Toksyczni ludzie toczą ze sobą bitwę

W swoim codziennym życiu musisz nauczyć się radzić sobie z toksycznymi ludźmi. Co najważniejsze, nie możesz pozwolić, by wciągali Cię w swoje własne bitwy. W tym artykule podajemy kilka rad, jak sobie z nimi radzić.
Toksyczni ludzie toczą ze sobą bitwę
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 26 lutego, 2022

Ludzie o wysokim poziomie konfliktu, negatywni ludzie, toksyczni ludzie. Ludzie, którzy zbyt łatwo i prawdopodobnie zbyt często Cię ranią i zakłócają Twój spokój. Ogólnie rzecz biorąc, nie chcesz ich w swoim życiu. Jednak spotkanie takich osób na nich jest nieuniknione. Trzeba jednak pamiętać, że toksyczni ludzie toczą tak naprawdę bitwę sami ze sobą.

Tego typu osoby mają szczególną zdolność konfrontacji. Wydaje się, że szukają konfliktu ze swoimi myślami, opiniami, emocjami i zachowaniem. Ich zachowanie powoduje duży dyskomfort, a także zakłóca spokój ducha.

Jednak może się zdarzyć, że nie działają personalnie przeciwko Tobie. Często toczą ze sobą wielką bitwę. W końcu, jak powiedział Gandhi, osoba będąca w stanie wojny z samym sobą to osoba będąca w stanie wojny z całym światem.

kobieta z motylami na plecach

Każdy może być w konfliktowy

Wszyscy przechodzimy przez chwile psychologicznych trudności w naszym życiu. Niektórzy z nas mogą bez wstydu krzywdzić innych i nastawiać ludzi przeciwko nam. Każdy z nas w pewnym momencie wyrządził komuś krzywdę. Dlatego wszyscy mamy zdolność do konfliktu.

Jednak męczące jest znalezienie się u boku kogoś, kto nieustannie krytykuje, plotkuje, chce się kłócić i zniekształca rzeczywistość, kiedy im to odpowiada, powodując między ludźmi kłótnie, które zwykle nigdy się nie zdarzają.

Kiedy masz do czynienia z tego rodzaju ludźmi, musisz zdystansować się emocjonalnie i nie pozwolić, aby ich negatywność Cię pochłonęła. Nie powinieneś też internalizować ich ataków ani złych słów. Mogą one dotknąć Cię niezwykle głęboko i wpłynąć na Twoją samoocenę.

Twarz kobiety w dziurce od klucza

Toksyczni ludzie – jak radzić sobie z problemami generowanymi przez nich

Być może najlepszym sposobem zidentyfikowania osoby toksycznej jest zrozumienie, że faktycznie toczy ona ze sobą wojnę i że nie jest bezdenną czeluścią zła.

Musisz pamiętać, że:

  • Twój sposób katalogowania osób ma decydujące znaczenie, jeśli chodzi o relacje z nimi. Nie wolno dopuścić do powstania błędnego koła złych pytań i gorszych odpowiedzi.
  • Toksyczni ludzie istnieją. Możesz jednak zmienić swój pogląd na nich, jeśli zrozumiesz, że doświadczają problemów, które wywołują w nich emocjonalne wojny.
  • Wszyscy jesteśmy w konflikcie do pewnego momentu i w określonych środowiskach. Na przykład może się okazać, że ktoś, kogo kochasz, zachowuje się w sposób sprzeczny. Niemniej jednak nie sprawia to, że kochasz tę osobę mniej.
  • Unikaj myślenia, że zrobiłeś coś złego. Jeśli zinternalizujesz zachowanie takiej osoby, zostaniesz wciągnięty w jej własne bitwy.
konfliktowi ludzie

Nie pozwól innym wciągać Cię w ich własne bitwy

Nie możesz pozwolić innym wciągać Cię w ich własne problemy. Aby lepiej to zrozumieć, przeczytaj poniższe słowa:

“- Jeśli ktoś przychodzi do Ciebie z prezentem, a Ty go nie przyjmujesz, do kogo należy ten prezent? –

– Tego, ktokolwiek próbował go dostarczyć – odpowiedział jeden ze studentów.

        – Dokładnie. To samo dotyczy zazdrości, wściekłości i obelg – powiedział nauczyciel. Kiedy ich nie akceptujesz, nadal należą do osoby, która je przyniosła”.

Każda osoba daje innym to, co ma w sobie, czy to przyjemne, czy nie. To nie znaczy, że mogą Cię skrzywdzić. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy potwierdzasz ich opinie i działania. Innymi słowy, nie ma atakujących, tylko atakowani.

Nasza wewnętrzna struktura ma broń do obrony przed atakami. Trzy z najpotężniejszych to: dystans, zrozum i ignorowanie tego, co nieistotne.

Pamiętaj, że problemem nie jest ten, który Cię krzywdzi, ale ten, który robi to tysiące razy. Możesz albo puścić te słowa za siebie, albo, przeciwnie, zostawić w sobie. Nie ma wątpliwości, co będzie dla Ciebie najbardziej satysfakcjonujące.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Freire, E. (2013). Los malos del cuento: cómo sobrevivir entre personas tóxicas. Grupo Planeta Spain.
  • Gaffoglio, L. (2008). Cómo reconocer a las personas tóxicas. La Nación.
  • Stamateas, B. (2014). Más gente tóxica. B DE BOOKS.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.