7 zdań Audrey Hepburn, które cię zainspirują

7 zdań Audrey Hepburn, które cię zainspirują
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Cytaty, jakie zostawiła po sobie Audrey Hepburn udowadniają, że miała do zaoferowania coś więcej niż tylko ładną buzię. W tych cytatach pokazywała życiową filozofię, której podstawą jest prostota, wiara w siebie, kobieca siła i przede wszystkim troska o drugiego człowieka i najsłabszych. Nie możemy też zapomnieć o całej pracy humanitarnej, jaka wypełniła ostatnie lata jej życia.

Dzisiaj nikt nie może zaprzeczyć, że Audrey Hepburn jest jedną z najważniejszych ikon w historii kina. Jej imię jest cały czas punktem odniesienia w dziedzinie sztuki i mody. Jej styl jest nadal naśladowany i filmy z jej udziałem dla większości są cudownym hołdem dla złotej epoki, dzięki której mogliśmy marzyć bez granic.

„Ktokolwiek nie wierzy w cuda nie jest realistą”

-Audrey Hepburn-

Pamiętamy ją w „Sabrinie”, w „Śniadaniu u Tiffany’ego”, „My Fair Lady” lub w „Dwoje na drodze”. Jednak nie wszyscy wiedzą, że zanim zaczęła nieskalaną i świetlaną karierę aktorską w świecie kina Audrey Hepburn zaznała największego z nieszczęść na własnej skórze.

W książce „Audrey Hepburn, an intimate portrait” Diany Maychick opisane są jej najmłodsze lata w Holandii podczas niemieckiej okupacji. Jest to świadectwo, które bez wątpienia pozwala nam lepiej zrozumieć osobowość naszej bohaterki.

W tych latach, pomiędzy 1939 i 1945, ona wraz z rodziną cierpieli głód. Jej wujkowie i dwóch przyrodnich braci zostało deportowanych do obozu koncentracyjnego, a ona sama była świadkiem licznych egzekucji ulicznych. W tych latach podupadła bardzo na zdrowiu, cierpiała na niedożywienie i ostrą anemię. Miała również problemy z oddychaniem, które pozostawiły trwały uszczerbek na jej zdrowiu.

Wejście Aliantów i Narodów Zjednoczonych do Holandii nie tylko uratowało jej życie, ale pozostawiło w niej trwały ślad. Ślad, który na zawsze zmienił jej podejście, pokorne nastawienie i ciągła potrzeba pomagania innym. Poniżej przytaczamy niektóre z cytatów Audrey Hepburn, które przedstawiają esencję jej inspirującej osobowości…

Cytaty Audrey Hepburn

Audrey w Afryce

1. „Tylko prości ludzie wiedzą, co to miłość. Ludzie skomplikowani tak bardzo przejmują się wywieraniem wrażenia na innych, że bardzo szybko tracą cierpliwość.”

Jedną z najważniejszych cech tej aktorki była jej prostota. Oprócz całej otoczki glamour świata kina, który ją otaczał, jej twarz, jej podejście i to co sobą reprezentowała zawierały w sobie jej esencję, skromną i zaraźliwą, która tak dobrze ją opisywała i której sama Audrey zawsze broniła.

Ludzie prości to, koniec końców, ludzie najbardziej rozsądni. To ludzie, którzy nie unoszą się dumą i nie są zazdrośni i wiedzą, co w życiu jest tak naprawdę ważne: miłośc, szacunek i troska o innych.

2. „Moje życie nie opiera się na formułach czy teoriach, ale na zdrowym rozsądku”

Co  w dzisiejszym świecie oznacza zdrowy rozsądek? To zwrot, którego często używamy od tak, nie zastanawiając się zbytnio nad jego znaczeniem. Zdrowy rozsądek to nic więcej, jak zbiór przekonań i wierzeń, które mają jedną cechę wspólną: bycie ostrożnym, zrównoważonym i rozsądnym.

Odnosi się również do tego wewnętrznego głosu, który każdy z nas rozwija poprzez własne doświadczenia i dzięki któremu udaje nam się zrozumieć co tak naprawdę jest ważne w danym momencie.

