Orson Welles: najlepsze filmy

Intryga, suspens i moralność to bohaterowie filmów tego wielkiego twórcy. Jego produkcje na dużym ekranie zawsze były dobrze przyjmowane zarówno przez publiczność, jak i krytyków. Dlaczego?
Orson Welles: najlepsze filmy

Ostatnia aktualizacja: 05 czerwca, 2022

Kiedy mówimy o reżyserach filmów historycznych, nie sposób nie wspomnieć o tych, którzy wyróżniali się uczestnictwem w nich jako aktorzy, scenarzyści i producenci. Innymi słowy, stali się wszechstronnymi filmowcami. Jedną z takich postaci był Orson Welles. W dzisiejszym artykule porozmawiamy o pięciu jego najlepszych filmach.

Orson Welles urodził się w Stanach Zjednoczonych. Do historii przeszedł dzięki swoim filmom, w których dominowała akcja, refleksja i moralność. Ponadto został doceniony za rewitalizację teatru, aktualizację sposobu realizacji audycji radiowych i pokazywanie na dużym ekranie miejsc z całego świata. Z zawodu był nauczycielem. Poznajmy go trochę lepiej poprzez pięć jego produkcji.

1. Obywatel Kane

W 1941 roku Orson Welles zrealizował jedno z wielkich dramatycznych arcydzieł kina. W tym filmie był nie tylko reżyserem, ale także scenarzystą, producentem i głównym aktorem. Otrzymał Oscara za najlepszy scenariusz, który napisał z Hermanem Jacobem Mankiewiczem. Był również nominowany w innych kategoriach. Więc co takiego jest w tym filmie, że jest tak kultowy?

Fabuła skupia się na postaci Charlesa Fostera Kane’a, niezwykle zamożnego wydawcy gazet i magnata przemysłowego. Kiedy umarł, jego ostatnim słowem było „Rosebud”. Nikt nie rozumiał, co to znaczy, i jeden konkretny dziennikarz otrzymał zadanie, aby się dowiedzieć.

W tym celu Orson Welles wykorzystał technikę retrospekcji , stosowaną w odważny i konsekwentny sposób. Fabuła od początku do końca przykuwa uwagę widza.

„Pisarz potrzebuje pióra; artysta potrzebuje pędzla, ale filmowiec potrzebuje armii”.

-Orson Welles-

2. Pani z Szanghaju

W 1947 roku Orson Welles zrealizował tę produkcję filmu noir. Sam brał w niej udział jako aktor, wraz ze swoją żoną Ritą Hayworth. Intryga, emocje i napięcie są obecne od samego początku. Nadrzędnym tematem jest oszustwo i dwulicowość.

Fabuła skupia się na postaci Michaela O’Hary, młodego marynarza, który zakochuje się w Elsie Bannister. Zaciąga się jako marynarz na jachcie jej męża. W tym miejscu rozwija się większość fabuły, gdy Michael zostaje zamieszany w złożony spisek morderstwa jako potencjalny sprawca.

3. Trzeci człowiek

Dwa lata później, w 1949 roku, Carol Reed wyreżyserowała ten film, który został dobrze przyjęty przez Akademię. Należy do gatunku filmu noir. Orson Welles pojawia się w filmie jako jeden z bohaterów, wraz z Josephem Cottenem i Alidą Valli. Przyjrzyjmy się szczegółom:

  • Akcja gry toczy się w Berlinie po zakończeniu II wojny światowej, kiedy różne terytoria były kontrolowane przez mocarstwa takie jak Francja, Wielka Brytania, USA i ZSRR.
  • Fabuła rozwija się wraz ze śledztwem w sprawie podejrzenia morderstwa. Temat ten miesza się z motywem związanym z czarnym rynkiem i przemytem.
  • Na poziomie technicznym film jest genialny, zadbano o każdy szczegół. Co więcej, każda postać jest przedstawiana w wyjątkowy sposób. Pomimo niskiego budżetu, jest uważany za jeden z najlepszych filmów wszechczasów.

4. Nieznajomy

W tym filmie, który ponownie należy do gatunku filmu noir i thrillerów psychologicznych, temat nawiązuje do nazistów. Warto pamiętać, że był kręcony w 1946 roku, a więc blisko końca II wojny światowej.

Wilson jest agentem Komisji ds. Zbrodni Wojennych ONZ. Jego celem jest odnalezienie Franza Kindlera, jednego z głównych mózgów nazistowskich obozów śmierci.

Być może ten film należy uznać za jedno z arcydzieł Wellesa, ale bywa spychany na dalszy plan w porównaniu z innymi bardziej rozpoznawalnymi dziełami.

„Nie uważam swojej kariery za coś tak cennego, że wyprzedza moje przekonania”.

-Orson Welles-

5. Dotyk zła

Ten film nakręcono w 1958 roku i podobnie jak poprzednie należy do gatunku filmu noir. Jej temat koncentruje się wokół rozwiązania tajemnicy morderstwa. Charlton Heston i Janet Leigh występują u boku Orsona Wellesa, który gra skorumpowanego policjanta Hanka Quinlana.

Quinlan dostarcza fałszywych dowodów i to Ramon Miguel Vargas, główny bohater, odkrywa te dowody, łącząc Quinlana i innych gangsterów z morderstwem.

Krótko mówiąc, jest to jedno z najwybitniejszych dzieł Wellesa. Przypomina nieco filmy Hitchcocka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bartolomé, J. P. y Thomas, F. (2007). Orson Welles en acción. Akal. Madrid.
  • Chion, M. (1992). El cine y sus oficios. Madrid. Cátedra.
  • García García, A. (2011). Psicología y cine: vidas cruzadas. UNED. Madrid.
  • Sullà, E. (2014). SOBRE LA FORMACIÓN DEL CANON DEL CINE NEGRO. 452ºF. Revista De Teoría De La Literatura Y Literatura Comparada, (3), 13–28. Recuperado a partir de https://revistes.ub.edu/index.php/452f/article/view/10782.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.