Wideokonsultacje psychologiczne: telemedycyna w zdrowiu psychicznym

Konsultacje online z lekarzami stają się ostatnio coraz bardziej popularne, tym bardziej z powodu pandemii.
Wideokonsultacje psychologiczne: telemedycyna w zdrowiu psychicznym
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

W czasie ostatnich miesięcy dostęp do tradycyjnych konsultacji medycznych został poważnie ograniczony. Z tego powodu telemedycyna stała się szerzej stosowana. W tym obszarze opieki zdrowotnej znalazły się również wideokonsultacje psychologiczne.

Wszystko, co nowe, może budzić niechęć i wciąż istnieje potrzeba wprowadzenia usprawnień w zakresie wideokonsultacji i telemedycyny. Niemniej jednak bez wątpienia te procedury pozostaną z nami na dłużej.

W poniższym artykule przyjrzymy się wątpliwościom związanym z wideokonsultacjami psychologicznymi i udzielimy kilku cennych informacji w tym zakresie. W końcu nie ma lepszego sposobu na pozbycie się wątpliwości niż przy użyciu wiarygodnych danych.

Jak przebiega taki rodzaj terapii?

Chociaż wideokonsultacje psychologiczne wydają się dość innowacyjne, tak naprawdę niewiele różnią się od tradycyjnych konsultacji. Mechanizm pozostaje ten sam.

Strategie i techniki, z którymi podchodzi się do psychoterapii, są takie same zarówno w tradycyjnej konsultacji fizycznej, jak i w formie zdalnej. Terapia online również jest skonstruowana w ten sam sposób.

Najpierw następuje analiza i ocena pacjenta. Następnie ustalana jest najbardziej odpowiednia terapia oraz cele i zadania w oparciu o oczekiwaną zmianę.

W kolejnych konsultacjach uzgodnione cele będą monitorowane w celu sprawdzenia, czy zostały osiągnięte. W ten sposób opracowuje się kolejne kroki i nowe alternatywy.

Chociaż może się wydawać, że między terapią stacjonarną i zdalną jest wiele różnic, główną z nich jest to, że spotkania są przeprowadzane za na ekranie komputera.

Czy podczas wideokonsultacji można poradzić sobie z jakimkolwiek zaburzeniem psychicznym?

Większość problemów i zaburzeń można leczyć osobiście lub zdalnie.

Jednak w skrajnie poważnych przypadkach, takich jak np. poważna depresja z ryzykiem samobójstwa lub stany ostrego pobudzenia w epizodzie psychotycznym, nie zaleca się korzystania z telekonsultacji psychologicznej. Jest tak, ponieważ istnieje ryzyko utraty cennych informacji, szczególnie jeśli istnieje możliwość, że pacjent potrzebuje hospitalizacji, aby poradzić sobie z kryzysem.

Telekonsultacje nie byłyby też idealną opcją w przypadku pacjentów o słabym wsparciu ze strony rodziny. Podobnie, w tej sytuacji mogą zostać utracone informacje dotyczące ich więzi rodzinnych i interakcji. Byłyby to ważne dla jak najlepszego postępowania z pacjentem.

Zdecydowana większość zaburzeń i problemów psychologicznych potencjalnie nadaje się do konsultacji online. Jest to przydatne, biorąc pod uwagę obecny wzrost przypadków chorób psychicznych.

Telefon do telekonsultacji psychologicznych.
Telekonsultacje wciąż ewoluują, aby zapewnić różne rodzaje wsparcia. Są dostępne z komputerów, tabletów i smartfonów.

Kiedy wideokonsultacje psychologiczne są najskuteczniejsze?

Odpowiedzi na to pytanie jest wiele. Zależy to od samego problemu psychicznego i typu osoby.

Na przykład młodzi ludzie i osoby obeznane z nowymi technologiami mają mniejszą niechęć do korzystania z tego rodzaju zasobów. Cenią sobie ideę oszczędzania zarówno czasu, jak i pieniędzy. Niemniej jednak wiek nie powinien być postrzegany jako przeszkoda, o ile nie ma problemów z komunikacją, takich jak głuchota czy ślepota.

Są też osoby, które często podróżują w związku z pracą, spędzają dużo czasu poza domem, a może nawet nie mają stałego lekarza z powodu częstych zmian adresu. Dlatego możliwość uzyskania zdalnego skierowania jest dla nich wielką korzyścią. Podobnie jest w przypadku osób z problemami z poruszaniem się.

Konsultacje wideo mogą być również korzystne w leczeniu określonych rodzajów zaburzeń. Na przykład osoby cierpiące na fobię społeczną i agorafobię są w stanie pozostać w środowisku, w którym czują się najbezpieczniej, gdy komunikują się z psychoterapeutą.

