Bieganie może być niezwykłą formą medytacji

Bieganie może być niezwykłą formą medytacji
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Eva Maria Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Biorąc pod uwagę dzisiejszy styl życia, zdecydowanie musimy zadbać o nasze ciała i umysły. Ze wszystkich form ćwiczeń fizycznych, bieganie jest jedną z najpopularniejszych, ale też najzdrowszych. Oczywiście, jeśli Twój stan fizyczny pozwala Ci na to oraz robisz to z głową.

Jest też medytacja: stała się akceptowalnym oraz ulubionym sposobem na zadbanie o nasze zdrowie umysłowe i emocjonalne.

Bieganie jest dla Ciebie dobre. Jest dobre dla serca, ale i dla umysłu.

Nie ma nic niezwykłego w tym, że nasze myśli wędrują w różnym kierunku, kiedy biegamy, niezależnie od tego czy myślimy o czynności, którą wykonujemy, czy o czymś zupełnie innym.

Można powiedzieć, że jesteśmy w stanie ocenić dobry trening po tym, że ciało i umysł są w synchronizacji, mimo iż robią dwie różne rzeczy. To stan, w którym medytacja odnajduje swój dom, swoje znaczenie.

“Jeżeli wytrenujesz swój umysł do biegania, wszystko inne stanie się proste.”

-Amby Burfoot-

Magia medytacji

Praktyka medytacji składa się z koncentrowania uwagi, w celu oczyszczenia umysłu oraz zmniejszenia niepokoju. Uczy Cię jak odłączyć się od zmartwień, które podstępnie wkradają się do Twoich myśli. To dlatego bieganie może być świetnym sposobem na uwolnienie umysłu oraz napięcia z ciała. W rzeczywistości zamienia ono stres w ruch.

Medytacja nie tylko przynosi nam spokój, ale zapewnia również inne korzyści tym, którzy ją praktykują. Udowodniono, że zmniejsza stres oraz stymuluje hormony, które chronią nas przed depresją. Medytacja jest również związana z uwagą oraz może pomóc nam jak radzić sobie z bólem. Ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu, umacniając ważne połączenia synaptyczne.

Istnieje wiele sposobów na praktykowanie medytacji oraz uważności. Nie musimy do tego celu zapalać świec, kadzideł oraz siadać w specjalnej pozycji na miękkiej poduszce.

W rzeczywistości, jeżeli jesteś głęboko pochłonięty jakąś czynnością, możesz wykształcić medytacyjne nastawienie. Bieganie jest jedną z nich, ponieważ, jeśli wykonywane jest we właściwy sposób, pozwala Ci płynąć.

bieganie

Bieganie jest lekarstwem dla umysłu

Biegacze często mówią o swoim sporcie jak o lekarstwie, sposobie na radzenie sobie z życiowymi problemami. To metoda na ucieczkę przed negatywnością oraz pokonanie wewnętrznych demonów. To coś więcej niż potrzeba ćwiczeń fizycznych. To również potrzeba ćwiczenia emocjonalnego. “Jeżeli mogę poradzić sobie z tym dystansem, mogę dokonać wszystkiego.”

Bieganie to rytmiczny, naturalny ruch, który pozwala energii płynąć przez całe ciało oraz zamienić się w ruch. Zamiast zużywać energię na negatywne myśli i emocje, staje się ona paliwem dla aktywności, która stymuluje nasz układ nerwowy oraz hormonalny.

Zatem kiedy tylko uwolnimy się od negatywnych emocji, będzie nam o wiele łatwiej nad nimi pracować. Możemy się od nich wiele nauczyć oraz ruszyć naprzód. Okazuje się, że kiedy bieganie stymuluje medytację, zarówno umysł, jak i ciało stają się silniejsze.

Ponadto, badania przeprowadzone w 2016 w Międzynarodowej Psychiatrii wykazały, że ukierunkowana medytacja w połączeniu z aktywnością fizyczną taką jak chodzenie czy bieganie, zmniejsza objawy depresji o 40% u uczestników, którzy na nią chorują.

Kluczem do tego wszystkiego jest zrozumienie, że bieganie pomaga nam się skoncentrować, szczególnie, kiedy biegamy prze dłuższy czas, a nasze ruchy stają się bardziej zautomatyzowane. Pomaga również, kiedy nie musimy już się za bardzo wysilać.

Przechodzimy od “poruszania” naszym ciałem do “towarzyszenia” naszemu ciału. Prowadzi to do aktywnej medytacji, która może być niezwykle krzepiąca.

Bieganie sprawia, że Twój umysł przestaje pędzić

Bieganie spowalnia nasz tok myślowy. Daje nam nową perspektywę, nowy nastrój.

Jeżeli nigdy nie biegałeś lub robiłeś to tylko przez chwilę, oto coś, czego z pewnością doświadczyłeś: jak wiele razy zasypiałeś z olbrzymim problemem w swojej głowie, jednak kiedy obudziłeś się następnego ranka, wydawał się on o wiele mniejszy?

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ nasz sposób myślenia jest zróżnicowany w zależności od pory dnia i sytuacji.

Bieganie wpływa na nas w taki sam sposób. Pobudza nas do myślenia w inny sposób. Ruch fizyczny pozwala nam spojrzeć na problem bez uczucia niepokoju, który dopada nas przed zasypianiem. Z jednej strony, jeśli nasz umysł nie chce pracować nad danym problemem, możemy go od tego uwolnić oraz skupić się nad wszystkim, co się dzieje dookoła nas. To pozwala naszemu umysłowi pracować w spokoju.

Nawet kiedy tego nie chcemy, bieganie zmusza nasz umysł do spowolnienia. Ten intensywny sztorm myśli i zmartwień w końcu ustępuje. 

aktywność fizyczna

Bieganie umieszcza nas w teraźniejszości

Przez większość czasu jesteśmy totalnie nieświadomi teraźniejszości. Nasze myśli krążą między przeszłością a przyszłością bez postoju w chwili obecnej, więc nie przetwarzamy sporej porcji informacji, które dostarczają nam nasze zmysły.

Kiedy myślimy, posiadamy ograniczone źródła, zatem kiedy decydujemy, że przeszłość lub przyszłość jest dla nas ważniejsza, nie poświęcimy chwili obecnej zbyt wiele uwagi. Głównym celem jakiejkolwiek praktyki medytacyjnej jest zwrócenie naszej koncentracji na “tu i teraz“. Pomaga nam ona zrozumieć, że musimy zatrzymać się w teraźniejszości, aby przeszłość oraz przyszłość mogły trwać.

Koncentracja umysłowa jest fundamentalną częścią wszystkich praktyk medytacyjnych, z celem przybliżenia nas do stanu świadomości bez tracenia perspektywy. Dlatego dzięki medytacji jesteśmy w stanie zobaczyć drzewo bez utraty swego miejsca w lesie.

Bieganie pomaga nam osiągnąć dokładnie to: być bardziej świadomym teraźniejszości oraz radzić sobie z problemami, które nastręcza nam życie. Poza tym łączy nas z teraźniejszością, ponieważ pomaga nam w komunikacji z naszym własnym ciałem, niemal perfekcyjną “maszyną, którą często ignorujemy, aż do czasu, kiedy zaczyna krzyczeć z bólu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.