Marihuana - mity, prawdy i półprawdy

Istnieje wiele odmian nasion marihuany. Istnieją jednak trzy główne grupy. Są to: Cannabis sativa, Cannabis sativa forma indica i Cannabis ruderalis.
Marihuana - mity, prawdy i półprawdy
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 04 października, 2021

Marihuana – mity, prawdy i półprawdy. Pierwsze błędne mniemanie o marihuanie polega na tym, że w rzeczywistości nie należy o niej mówić w liczbie pojedynczej, ale w liczbie mnogiej. Istnieją miliony odmian.

Nie wszystkie mają tę samą jakość. W rzeczywistości efekty, które wywołuje, są bardzo różne w zależności od gatunku z jakiego pochodzi.

Innym bardzo powszechnym błędem jest próba uogólnienia efektów, jakie marihuana będzie miała na zachowanie danej osoby. Podobnie jak hamburger może być całkowicie nieszkodliwy dla jednej osoby, doprowadzić do kryzysu u drugiej, a w skrajnym przypadku nawet śmierci. To samo dotyczy marihuany.

“Konopie coraz częściej są uważane za bardzo interesujący i wszechstronny lek o znacznie mniejszej toksyczności niż niektóre produkty farmaceutyczne, które mają zastępować”

-Lester Grinspoon, emerytowany profesor psychiatrii w Harvard Medical School-

Prawdą jest, że konsumpcja marihuany wzrosła i może wzrosnąć jeszcze bardziej po legalizacji tej substancji psychoaktywnej w wielu stanach i krajach.

I chodzi tu o znacznie więcej niż tylko kwestia, czy jest “dobra” czy “zła”. Wszystko zależy od okoliczności, motywacji i środowisk otaczających jej konsumpcję.

Rodzaje marihuany i ich skutki

Istnieje wiele odmian nasion marihuany. Istnieją jednak trzy główne grupy. Są to: Cannabis sativa, Cannabis sativa forma indica i Cannabis ruderalis.

Pierwsza uprawiana jest w Ameryce, Azji i Afryce. Zwykle ma działanie pobudzające, prowadzące do bardziej pozytywnego nastroju i zwiększonego apetytu.

Liść marihuany.

Druga – Cannabis Indica jest uprawiana w Indiach i Pakistanie. Ma działanie relaksujące i jest również stosowana w celu zmniejszania bólu fizycznego, szczególnie mięśni lub kości

Ostatnia – Cannabis ruderalis pochodzi z Syberii i Liberii. Również ma działanie uspokajające.

Inne odmiany zostały stworzone z tych trzech głównych i są nazywane “hybrydami”. Istnieją ich miliony.

Rodzaj działania każdej z nich zależy od kombinacji – począwszy od trucizn do rafinowanej substancji stosowanej w celach leczniczych.

Marihuana – kilka faktów

W niektórych krajach marihuana ma zbyt złą opinię, w innym zbyt pobłażliwą. Mówi się na przykład, że jest nieszkodliwa, co jest całkowicie błędnym podejściem.

W kategoriach fizycznych palenie marihuany może mieć taki sam wpływ na płuca, co tytoń. W obu przypadkach dochodzi do spalania, a cząsteczki smoły docierają do układu oddechowego. Może to powodować raka i inne choroby.

Ponadto nadmierne spożycie i długotrwałe stosowanie może uszkodzić komórki nerwowe. To z kolei wpływa na pamięć i koncentrację.

W rzeczywistości, chociaż wiele osób twierdzi, że jest odwrotnie, marihuana hamuje pamięć i ogranicza uwagę. Dlatego nie należy pod jej wpływem wykonywać ryzykownych działań.

Marihuana w celach leczniczych.

 Prawie wszystkie rodzaje marihuany są bardzo skuteczne w radzeniu sobie z bólem. Ponieważ jest środkiem uspokajającym, przydaje się w przypadku bólu mięśni lub nerwobólach.

Przydaje się również osobom poddawanym chemioterapii. Zmniejsza nudności i dyskomfort, które ona powoduje.

Marihuana jest również środkiem zwiotczającym mięśnie. Bez wątpienia jest to główny powód, dla którego konsumują ją miliony ludzi na świecie, chociaż w większości krajów jest to nadal nielegalne. Roślina ta ma także działanie przeciwdepresyjne.

Niektóre mity na temat marihuany

Mówią, że marihuana uzależnia, ale to nie jest prawdą. A przynajmniej nie z fizycznego punktu widzenia.

Jednak – należy to podkreślić – ludzie, którzy mają skłonność do uzależnienia, mogą rozwinąć silną zależność. Jeśli istnieją czynniki genetyczne, które indukują uzależnienie chemiczne, marihuana prawie zawsze staje się wstępem do brania różnego rodzaju leków psychoaktywnych.

Spożycie marihuany w celach rekreacyjnych jest sprawą indywidualną. Jeśli używasz jej z umiarem, pomoże ci się zrelaksować i ustabilizować.

Z drugiej strony, jeśli konsumpcja staje się nałogiem, wcześniej czy później spowoduje to poważne problemy.

Suszona marihuana.

Czasami ludzie przypisują marihuanie zdolności, których nie posiada. Twierdzą na przykład, że zwiększa kreatywność. Jednak to także jest informacja nieprawdziwa.

To, co zwiększa, to percepcję wzrokową i słuchową, ale ponieważ jednocześnie utrudnia koncentrację, nie tworzy warunków dla lepszej kreatywności. W rzeczywistości spowalnia ją tylko.

Marihuana, podobnie jak inne rośliny tego rodzaju, może przyczyniać się do zdrowia i szczęścia. Brak legalizacji w wielu krajach stanowi prawdopodobnie największe niebezpieczeństwo, ponieważ prowadzi do braku kontroli jej jakości.

Dlatego bardzo powszechne są, niestety, skażone formy marihuany. Źle przygotowana lub spożywana w niewłaściwy sposób może stać się potężną trucizną.

Z drugiej strony, jeśli ludzie będą mogli ją hodować, sprzedawać i spożywać w sposób odpowiedzialny, może stać się cenną pomocą dla zdrowia fizycznego i emocjonalnego dla osób, które spełniają określone warunki.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.