John Steinbeck i 5 jego słynnych cytatów

John Steinbeck i 5 jego słynnych cytatów
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

John Steinbeck urodził się w 1902 roku. Mimo ciężkiej pracy od najmłodszych lat, pisanie było jego jedyną prawdziwą pasją. Dopiero w wieku 33 lat został po raz pierwszy doceniony przez krytyków dzięki swojej powieści Tortilla Flat, która doprowadziła go później do stworzenia innych dzieł, takich jak Myszy i ludzie oraz Grona gniewu. Jedną z rzeczy, która dominuje w jego twórczości, jest jego duchowość. Dzisiaj przyjrzymy się pięciu jego najciekawszym cytatom.

Rozważania Steinbecka pozwalają zbliżyć się do pisarza, którego prace wyróżniają się twardością i realizmem. Czasami sposób, w jaki wyrażał swoje pomysły, był dość mocny i stanowczy, ponieważ jeśli była jedna cecha, która charakteryzowała Steinbecka, była to jego szczerość. Nie ukrywał prawdy pod kwiecistymi frazami. Wszystko to przyniosło mu literacką Nagrodę Nobla. Oto pięć jego najsłynniejszych cytatów.

Książka Johna Steinbecka.

1. Potrzeby człowieka

„Ze wszystkich zwierząt człowiek jest jedynym, który pije bez pragnienia, je, nie będąc głodnym, i mówi, nie mając nic do powiedzenia”.

Ten pierwszy z naszych pięciu słynnych cytatów jest ostrą krytyką człowieka. John Steinbeck twierdzi, że wielu rzeczy nie robimy dlatego, że nasze ciało nas o to prosi – robimy je bez żadnego rzeczywistego powodu. Często, gdy spotykasz się z rodziną i przyjaciółmi, coś jesz. Oznacza to, że tak naprawdę nie chcąc jeść, i tak w końcu to robisz. Podobnie, picie napojów gazowanych nie zawsze ma na celu zaspokojenie pragnienia, pije się je dla smaku i zawartości cukru.

Steinbeck twierdzi również, że rozmawiamy dla samej rozmowy. Na przykład używamy pustych słów, które nie mają prawdziwego znaczenia i są jedynie dźwiękami wychodzącymi z naszych ust. Rozmawiamy, żeby nie czuć się niekomfortowo, bo nie lubimy ciszy. Jesteśmy jedynym zwierzęciem, które tak robi.

Przyjaciele rozmawiają

2. Prawdy, które bolą

“Prawda, w którą się nie wierzy, może zranić człowieka o wiele bardziej niż kłamstwo”.

Ten drugi ze słynnych cytatów Johna Steinbecka również zawiera krytykę naszego sposobu rozumienia prawdy. W końcu ile razy prosisz innych, aby mówili Ci prawdę i nie okłamywali Cię? Jednak kiedy to robią, często czujesz się urażony, ponieważ uczucie odrzucenia, którego doświadczasz, jest gorsze niż kłamstwo. Jest tak dlatego, że to prawda! Bez wątpienia to zdanie wskazuje na hipokryzję człowieka.

3. Odpoczynek to także sztuka

“Sztuka odpoczynku jest częścią sztuki pracy”.

Nawet w czasach Steinbecka odpoczynek był uważany za ważną część pracy. To jest coś, o czym nadal czytasz w sieciach społecznościowych, a bliscy często Ci to doradzają.

Jednak ciężka praca nadal jest mile widziana, a odpoczynek jest często postrzegany jako strata czasu. To duży błąd, ponieważ bez odpoczynku Twoja praca staje się coraz gorsza. Twoja produktywność spada i szybko staniesz się ofiarą syndromu wypalenia.

Odpoczynek nie oznacza, że stajesz się leniwy lub zbyt wygodny. Odpoczynek jest konieczny, bo nie jesteś maszyną i musisz odpoczywać, dobrze sypiać i spędzać czas z bliskimi. Wtedy możesz wrócić do swoich zadań z nową siłą. Jak powiedział John Steinbeck, odpoczynek jest z pewnością częścią sztuki pracy.

4. Podróż jest jak małżeństwo

„Podróż jest jak małżeństwo. Pewnym sposobem na popełnienie błędu jest myślenie, że możesz to kontrolować”.

To zdanie jest niezwykle odkrywcze, ponieważ mówi o kontroli. John Steinbeck posługuje się pojęciem życia jako podróży, w której mogą pojawić się nieprzewidywalne zdarzenia, a także trudne sytuacje, które zdecydowanie nie są przez nas lubiane.

Myślenie, że masz wszystko pod kontrolą, jest błędem i może Cię frustrować. Z tego powodu, tak jak nie możesz kontrolować innych w swoich związkach, zwłaszcza w małżeństwie, nie jest również możliwe kontrolowanie zachowania lub trajektorii innych elementów w swoim życiu.

Odpuszczenie kontroli zwykle nie jest łatwe, ale można to zrobić. Jednak potrzeba dużo pracy, aby wszystko szło gładko, zamiast próbować mieć wszystko pod kontrolą.

Kobieta spacerująca

5. Do przeżycia jest tylko jedno życie

„Przed nami mają tysiąc żyć, które możemy przeżyć, ale kiedy ten moment nadejdzie, to będzie jedno z nich”.

Kończymy jedną ze słynnych fraz Johna Steinbecka, o której można by powiedzieć, że jest najpiękniejsza. Autor pozwala zobaczyć, jak wiele możliwości i ścieżek jest dostępnych w Twoim życiu do wyboru.

Masz wiele opcji, aby żyć tak, jak naprawdę chcesz. Możesz jednak dokonać tylko jednego wyboru. Choć przed Tobą tysiąc i jedna możliwości, ostatecznie możesz wybrać tylko jedną z nich. Dlatego musisz to zrobić dobrze.

Mam nadzieję, że te słynne frazy Johna Steinbecka przybliżyły Cię trochę do tego autora, który dla wielu ludzi pozostaje nieznany. Pozwalają rzucić okiem na to, co znajdziesz w jego książkach, a także trochę o jego duchowej i refleksyjnej osobowości. Jego książki zdecydowanie warto jest przeczytać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Steinbeck, J. (2019). De ratones y hombres. Edhasa.
  • Steinbeck, J. (2019). Las uvas de la ira. Ediciones Cátedra.
  • Steinbeck, J. (2018). El invierno de mi desazón. Nordica.
  • Steinbeck, J. (2002). Al Este del Edén, ed. Tusquets, Barcelona.
  • Steinbeck, J. (1997). Tortilla flat. Penguin.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.