Cykl życia rodziny - jakie elementy obejmuje?

Związki przechodzą przez kilka etapów. Każda faza sprawia, że partnerzy rozwijają się na różne sposoby. Dowiedz się więcej tutaj.
Cykl życia rodziny - jakie elementy obejmuje?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 21 czerwca, 2023

Przez całe życie przechodzimy przez różne etapy rozwoju. Każdy z nich stawia przed nami nowe wyzwania i możliwości. To samo dzieje się ze związkami, ponieważ stale ewoluują i przekształcają się w tym samym czasie co my sami. Cykl życia rodziny uwzględnia różne stany, jakie ucieleśniają relacje między partnerami na przestrzeni lat oraz główne trudności i doświadczenia każdego z nich.

Nie wszystkie pary doświadczają wszystkich faz, ponieważ niektóre z nich są związane z życiem rodzinnym. Ci z kolei, którzy tworzą rodziny, mogą w pewnym momencie zdecydować się na separację. Jednak cykl życia rodziny, który zamierzamy zbadać, jest powszechną mapą drogową dla większości relacji, które są utrzymywane w czasie.

Cykl życia rodziny

Ona i on. Cykl życia rodziny

Powstanie związku

Można powiedzieć, że życiowa droga związku zaczyna się jeszcze przed spotkaniem partnerów. W rzeczywistości zaczyna się od oczekiwań i pragnień, które każdy z nich tworzy w odniesieniu do swojego idealnego partnera.

Dlatego, kiedy spotykasz kogoś, kto wydaje się pasować do tego schematu mentalnego, zakochujesz się. Na tym etapie Twoje ciało uwalnia duże ilości hormonów, które sprawiają, że czujesz się spełniona, euforyczna i pełna energii. Partner staje się centrum Twojego świata, a Ty całkowicie ignorujesz jego wady.

Ale później, podczas zalotów, zaczynasz zdawać sobie sprawę z jego niezbyt atrakcyjnych cech. Na tym etapie intensywność emocjonalna maleje, a na wadze przybierają intymność i współudział. Razem musicie opracować bardziej dojrzałe plany, teraz jesteście wolni od hormonalnego potoku, który towarzyszył pierwszym chwilom waszego związku.

Jeśli pomyślnie przeprowadzisz ten etap, zakończy się on demonstracją zaangażowania. Często wiąże się to ze wspólnym mieszkaniem. Na tym etapie musisz zarówno nauczyć się negocjować, jak i łączyć swoje punkty widzenia, aby osiągnąć wspólne porozumienie. Wasze rodziny zaczną tracić na znaczeniu w porównaniu z nową jednostką rodzinną, którą wspólnie tworzycie i która teraz jest najważniejsza.

Rodzina z małymi dziećmi

Narodziny pierwszego dziecka to kamień milowy w życiu rodzinnym. Twoja dynamika i rutyna całkowicie się zmieniają, a dziecko i jego potrzeby stają się centrum domowego życia. Istnieje jednak tendencja do zaniedbywania życia we dwoje z powodu wyczerpania lub braku czasu. Z tego powodu oboje musicie podjąć wysiłek, aby kontynuować pielęgnowanie swojego związku w tych nowych okolicznościach.

W miarę jak dzieci dorastają, wymagają mniej czasu i nadzoru. Na tym etapie może dojść do konfliktów, kłótni i nieporozumień z partnerem dotyczących kwestii wychowania. Ale jeśli oboje pracujecie jako zespół i udaje wam się dojść do porozumienia, może to być jeden z najsłodszych okresów w życiu waszego związku.

Rodzina z nastolatkami

Dojrzewanie to etap pełen zmian i turbulencji. Z tego powodu możesz nadmiernie skupiać swoją uwagę na nastoletnich dzieciach oraz ich konfliktach i zmartwieniach. W związku z tym możecie się nieco rozłączyć jako para. Oboje jednak powinniście opłakiwać stratę dziecka, które zaczyna stawać się dorosłym. Dlatego ten etap wymaga dużej elastyczności i pracy zarówno indywidualnej, jak i zespołowej.

Emancypacja i puste gniazdo

Starsza para w limuzynie

Odejście dzieci może mieć na Ciebie duży wpływ. Może tak być zwłaszcza w przypadku, gdy w przeszłości zaniedbywałaś partnera z powodu nadmiernego skupiania się na swojej roli rodzicielskiej. Niezależnie od przypadku, nastąpi teraz restrukturyzacja ról i procedur.

Z drugiej strony ten etap otwiera również możliwość drugich zalotów. Teraz gdy jesteś już wolna od obowiązków rodzicielskich, możesz odnowić związek i rozpocząć okres stabilizacji, spokoju i radości.

Podtrzymywanie związku

Bycie w związku oznacza wspólne podejmowanie i stawianie czoła wyzwaniom każdego ważnego okresu. Do osobistej pracy wymaganej przy każdej zmianie etapu dodawana jest potrzeba dbania o związek i zajmowania się nim. Komunikacja, empatia i elastyczność okażą się świetnymi sprzymierzeńcami w osiągnięciu nowych celów.

Jeśli w zadowalający sposób przejdziesz każdą fazę cyklu życia rodziny, Ty i Twój partner będziecie się razem zmieniać i wspólnie wzrastać. Z drugiej strony może się zdarzyć, że zdrowsze będzie rozstanie. W końcu każda droga życiowa jest inna i nie zawsze musimy być związani z jedną osobą na zawsze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.