Terapia gotowania: zobacz, co może dla Ciebie zrobić

Terapia gotowania: zobacz, co może dla Ciebie zrobić
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Terapia gotowania – czy wiesz, co to jest? Chodzi nie tylko o jedzenie, które napędza nasze ciała. Gotowanie ma moc zmniejszania naszego stresu i lęku. Czy chciałbyś dowiedzieć się, co gotowanie może zrobić dla Ciebie?

Biorąc pod uwagę wszystkie pokazy gotowania w telewizji i wszystkie zasoby online, gotowanie stało się dużo bardziej dostępne. Uczymy się technik i pracy zespołowej w celu przygotowania posiłku. Ale w jaki sposób działa terapia gotowania?

Gotowanie i kreatywność czyli terapia gotowania

Powiedzmy, że wszystkie posiłki zostały zaplanowane na następny tydzień. Nagle jest wtorek i brakuje Ci głównego składnika na danie, które planujesz. O nie! Czy masz czas, aby go zdobyć? Czy sąsiad będzie w stanie Ci to pożyczyć? Oto rozwiązanie: bądź kreatywny.

Może danie, które robisz, nie wygląda dokładnie tak, jak to, które miałeś na myśli. Lub może za pierwszym razem nie dodasz odpowiedniej ilości soli. Ale nauka łączenia jedzenia i zabawy z teksturami i smakami może być bardzo dobra dla Twojego mózgu.

To, co mogłeś interpretować jako niepowodzenie, teraz jest okazją. Zmiana planów w krótkim czasie daje szansę na bycie innowacyjnym. Pozwalasz swojej wyobraźni rozluźnić się i stać się kreatywną. To sprawia, że jesteś bardziej zdecydowany, zorganizowany i efektywny. Tyle nowych umiejętności!

Wyjście ze strefy komfortu i pozwolenie sobie na “zobaczenie, co się wydarzy” da Ci pewność siebie.

Kobieta piecze muffinki

Gotowanie sprawia, że się rozwijasz

Coś innego, czego gotowanie wymaga to poddanie się cierpliwości. To wymaga czasu i bez względu na pośpiech, w którym zjesz lub zaserwujesz, nie możesz zmienić tego faktu. Aby uzyskać pożądany rezultat, musisz poczekać i poświęcić tyle czasu, ile to będzie wymagać.

To wymaga również koordynacji i świadomości zmysłów. To sprawia, że używasz swoich zmysłów. Zastanów się, jak Twój zmysł węchu, smaku lub wzroku może Ci powiedzieć, na jakim etapie jest jedzenie w procesie gotowania i jak je poprawić, gdy jest to konieczne.

Kiedy wyrabiasz mąkę, używasz również zmysłu dotyku. Aby zobaczyć, jak rumieni się coś w piekarniku, używasz wzroku. Dlatego integracja sensoryczna jest niezbędną częścią gotowania. A to oznacza skupienie się na teraźniejszości.

Gotowanie oznacza współpracę i komunikację

Gotowanie w grupie może być zabawne i bardzo satysfakcjonujące. Na przykład, jeśli ktoś ma problemy z delegowaniem w pracy, naprawdę terapeutyczne może być wspólne gotowanie jako rodzina. Również dla ludzi, którzy są przyzwyczajeni do bycia niezależnymi, daje im to praktykę do bycia wyrozumiałym i szczodrym.

Podział pracy ma fundamentalne znaczenie we wszystkich dziedzinach życia. To dotyczy pracy domowej, projektów w pracy, a nawet przyjęcia z przyjaciółmi. Ważne jest posiadanie dobrych umiejętności negocjacyjnych.

Gotowanie pomaga nam nauczyć się, w jaki sposób rola każdej osoby jest ważna do osiągnięcia wspólnego celu. Nic nie jest błahe i wszystko ma znaczenie. Każda osoba ma znaczenie przy przygotowywaniu posiłku.

Wspólne gotowanie

Gotowanie przeciw depresji i lękowi czyli terapia gotowania

Specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym często zalecają gotowanie pacjentom z depresją, lękiem lub podwyższonym stresem. Uczą się gotować, a niektórzy zaczynają od początku. Postępując zgodnie z instrukcjami nauczyciela, aby nie przegapić żadnych kroków i ucząc się wielu nowych technik kulinarnych, to pozwala im odciąć się od swoich problemów.

Skupiają się na gotowaniu, a nie na swoim zaburzeniu. Daje im to inną perspektywę tego, czym może być “pomoc psychologiczna”, ponieważ większość ludzi nie wyobraża sobie kuchni, gdy myślą o terapii. Gotowanie może być skutecznym elementem podejścia terapii poznawczo-behawioralnej.

Gotowanie to uczenie się

Bez względu na to, ile mamy lat, nigdy nie przestajemy się uczyć. Im bardziej aktywujemy nasze sieci neuronowe, tym mniej prawdopodobne jest, że rozwiniemy choroby zwyrodnieniowe, takie jak choroba Alzheimera. Zacznij gotować i bądź zdrowy!

Uczenie się o nowych produktach, stosowanie nowych technik gotowania, wypróbowywanie receptur od przyjaciół lub rodziny, tworzenie nowych potraw… To wszystko sprawia, że nasz mózg jest aktywny. Oprócz tych wszystkich indywidualnych korzyści, gotowanie może być również świetnym sposobem na zbliżenie do siebie ludzi.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.