Stagnacja w związku: sześć oznak

Czy czujesz, że Twój związek się nie rozwija? Czy masz wrażenie, że rządząca nim dynamika stała się przestarzała? W tym artykule podajemy kilka wskazówek, jak określić, czy Twój związek utknął w miejscu.
Stagnacja w związku: sześć oznak

Ostatnia aktualizacja: 16 kwietnia, 2022

Twoje relacje zazwyczaj przechodzą przez kilka etapów, podczas których przeżywasz różne doświadczenia i pokonujesz różne wyzwania. Jednak w tych ciągłych procesach zmian możesz mieć wrażenie, że Twój związek nie rozwija się, a Ty i Twój partner nie idziecie do przodu. Może to być moment, w którym pojawia się stagnacja w związku.

Czasami, pomimo chęci pozostania razem, Wasz związek nie ewoluuje lub dzieje się to w sposób odwrotny do indywidualnego rozwoju Was obojga. Dlaczego tak się dzieje? Czy to zawsze oznacza koniec związku?

Wiedza o tym, jak interpretować pewne informacje związane z Waszą relacją jest niezbędna, aby móc zainicjować proces zmiany. Zawsze zaczyna się od wspólnej zgody, że coś musi się zmienić.

Poniżej wyjaśniamy, jakie są główne znaki wskazujące, że może to być stagnacja w związku.

1. Czujesz się pusta

Twój związek projektuje w Tobie poczucie pustki. Być może w innych obszarach swojego życia czujesz się spełniona, ale kiedy myślisz o swoim partnerze i związku, czujesz, że czegoś brakuje. Możesz nawet nie wiedzieć, czego.

Pustka może pochodzić z braku sensu w Waszej relacji. Wydaje się, że nie macie przyszłości i zastanawiasz się, co tak naprawdę robicie będąc razem. Ten brak kierunku, celu i znaczenia pozostawia pustą dziurę. To dlatego, że jesteś niespełniona.

smutna kobieta myśli
Brak kierunku i znaczenia w związku może powodować poczucie pustki.

2. Nie macie wspólnych planów

Kiedy Twój związek pogrąża się w stagnacji, unikasz robienia planów randkowych. Dzieje się tak zwykle dlatego, że między Wami jest nierozwiązany konflikt i chcesz tylko minimalnego kontaktu. Unikanie jest strategią, którą stosujesz, aby odsunąć dyskomfort konfliktu. Ta metoda staje się oczywista, gdy spędzasz więcej czasu w pracy lub z przyjaciółmi.

Jeśli Wasz związek jest w stagnacji, zauważysz, że przestaliście tworzyć wspólne plany. Ten rodzaj unikania pogarsza sytuację i powoduje jeszcze większy dystans, ponieważ nie napotykacie trudności i przeszkód do przejścia. Najlepszym sposobem rozwiązania swoich problemów jest stawienie im czoła.

3. Brak pasji, intymności, zaangażowania

Jeśli pojawiła się u Was stagnacja w związku, zauważysz, że pożądanie i chęć przebywania ze swoim partnerem stopniowo zanikają. Zobaczysz, jak intymność, bliskość i więź między Wami zostały osłabione. Zauważysz również, że zaangażowanie, które czułaś wcześniej, aby przezwyciężyć przeciwności losu i utrzymać stabilny związek, nie jest już tak silne.

Kiedy blokada między Wami jest naprawdę zauważalna, zauważysz niedociągnięcia we wszystkich trzech wymiarach. Jednak nie jest konieczne, aby wszystkie aspekty zostały naruszone. To, czy dany składnik jest dotknięty kryzysem, czy nie, zależy od przyczyn lub oporu, które utrudniają rozwój Waszej relacji.

4. Niewyraźny horyzont

Innym znakiem, że Wasz związek jest w stagnacji, jest to, że unikasz myślenia o wspólnej przyszłości. Czy masz trudności z wyobrażeniem sobie siebie za kilka lat ze swoim partnerem? Czy zauważasz, że unika tematu mówienia o przyszłości Waszego związku? Ewentualnie, czy naprawdę lubisz rozmawiać, a nawet fantazjować o przyszłości, ale Twój partner ma trudności z mówieniem o tym lub zmienia temat, kiedy Ty zaczynasz rozmowę?

Brak wizji wspólnej przyszłości to znak, że Wasz związek jest w stagnacji. To dlatego, że nie ma w Was pragnienia zachowania relacji. W konsekwencji, jeśli nie ma przyszłości, skąd będziesz wiedzieć, czy idziesz do przodu? Jak masz kroczyć właściwą ścieżką, jeśli nie wiesz, dokąd zmierzasz?

pokłócona para
Jeśli oboje myślicie o swojej indywidualnej przyszłości, ale nie o wspólnej, Wasz związek może być w stagnacji.

5. Twoja indywidualna ewolucja jest rozbieżna

Związek jest podtrzymywany przez wspólny wkład, jaki wnosicie oboje. Jeśli pójdziecie różnymi ścieżkami, Wasz związek stanie się niezwykle trudny i pogrąży się w stagnacji. To tak, jakbyś spodziewała się, że samochód będzie jechał do przodu, gdy tylne koła skręcają w kierunku przeciwnym do przednich.

Jedna osoba nie tworzy pary. Wymagane są minimum dwie osoby. Ewolucja i rozwój Waszego związku zależy w dużej mierze od harmonii między wami, komunikacji i wsparcia, które oboje oferujecie sobie nawzajem. To motywuje Was do pójścia w kierunku przyszłości, którą wspólnie wizualizowaliście.

6. Frustracja

Jeśli oboje czujecie się sfrustrowani lub źli z powodu tego, co mówicie lub robicie nawzajem, jest to znak, że Wasz związek popadł w stagnację. Zwykle te uczucia są związane z niezadowoleniem lub dyskomfortem przebywania w swoim towarzystwie.

Ciągły konflikt między Wami może również sprawić, że oboje poczujecie się sfrustrowani. To dlatego, że nic się nie zmienia, nawet jeśli próbowaliście.

Na koniec musimy wspomnieć o tym, że tak jak jedna jaskółka nie robi lata, tak jeden znak ostrzegawczy nie wystarczy, by twierdzić, że pojawiła się stagnacja w związku. Jest ona wynikiem wielu czynników, które wspierają pojawienie się znaków, o których wspomnieliśmy w tym artykule (a także niektórych, o których nie wspominaliśmy).


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • García, F. E., & Ilabaca Martínez, D. (2013). Ruptura de pareja, afrontamiento y bienestar psicológico en adultos jóvenes. Ajayu Órgano de Difusión Científica del Departamento de Psicología UCBSP11(2), 42-60.
  • Pérez, B. T., García, P. J. C., & Rodríguez, N. T. C. (2006). La atribución de causas a la ruptura de pareja. International Journal of Developmental and Educational Psychology2(1), 477-486.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.