Kiedy podekscytowanie zanika: jak wiedzieć, kiedy zakończyć związek

Kiedy podekscytowanie zanika: jak wiedzieć, kiedy zakończyć związek
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Kiedy podekscytowanie w związku zaczyna zanikać, jest to niczym perfumy, które powoli tracą swój zapach. Nie wiemy dlaczego, ale wraz z upływem kolejnego dnia doświadczamy coraz mniej śmiechu i mniejszej tęsknoty w naszych oczach i sercach. Zrozumienie kiedy nadchodzi czas by zakończyć związek nie zawsze jest łatwa, ale zrobienie tego we właściwym czasie i we właściwy sposób pozwala uniknąć niepotrzebnego bólu serca.

Moglibyśmy podejść do tego artykułu w sposób, jakiego wielu ludzi by się spodziewało. Możemy zaoferować wytyczne i strategie jak odzyskać utracone emocje. Wszyscy przecież zasługują na drugą szansę. Istnieją rzeczy, o które warto walczyć. Jest także pewien zdumiewający fakt, który często pojawia się, gdy para przychodzi skonsultować się ze specjalistą. Wielu ludzi, którzy kończą związek, od prawie roku wiedziało już, że przestało kochać swojego partnera.

Kiedy podekscytowanie zanika, co robić?

“Historia nie ma początku ani końca: arbitralnie wybieramy ten moment doświadczenia, z którego można spojrzeć wstecz lub z którego należy patrzeć w przyszłość”.

-Graham Greene-

Co równie ciekawe, to samo dzieje się w przypadku przyjaźni. Często staramy się utrzymywać przyjaźń, która po prostu nie ma nic do zaoferowania. Zdecydowaliśmy się kontynuować te przyjaźnie z różnych powodów. A mimo to takie przyczyny można podsumować jednym słowem: strach. Obawiamy się zrezygnować z czegoś, co do niedawna dawało nam szczęście, satysfakcję i dobre samopoczucie, nawet kiedy podekscytowanie zanika.

Strach przed samotnością wypełnia nasze serca. Boimy się być szczerzy i powiedzieć drugiej osobie wprost, że nie chcemy kontynuować związku, ponieważ już jej nie kochamy. Tak naprawdę obawiamy się zranienia drugiej osoby.

Kiedy podekscytowanie zanika - para nad morzem.

Jak sprawdzić, kiedy zakończyć związek

Świat psychologii próbuje rozwiązać kwestię nieudanych związków i miłości, która zaczyna zanikać, od trzech dekad. Takie wybitne postaci, jak John Gottman czy Harville Hendricks, nauczyły nas sposobów i strategii służących ocaleniu naszych relacji.

Nauczyliśmy się od nich, co robić, aby miłość trwała. Powiedzieli nam o tych “jeźdźcach apokalipsy”, którzy według Gottmana mogą nam pokazać, kiedy zakończyć związek. Nauczyliśmy się również odróżniać dobre relacje od tych, które tylko przynoszą nam cierpienie.

W tym wszystkim jest coś krystalicznie czystego. Są po prostu pewne relacje, które osiągają “datę wygaśnięcia”, bez możliwości powrotu. Kontynuowanie inwestowania czasu, wysiłku i energii emocjonalnej nie ma sensu, gdy nie ma już podekscytowania ani niczego, co mogłoby ponownie spowodować zapalenie się płomienia kiedy podekscytowanie zanika.

Próbowaliśmy raz po raz, a wyniki są zawsze takie same. Czasami bariery są nie do pokonania, a pomiędzy tymi, którzy byli kiedyś kochankami, wzrasta dystans. Kiedy mamy do czynienia z rozczarowaniem i pozbyciem się złudzeń, wiemy, że nadszedł czas, aby zakończyć związek.

Kiedy podekscytowanie zanika. Rutyna jest naszym wrogiem

Prawda jest taka, że ​​nie ma nic równie niepewnego jak nasze nadzieje i marzenia. Moglibyśmy powiedzieć, że rutyna jest ich wrogiem. Jest wielu, którzy nie wiedzą, jak kochać tak, jak powinni. Jest także wielu, którzy nie wiedzą, jak dbać o innych i po prostu brać rzeczy takie jakimi są.

Wiemy, że w sprawach sercowych czasami nie jesteśmy zbyt kompetentni, jeśli chodzi o metody, odpowiednią porę i reguły. Jednak prawda jest taka, że ​​czasami podekscytowanie zanika. Tak po prostu jest.

Liść nad dłonią.

Moglibyśmy podać tysiące powodów i stworzyć mnóstwo teorii na temat tego, dlaczego i jak ta nieoczekiwana próżnia może powstać w naszych relacjach. Może to być kwestia rozczarowania lub pozbycia się złudzeń wobec drugiej osoby. Lub zobaczenie jej taką jaka naprawdę jest, bez różowych okularów.

Jednak w wielu przypadkach powód, dla którego podekscytowanie zanika, często nie ma nic wspólnego z tym, co robi druga osoba. Często to my się zmieniliśmy. Kiedy podekscytowanie zanika, nasze serce już nie bije w tym samym rytmie, co serce naszego partnera. Nie dzielimy się już tymi samymi rzeczami co kiedyś.

Co robić, gdy pojawia się rozczarowanie?

W miłości, tak jak w przyjaźni, nie powinno być poczekalni. Nie powinniśmy też wymyślać wymówek, ani pozwolić, by czas mijał a my zobaczymy, co może się wydarzyć. Albo walczysz o to, co kochasz, albo pozwalasz, aby osoba, którą kiedyś kochałeś, uniknęła zranienia.

Nie ma magicznych rozwiązań, a podekscytowanie nie wraca samo z siebie, jeśli nie podejmiemy wysiłku i nie wprowadzimy zmian. Nie wróci, jeśli nie połączymy sił w naszym związku i spróbujemy przenieść go na inny poziom, przekształcając naszą więź miłości w coś bardziej wzbogacającego.

Ale jeśli nad naszą miłością czy przyjaźnią zachodzi słońce, to najlepiej postępować zgodnie z przeznaczeniem. Przedłużanie nieuniknionego tylko rodzi cierpienie. Żyć złudnymi nadziejami oznacza karmić się substytutem miłości, która powoduje tylko “niestrawność” i po prostu sprawia, że ​​czujemy się źle. Jest to również zaraźliwe i może spowodować, że druga osoba będzie “chora”. Po zrobieniu wszystkiego, co możliwe, zakończenie związku jest często jedyną opcją możliwą do zrealizowania.

Nadzieje, marzenia i ekscytacja zmieniają się wraz z upływem czasu. Nie zawsze możemy je opanować. Nie zawsze możemy trzymać się ich kurczowo w naszych relacjach. Płomień często gaśnie; takie jest życie. Ważne jest jednak, aby płomień ten pojawiał się na naszej drodze. Albo u kogoś innego, albo u nas. Zawsze w pobliżu, aby nas prowadzić i ofiarować nam życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Flórez RYN, Sánchez AR. Relationship satisfaction: contributions of humor, optimism and resilience. Rev Elec Psic Izt. 2021;24(2):698-718.
  • Yoo H, Bartle-Haring S, Day R, Gangamma R. Couple Communication, Emotional and Sexual Intimacy, and Relationship Satisfaction. 2014;40(4): 275-293.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.