Jak powiedzieć swojemu partnerowi, co Cię denerwuje, nie raniąc go?

Komunikacja w związku to sztuka. Pomaga budować mosty, które was łączą, współudział, który stanowi intymność między wami, oraz plany na wspólne życie. To także sposób, w jaki mówisz swojemu partnerowi, co Cię w nim irytuje. Jak jednak to zrobić, nie wywołując konfliktów? Dowiedz się tutaj.
Jak powiedzieć swojemu partnerowi, co Cię denerwuje, nie raniąc go?
Sara González Juárez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Sara González Juárez.

Ostatnia aktualizacja: 19 maja, 2023

Niewątpliwie jednym z ważnych wskaźników dobrego samopoczucia w związku jest komunikacja. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy chcesz powiedzieć swojemu partnerowi o tym, co Cię denerwuje, nie raniąc go. Rozpracowywanie pewnych problemów może być przyczyną wyjątkowo intensywnych negatywnych uczuć, które często powodują utratę kontroli. Są to na przykład strach i złość.

Odpowiedzialność emocjonalna jest priorytetem w komunikacji. Łatwo jest jednak paść ofiarą fałszywych przekonań. Jednym z nich może być sytuacja, w której szczerość oznacza dla Ciebie mówienie wszystkiego, co przychodzi Ci do głowy, niezależnie od tego, czy o tym pomyślałeś wcześniej, czy nie. W poniższym artykule znajdziesz kilka strategii poprawy umiejętności komunikacyjnych.

Znaczenie komunikacji w związku

Komunikacja w Twoim związku polega na tym, co mówisz swojemu partnerowi i co on mówi Tobie. Jest to jednak również to, czego mu nie mówisz i czego on nie powiedział. Co więcej, komunikacja to również to, co oboje wyrażacie i czego nie wyrażacie, za pomocą słów lub niewerbalnie. Ten proces, daleki od zwykłej wymiany wiadomości, jest sposobem rozwiązywania konfliktów, dzielenia się wyjątkowymi chwilami, dbania o siebie i ostatecznie utrzymywania zdrowych relacji.

Według publikacji w Iztacala Electronic Journal of Psychology, styl komunikacji wpływa na zadowolenie partnera. Pary, które starają się nawzajem zrozumieć, konstruktywnie rozwiązywać problemy i stawiać na pierwszym miejscu empatię, odczuwają większą satysfakcję. Z drugiej strony ci, którzy przejawiają unikowy, krzywdzący lub plotkarski styl zachowania, doświadczają odwrotnego efektu.


Możesz również chcieć przeczytać Pięć wskazówek, jak poprawić komunikację w związku


Sesja terapii psychologicznej, aby nauczyć się wyrażać to, co Cię niepokoi, bez ranienia partnera
Szukanie profesjonalnej pomocy zawsze będzie przydatne w nauce wyrażania tego, co niepokoi Cię w związku.

Wizyta u psychologa jest czymś w porządku

Konflikty w parze są niezwykle różnorodne zarówno pod względem przebiegu, jak i pochodzenia. Przypadki zazdrości, używania substancji, problematycznych teściów i nadużyć mogą wymagać interwencji profesjonalisty. Z badań przeprowadzonych przez Konrad Lorenz University Foundation (Kolumbia) wynika, że terapia par pomaga partnerom w zdobywaniu narzędzi komunikacyjnych. W związku z tym są w stanie rozwiązywać problemy za pomocą kierowanych i ustrukturyzowanych metod.

Wykazano, że integracyjna behawioralna terapia par (IPCT) jest przydatna w zmniejszaniu brutalnych zachowań w związku i zwiększaniu poziomu satysfakcji w nim.

Pamiętaj, że zdrowy związek buduje się na co dzień, sprzyjając rozwojowi osobistemu zarówno Ciebie, jak i Twojego partnera. W końcu jesteście razem, bo się kochacie. Nie trać z oczu tego faktu.

To może Cię zainteresować ...
Oznaki, że Twój partner ma unikający styl przywiązania
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Oznaki, że Twój partner ma unikający styl przywiązania

Tutaj możesz odkryć oznaki unikowego stylu przywiązania u swojego partnera. Pomoże Ci to stawić czoła temu wyzwaniu w Twoim związku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.