Co należy wiedzieć przed skonsultowaniem się z psychologiem

Przed skonsultowaniem się z psychologiem możesz zadać sobie pytanie „Czy pójście na terapię rozwiąże wszystkie moje problemy?” lub „Czy po prostu powiedzą mi, co mam robić?” Dzisiejszy artykuł postara się odpowiedzieć na te pytania.
Co należy wiedzieć przed skonsultowaniem się z psychologiem
Laura Rodríguez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Rodríguez.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem terapii? Przed skonsultowaniem się z psychologiem musisz pamiętać o kilku rzeczach. Jesteś w szczególnie stresującej sytuacji i nie widzisz z niej wyjścia? Straciłeś ukochaną osobę, a ból jest przytłaczający? To tylko dwa z najczęstszych powodów poszukiwania terapii.

Przy rozważaniu profesjonalnej pomocy pojawia się wiele pytań. Czy rozwiąże to wszystkie moje problemy? Jak to działa? Czy potrzeba tego oznacza, że jestem szalony?

Aby rozwiać swoje wątpliwości dotyczące terapii, musisz pamiętać, że w psychologii, podobnie jak w wielu innych zawodach, rozpowszechnione są fałszywe przekonania. Możesz nawet sam uwierzyć w niektóre z nich.

Czy konsultacja z psychologiem oznacza, że jesteś „szalony”?

Ludzie często myślą, że pójście na terapię oznacza, że masz jakieś zaburzenie, ponieważ „tylko szaleni ludzie tego potrzebują”. Jednak psychoterapia nie zajmuje się jedynie zaburzeniami psychopatologicznymi. Ma również na celu rozwój osobisty, rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji.

Jak widać, nie trzeba mieć zaburzeń psychicznych, aby skorzystać z tego rodzaju pomocy. Josep Vilajoana, wiceprezes generalnego doradcy psychologicznego w Hiszpanii, mówi, że mit ten został obalony. Ludzie tracą strach przed konsultacją z psychologiem i uważają, że robią to tylko osoby chore psychicznie.

„Nasze rany często otwierają się na najlepszą i najpiękniejszą część nas”.

-Dawid Richo-

Mężczyzna konsultujący się z psychologiem.

Psycholog powinien umieć doradzić, co robić

Profesjonalista nie udzieli Ci konkretnych wskazówek. Jest tak, ponieważ jednym z głównych celów terapii jest zachowanie przez pacjenta możliwie największej percepcji kontroli nad sobą. Zadaniem psychologa jest więc proponowanie rozwiązań, a nie rozwiązywanie problemów.

Innymi słowy, psychologowie kierują i uzupełniają Twoje słowa oraz oferują różne punkty widzenia w celu zmniejszenia dyskomfortu. Mogą udzielać wskazówek, ale głównie w przypadkach, gdy życie ich pacjenta jest poważnie zagrożone.

Czy konsultacja z psychologiem jest rozwiązaniem wszystkich Twoich problemów?

Odpowiedź na to pytanie jest jasna: terapia nie rozwiąże Twoich problemów, ale da Ci narzędzia do lepszego radzenia sobie z nimi. Ostatecznie będziesz musiał je pokonać. Należy pamiętać, że psycholog nie sprawi, że wszystkie Twoje problemy znikną.

Psycholog prowadzi, pomaga podejmować decyzje, dostarcza narzędzi. Od każdego pacjenta zależy, czy pójdzie wybraną ścieżką, czy zastosuje odpowiednią strategię.

Wątpliwości dotyczące konsultacji z psychologiem

Przed pójściem do psychologa możesz się zastanawiać: „Do kogo mam zadzwonić?”, „Ile to będzie kosztować?”, „Ile sesji będę potrzebować?” lub „Czy profesjonalista będzie w stanie mi pomóc? ” Te pytania są częste u każdego, kto rozważa pójście na terapię.

Pamiętaj, że przed pierwszą sesją możesz odczuwać niepokój i wątpliwości. Psycholog dokona oceny podczas tego pierwszego spotkania, a następnie wyjaśni rodzaj interwencji, której możesz potrzebować. To idealny moment na rozwianie z nimi wszelkich wątpliwości. Docelowo doświadczony specjalista powinien być w stanie pomóc Ci w zarządzaniu Twoimi oczekiwaniami.

Myśląca kobieta.

Pamiętaj o tym przed odwołaniem spotkania

„Umówiłam się dzisiaj na wizytę u psychologa, ale chyba nie jestem na to gotowa. Myślę, że ją odwołam”. Jest to wewnętrzny dialog, który prowadzi wiele osób przed pójściem na spotkanie. Niektórzy mogą posłuchać tego głosu i kłaniać się swojemu strachowi.

Jeśli takie myśli przyjdą Ci do głowy, pamiętaj, że umówiłeś się na spotkanie z profesjonalistą, który zarezerwował czas na spotkanie z Tobą i prawdopodobnie już pracuje nad Twoją pierwszą sesją i nad tym, jak Ci pomóc. Dlatego musisz być konsekwentny w podjętych przez siebie decyzjach. Każdy może mieć nagły wypadek lub rozchorować się, ale musisz mieć naprawdę ważny powód, aby odwołać rezerwację w ostatniej chwili.

Możesz mieć pytania dotyczące terapii. Postaraj się rozwiać ze specjalistą wszelkie wątpliwości, jakie możesz mieć, a także opowiedz mu o swoich oczekiwaniach. Istnieje wiele mitów, które mogą zniekształcić wyniki Twojej terapii.

Proszenie o pomoc nie oznacza, że jesteś słaby. Psychologowie od lat są szkoleni, aby proponować, wdrażać i nadzorować interwencje, które mogą być dla Ciebie przydatne. Z tego powodu poszukiwanie leczenia psychologicznego może być najlepszą decyzją, jaką kiedykolwiek podejmiesz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Braunstein, N.A. et al. Psicología: ideología y ciencia, México, Siglo XXI.
  • Bricht, Susana et al. El rol del psicólogo. Buenos Aires, Nueva Visión.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.