Przedsiębiorczość - psychologiczne podstawy

Klucz do przedsiębiorczości tkwi w obrazie przedstawianym w biografiach wielu odnoszących sukcesy ludzi biznesu. W wielu przypadkach jest to lustro dla nowych pokoleń. Są tak szczególnie ze względu na zalety braku szefa lub zachowania zdolności do podejmowania decyzji.
Przedsiębiorczość - psychologiczne podstawy
Francisco Roballo

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Francisco Roballo.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Przedsiębiorczość w dzisiejszych czasach często jest przedstawiana jako klucz do sukcesu. W tym kontekście wydaje się, że nawet pracownicy najemni potrzebują umiejętności przedsiębiorcy. Pojawia się wiec pytanie, czy można rozwinąć w sobie przedsiębiorczość.

Pokolenia, które niedawno rozpoczęły wyścig szczurów i te, które wkrótce to zrobią, znajdują inspirację w biografiach ludzi takich jak Steve Jobs i Bill Gates. Uważają je za przykład tego, że nie każdy wielki projekt ma finansowanie na początku.

Ponadto ich ścieżka jest często upraszczana i sprowadzana do siły woli lub nastawienia, mimo że czynniki takie jak szczęście i przypadek również odegrały znaczącą rolę w ich sukcesie.

„Aby mieć świetny pomysł, miej ich dużo”.

-Thomas Edison-

Przedsiębiorczość – jak ją osiągnąć

Zjawiska takie jak globalizacja, postęp technologiczny i uelastycznienie siły roboczej doprowadziły do drastycznych zmian w sposobie pracy ludzi.

Jeszcze nie tak dawno ludzie spędzali całe swoje kariery w tej samej firmie, a nawet na tym samym stanowisku. Praca była znacznie bardziej przemysłowa. Jednak obecnie pracodawcy obsadzają wiele stanowisk „nomadami”.

Pracownicy planują projekt

Pragnienia młodych ludzi

Nowe pokolenia nie aspirują do powrotu do przeszłości. W rzeczywistości pokolenie to dorastało wraz z gwałtownym postępem technologicznym, który umożliwia inne formy pracy. Wydaje się, że ich głównym pragnieniem jest bycie własnym szefem.

Młodzi ludzie dorastali w przekonaniu, że są wolni i mogą tworzyć lub wybierać miejsca, w które inwestują swój wysiłek i entuzjazm. Ponadto rośnie świadomość tego, że ludzie spędzają w pracy znaczną część swojego życia. Chcą więc, aby i tam były dobre warunki. W związku z tym wiele osób rozważa założenie firmy. Dlaczego więc nie stworzyć mu odpowiednich warunków?

Czym jest przedsiębiorczość?

W dzisiejszych czasach ludzie rozumieją, że przedsiębiorczość polega głównie na zakładaniu własnego biznesu. Powszechnie uważa się, że trzeba zwizualizować niszę rynkową, stworzyć odpowiednie warunki materialne do jej wykorzystania i zarządzać zasobami, aby ją osiągnąć.

Psychologiczny klucz do przedsiębiorczości

Jak metaforycznie wyjaśnia tytuł artykułu, przedsiębiorca jest nie tylko idealistą, ale także wykonawcą. To ktoś, kto potrafi realizować swoje pomysły.

Pod tym względem odnoszący sukcesy przedsiębiorca to taki, który potrafi maksymalnie wykorzystać swoje pomysły, szanując jednocześnie warunki narzucone przez okoliczności.

Zdolność do obliczania ryzyka i identyfikowania innowacji, które mogą zadziałać, spośród tych, które mogą nie być jednymi z umiejętności, które trzeba posiadać, aby odnieść sukces jako przedsiębiorca. Tak więc jest osoba, która wie, jak wybrać, które bitwy stoczyć, odłożyć lub odrzucić w jej rozwoju.

Umiejętności przedsiębiorcy

Aby zarządzać projektem, przedsiębiorca oprócz wizji musi mieć wiedzę z kilku obszarów. Częstą krytyką obecnego systemu edukacyjnego jest to, że niektóre kariery mają niewiele możliwości lub że treści są dalekie od wymagań rynku.

W związku z tym umiejętności techniczne, które można zaliczyć do psychologicznych kluczy do rozwinięcia udanej przedsiębiorczości, to:

  • Rozwój projektu.
  • Zarządzanie grupą.
  • Wiedza ekonomiczna i finansowa.
  • Umiejętność sprzedaży pomysłu.
  • Szukanie sojuszników.
  • Umiejętna praca w zespole.

Umiejętności emocjonalne przedsiębiorcy

W świecie, w którym oferta jest szeroka, a wymagania nie podlegają cierpliwości, zmieniła się również idea przedsiębiorcy. Zwykle zauważają to skonsolidowani już przedsiębiorcy. Dlatego muszą być w stanie stawić czoła frustracjom i przeszkodom, z którymi spotkają się na początku rozwoju.

Ponadto ciekawość czasami objawia się dyskomfortem. Wczesne etapy projektu mogą być szczególnie niewygodne. Aby więc rozwinąć przedsiębiorczość, należy skupić się na następujących cechach emocjonalnych:

  • Pokonywanie przeszkód.
  • Tolerancja frustracji.
  • Inteligencja emocjonalna.
  • Otwartość na doświadczenie.
  • Wytrwałość.
  • Ciężka praca.
  • Zarządzanie ryzykiem.

Klucz do inteligencji emocjonalnej

Chociaż nie ma idealnego profilu przedsiębiorcy, inteligencja emocjonalna jest zwykle jedną z najbardziej pożądanych cech. Polega ona na zdolności przystosowania się do różnych sytuacji i odpowiedniego reagowania na poziomie emocjonalnym.

Jest to również podstawowa cecha potrzebna do zarządzania grupą, kontaktowania się z właściwymi ludźmi i wczuwania się w sytuację tych, którzy stają na naszej drodze. Krótko mówiąc, jest to sposób na efektywną interakcję z otoczeniem.

Praca: dzisiejsze poświęcenia to jutrzejsze rezultaty

Przedsiębiorczość oznacza również zdolność do poświęcenia czasu, relacji i przestrzeni. Praca jako pracownik pozwala na życie po zakończeniu obowiązków służbowych.

Jednak bycie swoim własnym szefem oznacza, że będziesz musiał wykonać każde oczekujące zadanie, niezależnie od czasu. Przedsiębiorczość wymaga poświęcenia 100% czasu i wysiłku.

Zmęczony pracą mężczyzna.

Przedsiębiorczość prowadzi do postępów

Nagrody rzadko są natychmiastowe w przedsiębiorczości. Dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość.

Pod tym względem w biografiach wielu odnoszących sukcesy przedsiębiorców istnieje wspólny czynnik: musieli poświęcić wiele godzin na wczesnych etapach rozwoju swoich projektów.

Nic dziwnego, że przedsiębiorczość jest mechanizmem awansu społecznego i naturalnym ujściem dla tych, którzy ponad wszystko cenią sobie autonomię. Biorąc powyższe pod uwagę, psychologicznym kluczem przedsiębiorczości jest przywiązanie do idei. Innymi słowy, należy podejmować decyzje i zainwestować szereg środków, choć nie można mieć gwarancji powodzenia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.