Przestrzeń osobista w związku - jak skutecznie ją zdefiniować?

Mówią, że w parze oba się łączą. Jednak równie ważne jest posiadanie wzbogacającej przestrzeni wspólnej, jak i indywidualnej.
Przestrzeń osobista w związku - jak skutecznie ją zdefiniować?
Ebiezer López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ebiezer López.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Relacje mogą być pełne szczęśliwych, wspólnych chwil, które budzą wspomnienia i budują więzi. Jeśli jednak ten zbiór chwil ma się powiększać, ważne jest, aby para odbyła pewne rozmowy, z których niektóre mogą być niewygodne. Jedna z nich dotyczy określenia tego jak będzie wyglądać przestrzeń osobista w związku

W rzeczywistości ten punkt jest często pomijany, co rodzi różne problemy. To nie jest coś, co dzieje się nagle. W rzeczywistości jest to dynamika, którą należy rozwijać stopniowo. W tym artykule opowiemy o tym dlaczego przestrzeń osobista w związku ma tak istotne znaczenie.

Przestrzeń osobista w związku

Kiedy dwoje ludzi spotyka się w związku, zwykle istnieją pewne oczekiwania co do tego, jaka będzie dynamika między nimi.

Na początku zwykle nie są one tak oczywiste, ale gdy związek się rozwija, mogą pojawić się pewne tarcia. Jednym z najczęstszych problemów jest brak definicji przestrzeni osobistej w związku. W rzeczywistości niektóre pary spędzają ze sobą tak dużo czasu, że zapominają o kontynuowaniu zajęć, które lubią indywidualnie.

Z drugiej strony są pary, które tak bardzo skupiają się na swoich indywidualnych troskach, że zapominają o czasie jako para. Podobnie jak w przypadku wielu innych rzeczy w życiu, skrajności mogą być negatywne.

Osoba, która nie pozwala sobie na rozrywkę z osobna, może w końcu czuć się przytłoczona przez swojego partnera. I odwrotnie, ci, którzy nie spędzają ze sobą wystarczająco dużo czasu, często mają słabe więzi emocjonalne. Z tego powodu przestrzeń w związku pary powinna być zawsze określona.

Kobieta czyta książkę. Przestrzeń osobista w związku

Jak zdefiniować swoją osobistą przestrzeń w związku?

Dla niektórych ludzi myśl o byciu bez partnera może ujawnić irracjonalną niepewność i lęki. Na przykład są tacy, którzy mogą sądzić, że odejście od partnera spowoduje, że stracą zainteresowanie. Z drugiej strony są tacy, którym trudno jest zrezygnować z własnej przestrzeni i zapominają o partnerze.

W zdrowym związku istnieje harmonia między obojgiem partnerów. Cieszą się czasem spędzonym we dwoje, ale oboje są również świadomi wagi samotności. Dzięki temu są w stanie wykonywać indywidualne czynności, nie stanowiąc problemu dla związku.

Jak jednak zdefiniować przestrzeń w parze? W rzeczywistości nie ma prostego rozwiązania. To dlatego, że każdy związek jest wyjątkowy, dlatego każdy musi znaleźć własną drogę do harmonijnej równowagi. Niemniej jednak istnieje kilka wskazówek, które mogą pomóc.

1. Porozmawiaj ze swoim partnerem na ten temat

Jeśli czujesz, że w twoim związku jest problem z przestrzenią, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie problemu. Najlepiej byłoby przeprowadzić rozmowę ze swoim partnerem w odpowiednim miejscu i czasie. Powinieneś unikać zajmowania się tematem, gdy jesteś zły lub gdy oboje nie jesteście w stanie poświęcić mu pełnej uwagi.

Upewnij się, że wyrażasz swoje uczucia w spokojny, pełen szacunku i szczery sposób. Następnie posłuchaj swojego partnera. Gdy osiągniesz porozumienie, łatwiej będzie kontynuować. W rzeczywistości będziesz w stanie współpracować, aby poprawić swój związek.

2. Rozpoznaj potrzeby swoje i partnera

Ważne jest, aby pamiętać, że jako para jesteście dwiema różnymi osobami. W konsekwencji nie zawsze myślisz podobnie. Dlatego potrzeby Twojego partnera w zakresie przestrzeni i czasu mogą nie być takie same jak Twoje. Na przykład może powiedzieć, że chce trochę więcej czasu w samotności niż ty. To nie znaczy, że cię nie kocha, oznacza to po prostu, że ma inne potrzeby.

W ten sam sposób powinieneś ustalić, jakie są Twoje oczekiwania dotyczące czasu w samotności i w parze. Tylko wtedy będziesz w stanie ustalić czas, który poświęcisz na związek i czas, który poświęcisz sobie.

3. Czas na wspólne zajęcia

Kolejnym kluczowym aspektem jest wspólna rozrywka. Wspólne chwile, które spędzicie razem. Poszukaj takich zajęć, które spełniają to wymaganie.

Para uprawiająca sport.

4. Unikaj monopolizowania swojej przestrzeni

Z drugiej strony czas, który zdecydujesz się spędzić sam, również powinien być szanowany przez was oboje. Innymi słowy, nie powinieneś narzucać partnerowi ograniczeń, co zrobić z jego czasem. Na przykład, jeśli twój partner lubi koncerty muzyki rockowej, a ty nie, nie powstrzymuj go od chodzenia na nie tylko dlatego, że nie są w twoim guście.

Dopóki czynności, które wykonujesz samodzielnie, nie naruszają umowy między wami, nie powinno być konfliktu.

Znaczenie przestrzeni osobistej w związku

Powodem, dla którego powinieneś się martwić o zdefiniowanie przestrzeni w związku, jest szacunek. Poświęcenie partnerowi czasu na bycie sobą jest jednym ze sposobów na okazanie miłości i szacunku. Rzeczywiście, szacunek jest niezbędnym elementem każdej relacji.

Hendrick i Hendrick (2006) opublikowali badanie, w którym mierzyli szacunek w bliskich związkach. Wskazywali, że szacunek jest ważny dla optymalnego rozwoju osobistego. Ponadto promuje wzrost relacyjny. Wiąże się to również z innymi pozytywnymi zmiennymi, takimi jak satysfakcja z małżeństwa i szczęście.

Wreszcie, jeśli masz w związku problemy z określeniem swojej przestrzeni osobistej, możesz poprosić o pomoc. W rzeczywistości ustalenie tego rodzaju dynamiki wymaga czasu i wysiłku, a czasami sytuacja może przekroczyć twoje zasoby. W takiej sytuacji psycholog lub psychoterapeuta ma niezbędne narzędzia, aby Cię poprowadzić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hendrick, S. S., & Hendrick, C. (2006). Measuring respect in close relationships. Journal of Social and Personal Relationships, 23(6), 881-899.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.