Samozaparcie: poznaj swoje "dlaczego"

Samozaparcie: poznaj swoje "dlaczego"

Ostatnia aktualizacja: 13 lipca, 2021

Samozaparcie odgrywa niezwykle istotną rolę w naszym życiu. Bez niego Twoja umiejętność rozwoju i dojrzewania jako człowieka byłaby mocno ograniczona, co wpływałoby w znaczący sposób na każdy możliwy sukces, dobrobyt i szczęście.

Bez względu na to, kim jesteś, czasami rzeczy idą nie po Twojej myśli. Wszystko zwraca się przeciwko Tobie i ponosisz porażkę. W takich momentach, gdy chcesz się poddać, znajomość swojego celu oraz samozaparcie pomogą Ci przetrwać wszelkie trudności.

Samozaparcie to niezwykle ważna cecha charakteru, ponieważ wiąże się z Twoim rozwojem osobistym. Możesz stać się lepszą osobą po każdej porażce, jeśli tylko jesteś gotów czerpać naukę z tego, co Cię spotyka, i iść przed siebie. Chodzi o to, aby znaleźć w sobie determinację, by kontynuować i nie poddawać się.

Bez samozaparcia Twoja umiejętność rozwoju i dojrzewania jako człowieka będzie mocno ograniczona, co wpływa w znaczący sposób na każdy możliwy sukces, dobrobyt i szczęście.

Wiele osób uważa, że sukces spotyka jedynie osoby, które posiadają wrodzony talent lub pilnie się uczą. Jednak talent lub nauka bez wytrwałości nie wystarczą. Nie chodzi o Twoje umiejętności, ale o to, jak je wykorzystujesz. Wyniki to jedyna rzecz, jaka ma znaczenie.

“Nigdy nie ignoruj siły, którą posiadasz, aby skierować swoje życie w nowym kierunku.”

-Germany Kent-

Porażka i sukces a samozaparcie

Samozaparcie i jego znaczenie w osiągnięciu sukcesu

Były żołnierz sił specjalnych Navy Seals, Alden Mills, pokazał w swojej książce Be Unstoppable: The Eight Essential Actions to Succeed at Anything  w jaki sposób pokonał astmę, aby stać się wyczynowym żołnierzem.

Książka opowiada historię młodego i niedoświadczonego kapitana, który spotyka starszego i bardziej doświadczonego kapitana, który go trenuje.

W swojej książce Mills przedstawia osiem kluczowych działań, które pomogą Ci zerwać ze złymi nawykami, osiągnąć Twoje cele i odnieść sukces.

1. Zrozumienie dlaczego

Mills postawił sobie za cel pokonanie astmy, zostanie żołnierzem piechoty morskiej oraz założenie firmy.

“Chociaż same w sobie cele te były inne, to kluczowe działania, aby je osiągnąć, były dokładnie takie same. Musiałem zrozumieć to, czego naprawdę pragnąłem, i dlaczego.”

-Alden Mills-

Świadomość Twojego “dlaczego” pomoże Ci trzymać się obranej drogi nawet gdy inni będą Ci mówili, byś zrezygnował.

“Twoje dlaczego da Ci siłę, aby rozwiać wszystkie świadomości. Zrozumienie Twojego ‘dlaczego’ stanowi klucz do samozaparcia. Pomoże Ci pozostać na właściwej ścieżce, nawet kiedy zaczynasz już myśleć, że możesz ponieść porażkę. To naprawdę bardzo ważne. Znajdź swoje dlaczego jeszcze zanim zaczniesz!”

-Alden Mills-

2. Planowanie 3D

Mills twierdzi, że brak planu jest jak planowanie porażki. W planowaniu chodzi o przygotowywanie się, a im bardziej jesteś gotów, tym większy sukces odniesiesz. Według Millsa każdy plan musi być w 3D.

Nie chodzi o to, aby stworzyć idealny plan, ale o to, by zaprojektować taki, który pomoże Ci osiągnąć sukces. I to bez względu na to, ile przeszkód czyha na Twojej drodze. Trzy wymiary, o których mówi Mills, to:

  • Definiowanie planu: Zrozumienie swojego celu i dlaczego chcesz go osiągnąć.
  • Dzielenie planu: Stworzenie planu działania podzielonego na małe kroki, które każdego dnia mogą przybliżać Cię do osiągnięcia celu.
  • Codzienne rozwijanie planu: Każdego ranka pytaj się co możesz dziś zrobić, aby przybliżyć się do osiągniecia swojego celu.

3. Ćwiczenia a samozaparcie

Mills uważa, że trening to najlepszy sposób na odniesienie sukcesu i osiągnięcie swoich celów. Twierdzi, że trzydzieści minut ćwiczeń każdego dnia może stać się Twoją tajną bronią. Chociaż ćwiczenia to nie jedyna rzecz, na którą należy zwracać uwagę, to są one ważne.

Mills mówi, że jego sukces zaczął się od ćwiczeń. Właśnie dlatego przypisuje im tak duże znaczenie.

“Ćwiczenia to od dawna mój wierny partner. Dały mi pewność siebie i odwagę, by stawić czoło moim lękom, wytrwałość i siłę do walki o moje marzenia oraz, owszem, pomogły mi również zdobyć moją wymarzoną kobietę.”