3. „Kiedy dorośniesz, odkryjesz, że masz dwie ręce; jedną, by pomagać sobie i drugą, by pomagać innym”

To jedno z najbardziej znanych zdań wypowiedzianych przez Audrey Hepburn. W jej biografiach możemy znaleźć wiele fragmentów, w których opisywano jej pracę humanitarną i zaangażowanie w pomoc innym. Jednak nigdy nie zaniedbywała ona rozwoju osobistego. 

Przeżycie dzieciństwa i okresu dorastania nie było łatwe z powodu wojny i ubóstwa, jednak przeżycie w zwariowanym świecie kina wcale nie było łatwiejsze. Wiedziała, że potrzebny jest jej pewny punkt odniesienia: ona sama. Od tego momentu zawsze starała się stąpać twardo po ziemi i kontrolować swoje uczucia.

Audrey z psem

4. „Urodziłam się z ogromną potrzebą czułości i straszliwą potrzebą jej dawania”

Nawet najsilniejsi upadają, wszyscy to wiemy i nawet Audrey nie udało się obronić przed depresją, w którą wpadła wielokrotnie. Stała się ona jej bliską towarzyszką, cieniem wypełnionym wspomieniami, potrzebami i przeciwnościami.

Potrzeba bycia kochaną, okazywania czułości i miłości innym spowodowała więcej niż jeden zawód. Jednak większość tych ran zagoiła się w dorosłym życiu, pomogła w tym również jej praca humanitarna.

5. „Żeby mieć piękne oczy, szukaj dobra w oczach innych. Żeby mieć piękne usta, wymawiaj tylko piękne słowa. I by zachować równowagę, idź naprzód w pewności, że nigdy nie jesteś sam”

W cytatach Audrey Hepburn wielokrotnie powtarza się bardzo ważny koncept: piękno fizyczne nie ma żadnej wartości jeśli nie idzie w parze z odpowiednimi cechami emocjonalnymi i psychologicznymi, które posiadają dobre osoby. Osoby, które wiedzą jak ważna jest dobroć i szacunek względem innych, jak również dbanie o samego siebie.

6. „Można więcej dowiedzieć się o kimś z tego, co mówi o innych niż z tego, co o nim mówią inni”

To kolejne zdanie Audrey Hepburn, które nigdy nie wyjdzie z mody. W różnych sytuacjach i różnych środowiskach zawsze znajdziemy kogoś, kto uwielbia plotki. Osoby, które mówią nie znając faktów, wyrażają swoją opinię nie wiedząc, co kierowało daną osobą i krytykują bez ograniczeń.

Tego typu zachowania pokazują z jaką osobą mamy do czynienia. Trzeba na nie bardzo uważać.

7. „Bardzo często odczuwam potrzebę bycia samej. Jestem szczęśliwa, jeśli mogę spędzić czas od soboty do poniedziałku sama w moim mieszkaniu. W ten sposób mogę się pozbierać”

Chwilowa samotność, którą wybieramy celowo, nad którą mamy kontrolę i którą możemy zarządzać jest zdrowa. Pozwala nam wrócić do równowagi i zmierzyć się z problemami i presją życia.

Audrey Hepburn też to wiedziała. Chociaż zawsze podkreślała jak wielką rolę gra obecność jej bliskich w jej życiu, rozumiała też jak ważna jest przestrzeń osobista i własny kąt, w którym można się zaszyć i odpocząć.

Audrey na rowerze

Podsumowując, możemy być pewni, że niejedna osoba identyfikuje się z tymi zdaniami wypowiedzianymi przez Audrey Hepburn. Nie ma wątpliwości, że blask, jaki zostawiła po sobie w świecie kina przebił się przez ekran i zainspirował wiele pokoleń.

Audrey była kobietą sympatyczną, z wyśmienitym poczuciem humoru i kochającą proste rzeczy, które nadają sens naszemu istnieniu. Kobieta, która chciała też zostawić ślad w Unicefie i co, bez wątpienia, się jej udało.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.