Podstawowe techniki uziemiające pozwalające zredukować poziom lęku

Najlepszą rzeczą w tym rozwiązaniu jest jego prostota. Możesz stosować techniki uziemiające prawie zawsze i wszędzie. Są one także świetnym narzędziem do zmniejszania niepokoju.
Podstawowe techniki uziemiające pozwalające zredukować poziom lęku

Ostatnia aktualizacja: 18 września, 2020

Techniki uziemiające to bardzo proste ćwiczenia relaksacyjne. Są szczególnie dobre, jeśli masz do czynienia z dużym stresem lub niepokojem. Jak sama nazwa wskazuje, ćwiczenie takie polega na łączeniu się z Ziemią w sposób dosłowny i przenośny.

Techniki uziemiające to metoda, która pomaga zmniejszyć napięcie. Ale może być również odpowiednia w sytuacjach, gdy doświadczasz zagubienia, strachu lub smutku i nie ma oczywistego wydarzenia, takiego jak niebezpieczeństwo lub strata, które wyjaśniałyby te emocje
.
Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego potwierdza korzyści płynące z takiego „uziemienia”. Z fizycznego punktu widzenia techniki uziemiające zmniejszają stan zapalny, wzmacniają układ odpornościowy oraz poprawiaj poczucie witalności i dobre samopoczucie.

Brzmi to całkiem nieźle, prawda? Zatem bez zbędnych ceregieli zobaczmy, o co w tym wszystkim chodzi.

„Wewnątrz każdego z nas jest centrum ciszy, które trzeba poznać i utrzymać. Jeśli stracisz to centrum, stan napięcia rośnie i w efekcie zaczynasz się rozpadać. Centrum to nie ma określonej lokalizacji, ale są z nim powiązane fizyczne regiony ”.
-Joseph Campbell-

Klasyczne techniki uziemiające

Najlepszą rzeczą w tym rozwiązaniu jest jego prostota. Możesz stosować techniki uziemiające prawie zawsze i wszędzie. Są one także świetnym narzędziem do zmniejszania niepokoju.

Należy wspomnieć, że istnieją różne wersje technik uziemiających. Jednak „oryginalna” wersja zakłada bezpośrednie spotkanie z naturą. Jeśli czujesz większy spokój, spacerując po plaży lub przez las, spontanicznie się wtedy uziemiasz.

Uziemienie nie jest tajemniczym rytuałem o skomplikowanych zasadach. I nie ma też nic wspólnego z zabezpieczaniem się przed piorunami! Chodzi o to, aby po prostu zanurzyć się w naturalnym otoczeniu.

Zestresowana kobieta

Aby wykonać to proste ćwiczenie, zacznij od zdjęcia skarpet i butów. Następnie przejdź się w miejsce, gdzie jest trawa, piasek lub skały. Oczywiście musisz wcześniej upewnić się, że nie idziesz po czymś, co może zranić Cię w stopy.

Wszystko, co musisz zrobić, to iść bez zatrzymywania się przez dziesięć minut. Skoncentruj się na odczuciach, których doświadczasz w podeszwach stóp. Spróbuj oddychać powoli. Najlepiej wykonywać to ćwiczenie na świeżym powietrzu, ponieważ zapewnia ono wtedy najwięcej korzyści.

Jakie są zalety tej prostej praktyki? Według badań na ten temat, bezpośredni kontakt skóry z ziemią działa relaksująco. Dodatkowo chodzenie po nierównej powierzchni to rodzaj naturalnego masażu. Zwolennicy tej techniki uziemiającej uważają, że to ćwiczenie pomoże Ci wrócić do swego centrum ciszy.

Alternatywne techniki uziemiające

Jak wspomnieliśmy powyżej, istnieje więcej niż jedna wersja tego ćwiczenia. Innym popularnym jest rodzaj „wersji opartej na uważności”. Wymaga to również bycia boso, ale tutaj zaczynasz od siedzenia na krześle gdzieś, gdzie możesz mocno postawić stopy na ziemi. Zacznij normalnie oddychać. Stopniowo pogłębiaj wdech i wydech.

Po kilku minutach w tej pozycji, kiedy poczujesz, że oddychasz głęboko i równomiernie, skup całą uwagę na podeszwach stóp. Postaraj się zauważyć wszystkie doznania: fakturę podłogi, temperaturę stóp itp.

Stopy na ziemi

Wystarczą trzy minuty bycia uważnym i skoncentrowanym na swych stopach oraz oddychaniu. Sprowadzenie całego tego skupienia i spokoju do obszaru Twoich stóp osadzi Cię mocno „tu” i „teraz”. To tak, jakbyś wstawił spację w swoim niepokoju i dał sobie szansę na chwilę przerwy.

To ćwiczenie może wydawać się krótkie i banalne, ale w jego efekcie naprawdę poczujesz się znacznie lepiej.

Trzecia odmiana ćwiczeń uziemiających

Istnieje inna wersja uziemienia, która obejmuje również uważność. Wiele osób nazywa to techniką uziemiającą 5-4-3-2-1. To proste ćwiczenie, które jest idealne zawsze wtedy, gdy czujesz się przytłoczony lub nie masz kontroli nad swoim życiem.

Zacznij od kilku głębokich oddechów. Następnie podaj pięć rzeczy, które możesz zobaczyć wokół siebie. To może być cokolwiek, nie ma złych odpowiedzi. Następnie zamknij oczy i wymień cztery rzeczy, których możesz dotknąć wokół siebie.

Następnie opisz trzy rzeczy, które możesz usłyszeć, dwie rzeczy, które możesz poczuć i jedną rzecz, którą możesz spróbować. Nie spiesz się z każdą z nich. I to wszystko.

Ta mini-terapia jest idealna, aby sprowadzić Cię z powrotem na ziemię i do chwili obecnej. Lęk pojawia się wtedy, gdy Twój umysł dokonuje projekcji w przyszłość, którą postrzega jako zagrażającą. Ta praktyka i inne jej podobieństwa przenoszą Cię z powrotem do chwili i rozpraszają niepokój i pędzący na manowce umysł.

Jak widać, wszystkie trzy techniki uziemiające są bardzo proste. Dzięki temu możesz je robić wszędzie, kiedy tylko chcesz się zrelaksować. Żadna z nich nie zajmuje zbyt dużo czasu, ale może znacząco zmienić Twój nastrój. Wypróbuj je już dziś!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Figueras, T. (2013). Grounding: concepto y usos en danza movimiento terapia (DMT)


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.