-Alden Mills-

Grupa osób łapiąca spadającą kobietę

4. Poznanie powodów, które skłaniają do wiary

W niektórych momentach musisz dać z siebie wszystko, bez względu na ból lub cierpienie. Właśnie wtedy przyda się świadomość własnego “dlaczego”. Wszystko, co kiedykolwiek zrobiłeś, doprowadziło Cię do tego miejsca, a kiedy w końcu osiągniesz to, czego zawsze pragnąłeś, Twoje życie zmieni się raz na zawsze, ponieważ nauczyłeś się wierzyć w siebie.

“Twoje powody, które sprawiają, że wierzysz, nie mają znaczenia. Liczy się to, abyś znał swoje powody, by osiągać sukces. Twoje powody, by wierzyć w siebie, to Twoja tajna broń w walce o sukces, bez względu na to jak duże przeszkody stają na Twojej drodze.”

-Alden Mills-

Mills uważa, że świadomość swojego “dlaczego” stanowi kluczową część osiągania swoich celów. Wiedza na temat swojego “dlaczego” pomoże Ci odnieść sukces. Poznanie powodów, które przemawiają za tym, by wierzyć, da Ci siłę w trudnych chwilach i zainspiruje innych do tego, by Ci towarzyszyli w Twojej podróży.

5. Przyjrzyj się swoim nawykom

Miles twierdzi, że każdy jest w stanie kontrolować swoje nawyki. Zmiana złych nawyków jest prosta, ponieważ polega na zidentyfikowaniu tego, co chcesz zmienić, i pracy nad osiągnieciem tego celu. Koniec końców, według Millsa, proces wytwarzania dobrych nawyków nie różni się niczym od procesu tworzeniach tych złych.

Aby wyrobić w sobie nawyki, które pomogą Ci osiągnąć Twoje cele, Mills proponuje metodę 3 C:

  • Świadomość (ang. consciousness): Bądź świadom nawyku, który stanowi problem.
  • Koncentracja (ang. concentration): Skoncentruj się na działaniach, które trzeba zmienić.
  • Kontrola (ang. control): Kiedy ocenisz już działania, które musisz zmienić, przejmij kontrolę nad sytuacją.

6. Samozaparcie a improwizacja

Czasami Twój plan nie wystarczy i będziesz musiał improwizować. Jednak improwizacja nie jest tak prosta jak się wydaje. Mills twierdzi, że musisz ćwiczyć, aby nauczyć się improwizować. Co więcej, twierdzi, że nie rodzimy się z umiejętnością improwizacji. To coś, co możemy sami z siebie rozwinąć.

Improwizacja nie stanowi naturalnej odpowiedzi, ponieważ kiedy stykasz się z przeszkodą, Twoje instynkty mówią Ci, abyś przestał i zaakceptował swoje ograniczenia, a tym samym zatrzymał cały proces. Według Millsa improwizacja oznacza akceptację porażek i robienie rzeczy w inny sposób.

“Improwizacja nie jest normalna, ponieważ sukces również nie jest normalny. Niewiele osób odnosi sukces podążając za swoimi marzeniami. Ci, którym się to udaje, są gotowi znajdować różne ścieżki, aby do nich dotrzeć. Nie odniesiesz sukcesu, jeśli będziesz robić to, co inni.

-Alden Mills-

7. Zyskaj techniczną poradę

Kiedy Mills proponuje zasięgnięciu porady technicznej, chodzi mu o czerpanie korzyści z doświadczeń i wiedzy osób, które przechodziły przez podobne procesy lub są specjalistami w dziedzinach, które mogą pomóc Ci szybciej odnieść sukces.

Czasami wystarczy nawet niewielka porada. Z kolei innym razem będziesz musiał zapłacić za usługę lub przeczytać specjalistyczną książkę. Nie ma niczego złego w proszeniu o pomoc, więc nie wstydź się tego.

“Będziesz potrzebować pomocy, więc lepiej zacznij uczyć się jak o nią prosić. Robienie tego, albo rezygnacja z tego, mogą być Twoim najlepszym zasobem lub największym kamieniem, który ciągnie Cię na dno. Jakość Twoich ekspertów zdeterminuje Twoje szanse na odniesienie sukcesu. Im szybciej zaczniesz prosić od porady ekspertów, tym szybciej osiągniesz swój cel. Nie bądź zbyt dumny i poszukaj pomocy ekspertów!”

-Alden Mills-

8. Zbierz zespół

W tej podpowiedzi chodzi o skromność. Mills proponuje stworzenie zespołu złożonego z osób specjalizujących się w dziedzinach, w których Ty sam nie jesteś dobry.

Członek zespołu nie tylko uzupełnia Twoją pracę. To ktoś, kto może pomóc Ci wydostać się z tarapatów. Nawet jeśli oboje utkniecie, to co dwie głowy to nie jedna.

“Nie możesz robić wszystkiego sam. Stworzenie zespołu to kluczowy krok do spełnienia swoich marzeń. To może zdecydować o porażce lub byciu najlepszą osobą na świecie.”

-Alden Mills-

Drabina do nieba

Pamiętaj, że droga do sukcesu zaczyna się od poznania własnego “dlaczego”. Ta wiedza pomoże Ci się nie zatrzymywać. Kiedy nachodzą Cię wątpliwości, przypomnij sobie swoje “dlaczego”. Jak powiedział Lao Tzu, wytrwałość stanowi bazę każdego działania. Nie zapominaj dlaczego starsza się coś zdobyć, a zawsze będziesz mieć samozaparcie, aby to osiągnąć.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.