Sierpień w hrabstwie Osage: rodzina i urazy psychiczne

Sierpień w hrabstwie Osage: rodzina i urazy psychiczne
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Sonia Budner

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Nasze rodziny to punkt wyjścia, który w wielu przypadkach wpływa na nas przez całe życie. W tym sensie, film “Sierpień w hrabstwie Osage” pokazuje rodzinę, która jest daleka od sielanki.

Ta rodzina wydaje się idealna z zewnątrz, ale tylko ci w środku wiedzą, co się w niej naprawdę dzieje. Postacie czują się uwięzione między swoją miłością a ponurą panoramą środowiska pełnego frustracji, zazdrości i konkurencyjności zamiast ciepła i ochrony. “Sierpień w hrabstwie Osage” nie pulsuje optymizmem.

Streszczenie filmu Sierpień w hrabstwie Osage

Po tym jak głowa rodziny popełnia samobójstwo, jego żona wzywa trzy córki, aby wróciły do ​​domu i wzięły udział w pogrzebie. Dla każdej z córek powrót ten budzi konflikty i urazy z przeszłości.

Ich ojciec od lat był uchodźcą, a ich matka jest uzależniona od narkotyków. Ich małżeństwo było bardzo destrukcyjne. Wszystko co robił ich ojciec, to spełnianie jej żądań i skarg. Matka uważała, że ​​nie traktował jej sprawiedliwie. Karze swojego męża, ponieważ zdradził ją wiele lat temu. Owocem tej niewierności stało się dziecko. Jest to rodzinny sekret.

Oboje rodziców wywodzili się z biedy i doświadczyli znęcania się przez ich rodziców. To szorstcy ludzie wykorzystywani w trudach życia. Oboje są dumni, że odnieśli sukces dzięki swojej ciężkiej pracy.

Jednak przenieśli swoje własne pragnienia na córki, ale żadna z nich nie spełniła tych oczekiwań. Matka odczuwa głęboką pogardę wobec swoich trzech córek i zawsze kwestionuje ich życiowe wybory.

Rysunek Meryl Streep

Pasywno-agresywna matka

Matka w “Sierpień w hrabstwie Osage” jest narcystyczna. Ma pasywno-agresywną osobowość. Skupia się wyłącznie na błędach córek. Co więcej, robi im wyrzuty za to, że mają możliwości, których ona nigdy nie miała. Matka jest manipulująca i nadmiernie dramatyczna, gdy jej sztuczki nie działają tak, jak ona tego chce.

Matka czuje, że musi konkurować ze wszystkimi. Używa wszelkich informacji, które otrzymuje od swoich córek jako broni przeciwko nim. Jej pozytywne komentarze zawsze przemycają negatywne uwagi.

Matka jest pokręconą kobietą, która czuje się atakowana, ponieważ jej córki mają własne życie. Robi wszystko, aby wrócić do domu i przypomnieć im o “obowiązkach wobec matki”. Zawsze przypomina im, że ona nic nie ma i sprawia, że ​​jej córki czują się źle, ponieważ mają za dużo.

Najstarsza córka

Najstarsza córka zawsze była mediatorem podczas rodzinnych kryzysów, zarówno z młodszymi siostrami, jak i z własnymi rodzicami. Ona lubi kontrolować i to spowodowało wiele problemów z jej własnym mężem, który się z nią rozwiódł. Jednak cała rodzina nie wie, że jest rozwiedziona.

Pomimo miłości, którą czują jej mąż i córka, odkrywają, że ona nigdy nie potrafi się zrelaksować, a to jest nie do zniesienia. Najstarsza córka czuje wewnętrzną walkę i nie chce powtarzać błędów swoich rodziców.

Środkowa siostra

Środkowa siostra w tym filmie jest opiekunem rodziców. Nigdy nie wyszła za mąż ani nie zrobiła wiele ze swoim życiem, z wyjątkiem opieki nad swoimi rodzicami. To sprawiło, że nabrała wiele goryczy w stosunku do nich i do swoich sióstr. Ma bardzo dziwny związek z pół-kuzynem, o którym nikt nie wie.

Matka jest jej wdzięczna za to, że się nią opiekuje. Jednak ciągle ją atakuje. Co więcej, robi jej wyrzuty za to, że nie stworzyła swojej własnej rodziny z powodu jej niekobiecego wyglądu. Nawet z niej szydzi. Ta córka ma poważne problemy związane z innymi i wydaje się, że rozwinęła osobowość unikającą.

Najmłodsza córka

W filmie “Sierpień w hrabstwie Osage” najmłodsza córka wydaje się kompletnie zagubiona. Jest bardzo dziecinną i delikatną kobietą, która chce tylko zadowolić wszystkich i zostać zaakceptowana. Spędziła całe swoje dorosłe życie skacząc z jednego związku w drugi, podejmując ryzyko z mężczyznami, którzy nie traktują jej dobrze.

Najmłodsza córka jest osobą bardzo uzależnioną od emocji. Dokłada wszelkich starań, aby pokazać swojej matce, jaka jest “szczęśliwa” i jak idealny i sielankowy jest jej obecny związek. Jednak pozostali członkowie rodziny widzą jej partnerów jako “tegorocznego chłopaka”. Trudno powiedzieć na podstawie informacji podanych w filmie, ale mogła być emocjonalnie zahamowana.

Sierpień w hrabstwie Osage rodzina przy stole

Rozpoznawanie wzorców

Trzy córki wyrosły w środowisku autorytarnym. Ich rodzice nigdy nie okazali wobec nich żadnej sympatii. Oni także sprawowali surową kontrolę nad życiem córek. W każdym z nich jest chaotyczne przywiązanie, chociaż każdy z nich radzi sobie z tym na różne sposoby.

Mimo to, gdy dochodzi do kryzysów rodzinnych, uciekają się do zaprzeczania. Ułatwia to im zachowanie fałszywego środowiska rodzinnego. Każdy z nich opracował różne mechanizmy obronne, aby przetrwać. Krótko mówiąc, dla osób postronnych wydaje się to być “normalnym” środowiskiem rodzinnym, ale tak naprawdę jest ono dysfunkcjonalne.

Chociaż “Sierpień w hrabstwie Osage” to tylko film, pokazuje nam, w jaki sposób nasze rodziny mogą powodować wiele szkód psychicznych.

Kilka miesięcy temu Szpital w Prowincji Castellón w Hiszpanii przeanalizował film na jednym z seminariów meta-szkoleniowych. Zagłębili się w każde z zagadnień z perspektywy terapeutycznej. Wiele osób może się odnaleźć w tych rodzinnych rolach. Dobrze byłoby przyjrzeć się im bardziej szczegółowo pod względem psychologicznym. Może się przyczynić do dobrego samopoczucia tych, którzy cierpią w takich środowiskach, a także tych, którzy otaczają ich w wieku dorosłym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Berg-Nielsen, T. S., Vikan, A., & Dahl, A. A. (2002). Parenting related to child and parental psychopathology: A descriptive review of the literature. Clinical Child Psychology and Psychiatry. https://doi.org/10.1177/1359104502007004006
  • Segrin, C., Woszidlo, A., Givertz, M., Bauer, A., & Taylor Murphy, M. (2012). The Association Between Overparenting, Parent-Child Communication, and Entitlement and Adaptive Traits in Adult Children. Family Relations. https://doi.org/10.1111/j.1741-3729.2011.00689.x

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.