosło lub inną użytą formę ekspresji. Nieustannie ćwiczona, terapia sztuką jest kluczem do samokontroli.

Terapia sztuką jako autoregulacja emocji.

4. Autoanaliza jako podstawa do samoregulacji emocji

Brak kontroli nad emocjami często wynika z braku samopoznania i nieumiejętności docenienia własnej wartości. Czujemy się spięci, ponieważ wymagamy od siebie zbyt wiele lub dlatego, że karzemy się za nasze błędy, zamiast koncentrować się na osiągnięciach. To napięcie sprawia, że ​​stajemy się zbyt wrażliwi na pewne elementy, takie jak krytyka, różnice zdań lub stawiane wymagania.

Dobrym pomysłem jest dokonanie dokładnej oceny własnej osoby, na przykład raz na tydzień lub raz na miesiąc. Ale uwaga! W tym przypadku nie chodzi o określenie tego, w którym momencie nie dopisaliśmy w ciągu ostatniego tygodnia lub ostatniego miesiąca, albo gdzie popełniliśmy błąd. Wręcz przeciwnie.

Celem jest zidentyfikowanie naszych sukcesów, powodów, dla których musimy sobie pogratulować. To proste ćwiczenie pomaga nam pogodzić się ze sobą. A pojednanie z własną osobą dodaje nam tej specyficznej inteligencji, która pozwala regulować nasze emocje.

Techniki samoregulacji emocji - autoanaliza.

Techniki samoregulacji emocji nie są magicznymi przepisami, które automatycznie usuwają problem. Jednak już sam fakt wprowadzenia ich w życie pomaga nam dokonać widocznych zmian w naszym wnętrzu. Taka nauka zarządzania tym, co odczuwamy, z czasem pozwoli nam żyć spokojniej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bassols, M. (2006). El arteterapia, un acompañamiento en la creación y la transformación. Arteterapia. Papeles de arteterapia y educación artística para la inclusión social1, 19-25.
  • Emmons, R. A., & Shelton, C. M. (2002). Gratitude and the science of positive psychology. Handbook of positive psychology18, 459-471.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.