Starsi ludzie doświadczają mniej stresu, jak twierdzą badania

Starsi ludzie doświadczają mniej stresu, jak twierdzą badania
José Padilla

Napisane i zweryfikowane przez psycholog José Padilla.

Ostatnia aktualizacja: 03 lutego, 2023

Dla większości z nas codzienne życie jest dość stresujące. Musimy płacić rachunki, spełniać określone obowiązki w pracy lub na studiach i często zmuszać się do osiągania naszych celów. Czas płynie szybko i nie daje nam wytchnienia, a mimo naszej produktywności presja wzrasta. Okazuje się jedna, że starsi ludzie doświadczają mniej stresu. Czy jest to dla nas pocieszająca wiadomość?

Codzienne wymagania u wielu osób generują rodzaj stresu, który może okazać się wyczerpujący. To tak, jakbyśmy nigdy nie widzieli światełka na końcu tunelu. Jeśli również masz do czynienia z dużą ilością stresu w swoim życiu, wydaje się, że już nie musisz się tym martwić. Ostatnie badania wskazują, że najprawdopodobniej w końcu ulegnie to poprawie.

Codzienny stres i zdrowie

Nie jest tajemnicą, że chociaż stres może pomóc w funkcjonowaniu, to gdy jego poziom jest zbyt wysoki, może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Im dłużej trwa ten stan, tym gorzej dla umysłu i ciała.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA) długotrwała aktywacja naszego systemu reakcji na stres może zwiększać ryzyko problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Należą do nich niepokój, depresja, problemy trawienne, napięcie i ból mięśni, wysokie ciśnienie krwi, problemy ze snem, przyrost masy ciała oraz zaburzenia pamięci i koncentracji.

Dlatego codzienny stres nie jest dobrym towarzyszem, jeśli chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem. To jeszcze nie wszystkie złe wieści. W 2022 roku David Almeida (2022), profesor Penn State University (USA), przeprowadził badanie dotyczące codziennego stresu i naszych reakcji na niego.

zestresowana kobieta
Codzienny stres ma wpływ na umysł i ciało.

Starsi ludzie doświadczają mniej stresu

Zespół Almeidy wykorzystał dane z National Study of Daily Experiences (NSDE). Jest to ogólnokrajowe badanie, w którym zebrano informacje na temat codziennego życia ponad 3000 dorosłych w ciągu 20 lat. Celem badań było przeanalizowanie związanych z wiekiem wzorców narażenia i reaktywności afektywnej na stresory.

Próbę badawczą stanowiły osoby w wieku od 25 do 74 lat. Zostały one zaproszone do udziału w projekcie Macarthur Foundation Study of Midlife in the United States (MIDUS). Kierował nim Institute on Aging na Uniwersytecie Wisconsin-Madison.

Uczestnicy przez osiem kolejnych dni udzielali wywiadów telefonicznych, aby ocenić swój dzienny poziom stresu. Oceny te były powtarzane w mniej więcej dziewięcioletnich odstępach, dostarczając danych podłużnych przez 20 lat.

Im starsi jesteśmy, tym mniej stresu odczuwamy

Wyniki badań Almeidy wykazały, że starsi ludzie doświadczają mniej stresu związanego z codziennością. Ich liczba codziennych stresorów i reaktywność emocjonalna zostały zmniejszone.

Dane sugerują, że 25-latkowie zgłaszali stresujące dni przez prawie 50 procent czasu. Z drugiej strony dorośli w wieku 70 lat i starsi zgłaszali stresujące dni tylko w 30 procentach przypadków.

Dlatego wydaje się, że wyzwalacze stresu zmniejszają się wraz z wiekiem. Co więcej, oprócz spadku liczby codziennych stresorów, badania wykazały, że starsi ludzie reagują mniej emocjonalnie na codzienne stresory, kiedy te już się pojawią.

„25-latek jest znacznie bardziej zrzędliwy w dni, w których doświadcza stresu, ale z wiekiem odkrywamy, jak zmniejszyć tę reakcję” – stwierdził Almeida w komunikacie prasowym Penn State.

Codzienny stres ma tendencję do zmniejszania się o połowę, kiedy ludzie osiągają wiek 50 lat i wydają się być mniej nim dotknięci. Co ciekawe, Almeida argumentuje również, że zaawansowany wiek (późne lata 60. i wczesne lata 70.) może przynieść więcej wyzwań i niewielki wzrost codziennego stresu.

Wszyscy starzejemy się na swój sposób. Zależy to nie tylko od wyzwań i stresorów, przed którymi stoimy, ale także od tego, jak reagujemy na te sytuacje i jak sobie z nimi radzimy.

„Dzięki nowym badaniom widzimy, że wraz z wiekiem zaczynamy lepiej radzić sobie z tymi stresorami. Doświadczanie codziennego stresu nie będzie się pogarszać, tak naprawdę będzie lepsze” – powiedział Almeida.

Starsza kobieta myśli o emeryturze
Według niektórych badań inteligencja emocjonalna wzrasta u osób starszych. Oznacza to lepsze zarządzanie emocjami.

Wnioski po pandemii

Zespół Almeidy oczekuje teraz na kolejne zebranie danych dla MIDUS. Będzie to pierwsza analiza od początku pandemii COVID-19. Te nowe dane pomogą ocenić wpływ pandemii na codzienną reaktywność na stres. Ponadto pozwoli to na dalsze badania nad tym, jak ludzie dorastają i zmieniają się w okresie dorosłości.

„Starzenie się w wieku od 35 do 65 lat bardzo różni się od starzenia się w wieku od 65 do 95 lat” – powiedział Almeida. „Zaczęliśmy już to dostrzegać, ale kolejna runda gromadzenia i analizy danych pozwoli nam jeszcze lepiej zrozumieć, jak to wygląda”.

Dzięki temu badaniu wiemy teraz, że osoby starsze doświadczają mniej codziennego stresu. Dlatego możesz być pewien, że czas zadziała na Twoją korzyść. Nie oznacza to jednak, że należy po prostu czekać na osiągnięcie sędziwego wieku. Możesz zacząć już teraz od lepszego radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami, z którymi spotykasz się na co dzień.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.