Ogólnie rzecz biorąc, problemy, przy których sprawdzą się wideokonsultacje psychologiczne, są następujące:

  • Terapia rodzinna.
  • Zaburzenia odżywiania (zwłaszcza u młodzieży).
  • Problemy z uzależnieniem.
  • Lęk.
  • Zmiany w samoocenie.
  • Depresja.
  • Problemy z zarządzaniem umiejętnościami społecznymi.
  • Problemy w pracy.
  • Fobie.
  • Problemy seksualne i w związkach.
  • Hipochondria i somatyzacje.
  • Zaburzenia snu.

W jaki sposób zapewniona jest prywatność danych podczas psychologicznej wideokonsultacji?

Można by pomyśleć, że dane kliniczne i wywiady z pacjentami mogą zostać przesłane do słynnej chmury i stać się pożądanym obiektem hakerów. Jednak prawda jest taka, że różne platformy stosuja programy komputerowe, które gwarantują 100-procentowe bezpieczeństwo. Przestrzega się protokołów szyfrowania informacji, co zapewnia całkowitą poufność.

W tym celu potrzebne jest bezpieczne środowisko cyfrowe. Wiadomości,e-maile lub komunikator WhatsApp nie są odpowiednie, ponieważ nie szyfrują danych w wystarczającym stopniu. Dlatego jeśli szukasz terapeuty, powinieneś traktować priorytetowo tych profesjonalistów, którzy gwarantują i wyrażają na piśmie, że prywatność i bezpieczeństwo ustawy o zdrowiu jest przez cały czas chronione.

Jakie wyzwania stoją przed psychologami w terapii online?

Głównym wyzwaniem dla specjalistów zdrowia psychicznego będzie przezwyciężenie wątpliwości dotyczących nowych technologii. Dlatego cyberbezpieczeństwo musi być jednym z bastionów, na których powstają konsultacje telemedycyny i psychologii na odległość. Nie trzeba dodawać, że w miarę upływu czasu i coraz częstszego korzystania z tych platform, początkowa niechęć ze strony pacjentów będzie się zmniejszać.

Kolejnym wyzwaniem jest rekrutacja specjalistów do tej nowej formy konsultacji. W końcu nie wszyscy medycy są przeszkoleni w tym zakresie i mogą nie znać tego rodzaju metody. Mogą nawet czuć się niekomfortowo przy tej formie terapii.

Nikt nie powinien zmuszać się do korzystania z tej metody. Chociaż, miejmy nadzieję, wyniki i satysfakcjonujące doświadczenia innych kolegów sprawią, że negatywnie nastawione osoby w końcu przezwyciężą wszelkie początkowe wątpliwości. Niemniej jednak przyłączenie się do rewolucji psychologicznych konsultacji wideo nie jest obowiązkiem i musimy szanować tych, którzy wolą tradycyjne konsultacje fizyczne.

Psycholog w osobistej konsultacji.
Tradycyjne konsultacje nadal istnieją. Oba systemy muszą współistnieć i żaden z nich nie wypiera całkowicie drugiego.

Zalety i korzyści terapii online

Korzyści z psychologicznych konsultacji wideo są wielorakie:

  • Unika się opuszczania spotkań. Łatwiej jest koordynować harmonogramy oraz przyspieszać i skracać czas oczekiwania. Pacjent uzgadnia sposób przeprowadzenia konsultacji i wybiera porę dnia. Czas trwania sesji będzie taki sam, ale nie trzeba, na przykład, podróżować do gabinetu specjalisty. W ten sposób ludzie mogą lepiej zoptymalizować swoją pracę i życie osobiste.
  • Dostępność dla większej liczby profesjonalistów. Nie ograniczając się do konkretnego obszaru geograficznego, poszerza się portfolio dostępnych profesjonalistów.
  • Spersonalizowana uwaga. W zależności od przypadku, po wstępnej ocenie, pacjent może zostać przekierowany do najbardziej odpowiedniego specjalisty.
  • Środowisko bezpieczeństwa. Sesje prowadzi się na bezpiecznej platformie, obsługującej telefony komórkowe, tablety i komputery. Wszystkie generowane rozmowy będą prywatne i poufne.

Telemedycyna to cenny zasób. Oszczędza czas i nie wymaga czekania w poczekalniach. Nie mówiąc już o tym, że do wielu problemów psychicznych można podejść w zaciszu i zaciszu własnego domu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • González-Peña, Paloma, Torres, Ramón, Barrio, Victoria del, & Olmedo, Margarita. (2017). Uso de las nuevas tecnologías por parte de los psicólogos españoles y sus necesidades. Clínica y Salud28(2), 81-91. https://dx.doi.org/10.1016/j.clysa.2017.01.001
  • Marcías Morón, Juan José, and Luis Valero Aguayo. “La psicoterapia on-line ante los retos y peligros de la intervención psicológica a distancia.” Apuntes de Psicología, 36 (1-2), 107-113. (2018).
  • Gratzer, David, and Faiza Khalid-Khan. “Internet-delivered cognitive behavioural therapy in the treatment of psychiatric illness.” CMAJ 188.4 (2016): 263-272.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.