Największe i najpiękniejsze rzeczy rosną powoli i cicho

Najpiękniejsze rzeczy rosną powoli i cicho. Czasami nawet ich nie zauważasz.
Największe i najpiękniejsze rzeczy rosną powoli i cicho

Ostatnia aktualizacja: 01 maja, 2022

Miłość jest szybką i ulotną iskrą, która rozpala serca. Jednak zdarza się również, że miłość rozwija się powoli. Znajdujesz ją w każdym osiągniętym porozumieniu, każdej pokonanej trudności i małych rzeczach, które poruszają Twoim światem. Często te najpiękniejsze rzeczy rosną powoli.

Najwspanialsze i najpiękniejsze rzeczy wymagają czasu, wysiłku i zaangażowania. Wiemy o tym, ponieważ życie, podobnie jak sama natura, ma swoje własne cykle i określone rytmy. Niemniej jednak Twój mózg postrzega czas jako niesamowicie szybkie zjawisko. To tak, jakby całe Twoje życie czasami Ci uciekało.

Nie spiesz się. Nie martw się o nic innego, bo jedyne miejsce, w którym musisz być, to Twoje własne wnętrze.

Według ciekawego artykułu opublikowanego przez dr Dharmę Singh Khalsę, specjalistę neurologii i gerontologii, nasze postrzeganie czasu ma tendencję do „przyspieszania” wraz z osiągnięciem wieku średniego.

Lata umykają nam jak dym przez otwarte okno i jakoś przestajemy cieszyć się teraźniejszością. Przestajemy zauważać te rzeczy, które rozwijają się w ciszy i które mogą jeszcze bardziej wzbogacić nasze serca. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Czas: pociąg jadący z pełną prędkością bez przystanków

Czasami, prawie nie wiedząc jak, najważniejsze rzeczy umykają Ci lub omijają Cię zbyt szybko. Na przykład te ostatnie dwa centymetry wzrostu, które nagle przybyły Twojemu dziecku, ten romantyczny weekend sam na sam z partnerem, ostatni raz na kolacji z przyjaciółmi, czy zeszłego lata, które wydawało się kończyć wraz z pierwszymi jesiennymi deszczami, zanim zdążyłeś chociaż mrugnąć.

Zegar, w którym czas nie płynie wolno

 

Czas to złodziej, który kradnie wszystko oprócz jednej rzeczy. Są to Twoje wspomnienia.

John Lennon powiedział, że „Życie jest tym, co dzieje się, gdy jesteś zajęty robieniem innych planów”. Możesz prawdopodobnie powiedzieć, że często nie doceniasz lub nie widzisz, jak ważne jest wiele wymiarów, które Cię otaczają w każdym momencie Twojego cyklu życia.

Zawsze nadchodzi ten czas, kiedy tęsknisz za dawno utraconymi rozmowami, które prowadziłeś z matką, gdy patrzyłeś, jak gotuje, za tymi małymi romantycznymi sprzeczkami z partnerem na początku związku, albo za rysunkami, które dzieci obdarowały Cię tak entuzjastycznie kiedy wracały ze szkoły. Gdzie to wszystko się podziało? Czy to naprawdę było tak dawno temu?

Twój mózg przyspiesza postrzeganie czasu

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wraz z dojrzewaniem i starzeniem się zmienia się nasz sposób postrzegania czasu. Jeśli dodasz do tego szybki styl życia i presję wymagających środowisk, oznacza to, że jesteś coraz mniej obecny, a Twoje poczucie egzystencjalnej pustki i przemijania jeszcze bardziej wzrasta.

Douwe Draaisma, profesor historii psychologii na Uniwersytecie w Groningen w Holandii, opowiada o ciekawym zjawisku zwanym „efektem reminiscencji”. Zgodnie z nim, dla Twojego mózgu czas jest względny i przywiązuje on wagę tylko do niezwykle ważnych konkretnych wydarzeń.

Często mówi się, że średnio pomiędzy 20 a 40 rokiem życia gromadzą się najbardziej intensywne emocjonalnie wspomnienia. Od 50 czy 60 roku życia zmienia się subiektywne odczucie czasu. Mija on szybciej, ponieważ nie ma tak wielu znaczących bodźców lub tak wielu doświadczeń, które „zniewalają” teraźniejszość.

Zakochana para, jedna z najpiękniejszych rzeczy.

Spowolnienie czasu jest na wyciągnięcie ręki

Jeśli efekt reminescencji sprawia, że teraźniejszość Ci ucieka, ponieważ zbytnio skupiasz się na emocjonalnie intensywnych wspomnieniach z przeszłości, warto zacząć kultywować “tu i teraz”, chwile spełnienia i pozytywnych emocji.

Nie musisz żyć dwudziestoparolatkiem, żeby cieszyć się teraźniejszością. To tylko kwestia uwzględnienia tych elementów:

  • Twój najlepszy wiek to teraz, a nie wtedy, gdy będziesz starszy lub gdy byłeś młodszy. To, czego nie wiedziałeś lub nie mogłeś osiągnąć w młodości, pojawi się w Twojej zrównoważonej dojrzałości.
  • Wokół Ciebie wciąż rozwijają się cudowne rzeczy, które poruszają się powoli i cicho. Miłość tych, którzy Cię otaczają, intymna wspólność tych, którzy potrafią czytać w Twoich oczach lub sprawić, że się uśmiechniesz, kiedy najmniej się tego spodziewasz. Wszystko to dzieje się właśnie teraz, po prostu musisz się zatrzymać i cieszyć się tym.
  • Smutna muzyka oszukuje Twój mózg, sprawiając, że czas upływa szybciej. Wszystko, co niezwykłe, jest bodźcem, emocjonalnie naładowanym bodźcem, który zmienia Twoje postrzeganie czasu.

Podróżuj, każdego dnia rób coś innego, bez względu na to, jak mała może być ta rzecz. Spójrz na ludzi, których kochasz i uchwyć ten mentalny obraz dla swojego serca i mózgu.

Spraw, aby każda chwila miała zapach, wrażenie, smak… Pobudź wszystkie zmysły i obejmij teraźniejszość tak, jakby nie było wczoraj ani jutra.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.