Minimalizm mentalny: czym jest i jakie są jego zalety

Minimalizm mentalny pomaga uporządkować pomysły i zadbać o umysł. Możesz wtedy spokojnie żyć i lepiej funkcjonować. Dowiedz się więcej tutaj.
Minimalizm mentalny: czym jest i jakie są jego zalety
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Minimalizm mentalny. Czym jest? Ponieważ ruch w kierunku życia tylko z tym, co niezbędne, minimalizm mentalny staje się coraz bardziej popularny. Generalnie termin ten kojarzy się z organizacją środowisk i dóbr materialnych. Można go jednak odnieść również do przestrzeni psychologicznej.

Aby zobaczyć, czy możesz odnieść korzyści z jego wdrożenia, zadaj sobie następujące pytanie: czy zwykle czujesz się przytłoczony lub skrępowany ilością pomysłów i myśli, które gromadzą się w Twoim umyśle? Czy masz mnóstwo oczekujących zadań, w których nie wiesz, jak ustalić priorytety, aby się nimi zająć? Czy często jesteś zdezorientowany, zestresowany lub niespokojny? Jeśli tak, to mentalny minimalizm może ci bardzo pomóc.

Minimalizm mentalny

Minimalizm opiera się na motcie „mniej znaczy więcej”. Nie oznacza to jednak losowego eliminowania obiektów lub samego pozbywania się ich. W rzeczywistości celem jest wybranie tego, co jest naprawdę ważne i znaczące, i podjęcie decyzji, co wnoszą one do Twojego życia. W ten sposób możesz zrobić przestrzeń i cieszyć się bardziej zorganizowanym i funkcjonalnym otoczeniem.

Idąc tym samym tropem, możemy przenieść ideę na płaszczyznę psychologiczną. Tym właśnie jest minimalizm mentalny. Oznacza tworzenie porządku, porządkowanie pomysłów i określanie, które myśli są dla ciebie przydatne, a które nie. Dzięki temu osiągasz spokój ducha i jesteś w stanie lepiej stawiać czoła wyzwaniom i podejmować decyzje.

Ostatecznie chodzi o stworzenie i utrzymanie takiej higieny psychicznej, która pozwala skupić się tylko na tym, co jest istotne, a nie przytłaczać lub rozpraszać się bezużytecznymi myślami. Ponieważ jednak wszyscy żyjemy w szybko zmieniającym się świecie, w którym otrzymujemy ogromne ilości bodźców na minutę, nie jest to łatwe zadanie. Wymaga praktyki i poświęcenia.

Jak zastosować minimalizm mentalny

Aby wdrożyć minimalizm mentalny, możesz wykonać szereg kroków i technik. Oto najważniejsze z nich:

Kobieta myśli

Kontroluj myśli

Najpierw musisz zbadać terytorium. O czym myślisz? Co czujesz? Co ciekawe, przez większość czasu nie jesteś tak naprawdę świadomy zawartości swojego umysłu. Myśli zwykle pozostają niezauważone. Mają również tendencję do łączenia się w jedną całość, zaśmiecając umysł i uniemożliwiając prawidłowe funkcjonowanie.

Dlatego powinieneś przyzwyczaić się do ich obserwowania, bez osądzania. W rzeczywistości z wyłączną intencją uświadomienia sobie, jakie są i czego dotyczą.

Wybierz i skieruj uwagę

Następnym krokiem jest zidentyfikowanie zawartości twojego umysłu. Musisz oddzielić istotne i pozytywne myśli od tych zbędnych , które cię powstrzymują.

Po pierwsze, skupiając swoją uwagę na konstruktywnych myślach i emocjach, jesteś w stanie je poszerzyć i przyzwyczaić się do nadawania im priorytetów. W ten sposób odbierasz moc swojemu wewnętrznemu dialogowi negatywnych lub ograniczających przekonań. Ponadto, zamiast walczyć z nimi, staraj się je wyeliminować. Jest to o wiele bardziej skuteczne niż karmienie tych, których chcesz zatrzymać.

