Mądrość Tolteków - 4 tajemnice życia meksykańskich Indian

Ludy przodków mają nam wiele do zaoferowania, ich wiedza i mądrość są ogromne i mogą doprowadzić nas do lepszego zrozumienia codziennego życia.
Mądrość Tolteków - 4 tajemnice życia meksykańskich Indian

Ostatnia aktualizacja: 01 kwietnia, 2024

Don Miguel Ruiz jest meksykańskim naukowcem, pisarzem oraz potomkiem meksykańskich Indian z plemienia Tolteków. Jego najbardziej znana książka “Cztery umowy” to kolekcja nauk wywodzących się z mądrości swoich przodków, Tolteków. Mówi w niej o zasadach, których powinniśmy przestrzegać, by prowadzić dobre życie. 

Jego nauki wiążą się z duchowością oraz są pod silnym wpływem Carlosa Castanedy. Umowy życia, o których mówi Don Miguel Ruiz w swojej książce są tak trafne, że zostały już przetłumaczone na kilka języków i przeczytane przez ponad 4 miliony ludzi.

“Każdy człowiek jest artystą. Marzeniem życia jest czynienie pięknej sztuki.”

-Don Miguel Ruiz-

Cztery umowy, lub innymi słowy, cztery zasady życia, pochodzą z soteriologii Tolteków. Soteriologia to dziedzina teologii, która zajmuje się konceptem zbawienia. To o to chodzi Ruizowi: ofiarować nam to, czego potrzebujemy, by uwolnić się od nas samych. Oto krótkie streszczenie jego idei, bazujących na filozofii Tolteków.

1. Bycie szczerym, pierwsza umowa życia według Tolteków

Pierwsza zasada ma związek ze szczerością. Ruiz mówi o tym jako o rodzaju umowy, którą musisz zawrzeć ze swoją własną egzystencją. Oto jak to opisuje: “Bądź nieskazitelny ze swoimi słowami.”

Psychodeliczny obraz

Bycie uczciwym w swoich wypowiedziach to coś więcej, niż unikanie kłamstwa. To również zgodność w swojej komunikacji z innymi ludźmi. Oznacza poświęcanie swojego serca, ducha i umysłu słowom, które wybierasz.

Według Ruiza, słowa posiadają moc “rzucania uroku” na ludzi. To, co ma na myśli, to że mogą one pozostawiać ślad w osobach, do których są kierowane. Posiadają tak głęboką energię, że czasem nawet ich echo pobrzmiewa po latach.

2. Uwolnienie się od opinii innych ludzi

Oto jak Ruiz wyjaśnia drugą umowę Tolteków lub inaczej zasadę życia: “Nie bierz niczego do siebie.” Każdy ma swój własny sposób spoglądania na świat. Widzi rzeczy oraz wartościuje je opierając się właśnie na tym, na osobistej interpretacji rzeczywistości.

Zatem, kiedy ludzie o Tobie mówią, tak naprawdę odnoszą się tylko do małej części rzeczywistości, którą widzą. Patrzą na swoją własną wizję. To dlatego tak ważne jest zrozumieć, że ich słowa są tylko produktem tego procesu, a nie czymś, co ma z Tobą jakiś związek.

Idąc tym tropem, to, co inni mogą o Tobie powiedzieć nie ma żadnej większej wartości. Nie ma powodu, abyś ich pozytywne lub negatywne opinie na Ciebie wpływały. W ten sposób unikniesz niepotrzebnego cierpienia, jeśli potrafisz uwolnić się od opinii innych osób. To jedna z rzeczy, którą chce przekazać nam mądrość Tolteków.

3. Posiadanie odwagi, by wyrazić swoje uczucia

Trzecia umowa Don Miguel Ruiza mówi: “Niczego nie zakładaj.” Ta zasada życia według Tolteków mówi o tym jak wyrażać się w jasny, asertywny oraz płynny sposób. Wytwarzanie chaosu wyłącznie przynosi więcej problemów, i w końcu nic dobrego z tego nie wychodzi.

Wolność

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić jest unikanie zakładania, że Twoja prawda jest uniwersalna. I zdecydowanie nie zakładaj, że znasz prawdy innych osób. Nigdy nie wahaj się pytać o coś, jeśli czegoś nie rozumiesz.

Ważne jest również, aby mieć odwagę, by wyrażać swoje uczucia w najwyraźniejszy i najszczerszy sposób, w jaki potrafisz.

To sposób na otwarcie siebie na innych oraz wytworzenie wspólnego porozumienia. W dodatku to główna zasada szczerej komunikacji.

4. Daj innym to, co w Tobie najlepsze

Ostatnia mądrość Tolteków przedstawiona w książce Ruiza mówi: “Zawsze dawaj z siebie wszystko.” Ruiz wysyła wiadomość, że wysiłek jest o wiele ważniejszy niż efekt. To, co naprawdę czyni ważnym nasze działania lub nadaje im wartość, to trud, jaki w nie wkładasz. Nie chodzi tu o pozory, przydatność lub to, co możesz uzyskać.

Celem jest całkowite poświęcanie się wszystkiemu, co robisz. Poza tym nie powinieneś nigdy pozwolić, by Twój wewnętrzny despota sądził Cię, jeśli nie spełnisz celu, który sobie wyznaczyłeś. Prawdziwy cel to próbowanie oraz ciągłe dążenie do poprawy. Negatywny skutek jest tylko powodem do tego, by spróbować na nowo.

Jedyną rzeczą, w której powinieneś odnieść sukces to chęć dania z siebie wszystkiego innym ludziom. Ruiz mówi, że w momencie, w którym osiągniesz ten cel, Twoje życie wejdzie na pozytywny tor. Pomoże Ci to również uniknąć chorób oraz cierpienia.

Medytacja

Cztery umowy życiowe zainspirowane przez Tolteków są jak filary. Możesz użyć ich do utrzymywania pełniejszego, bardziej autentycznego życia. W rzeczywistości wiele z tych rzeczy pokrywa się z zachodnią filozofią. To idee, nad którymi zdecydowanie warto się zastanowić.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.