Pomaga to ustalić priorytety. Rzeczywiście, nie możesz poradzić sobie z każdą myślą i każdą ideą, a kontrolowanie każdego aspektu twojego życia jest po prostu niewykonalne. Jeśli jednak wiesz, co jest naprawdę ważne, oczyścisz swoje pole mentalne. Następnie, znając swoje priorytety, możesz lepiej zorganizować swój czas.

Hierarchia każdej osoby jest dla nich wyjątkowa i osobista. W tym sensie dobrze byłoby położyć kres wpływowi wszelkich nakazów społecznych. Na przykład dla niektórych osób niezbędna byłaby stabilność gospodarcza. Dla innych z kolei dobrobyt duchowy lub harmonijne relacje społeczne byłyby wyższym priorytetem. Musisz dowiedzieć się, co jest dla Ciebie naprawdę ważne i o to zadbać. Reszta może poczekać.

Ćwicz uważność

Kierowanie umysłem jest aktem dobrowolnym i aktywnym. W rzeczywistości nie dzieje się to naturalnie. Przynajmniej nie na początku. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie mają tendencję do mentalnego wędrowania między przeszłością a przyszłością, przeskakując w szaleństwie od jednego pomysłu do drugiego. Aby odwrócić ten trend, powinieneś ćwiczyć uważność.

Skoncentruj się na chwili obecnej, na działaniach, które podejmujesz, lub na odczuciach, których doświadczasz. Kiedy twój umysł dryfuje do innych niechcianych myśli, przekieruj go.

Uprość i konkretyzuj

Minimalizm mentalny polega na upraszczaniu, uwalnianiu się od zbędnych myśli i pozostawaniu przy tym, co istotne. W związku z tym musisz nauczyć się konkretyzować pomysły i umieć je wyrazić zwięźle, w kilku słowach.

Pomaga to uwolnić mentalną przestrzeń i mieć jaśniejszą drogę naprzód. Aby to osiągnąć, możesz uciec się do pisania. Napisz, jak się czujesz, o co się martwisz i co chcesz osiągnąć. Postaraj się odpowiedzieć na te pytania w najbardziej konkretny i precyzyjny sposób. W ten sposób pozbędziesz się zamieszania i rozproszenia oraz zyskasz większą organizację umysłu.

Uważaj na informacje, które wchłaniasz

Wreszcie, niezwykle ważne jest nauczenie się regulowania informacji, które wchłaniasz i sposobu, w jaki to robisz. Dzieje się tak, ponieważ zbyt dużo danych i stymulacji może Cię obciążyć. Z tego powodu musisz być selektywny w odniesieniu do tego, czym karmisz umysł. Dotyczy to również twoich relacji społecznych.

W tym szybko zmieniającym się świecie często przeskakujesz z jednej aplikacji do drugiej, uzyskujesz informacje w dziesiątych częściach sekundy i nigdy tak naprawdę nie skupiasz uwagi. Co więcej, łatwo jest przenieść tego rodzaju nawyki do codziennego życia. To jest szkodliwe. Dlatego odejście od mediów społecznościowych i spędzanie czasu na innych rodzajach aktywności, takich jak czytanie lub malowanie, może być znacznie korzystniejsze dla spokoju ducha.

Kobieta patrząca na telefon

Minimalizm mentalny to źródło spokoju

Są tacy, którzy mylą szczęście z radością. Jednak szczęście ma więcej wspólnego ze spokojem. Rzeczywiście, kiedy twój umysł jest czysty, spokojny i zorganizowany, znacznie łatwiej jest doświadczyć wyższego poziomu zadowolenia z życia.

Z tego powodu, jeśli czujesz się zestresowany, przytłoczony i nie możesz poradzić sobie z codzienną rutyną, nie wahaj się zastosować mentalnego minimalizmu. Ponieważ, gdy wszystko jest uporządkowane wewnętrznie, będziesz znacznie lepiej radzić sobie z wymaganiami środowiska, w którym funkcjonujesz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lloyd, K., & Pennington, W. (2020). Towards a theory of minimalism and wellbeing. International Journal of Applied Positive Psychology, 1-16.
  • Cappetto, M. (2020). The Impact of Minimalism on Health and Relational Satisfaction: Understanding Minimalism Through a Medical Family Therapy Lens (Doctoral dissertation, The University of Akron).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.